نسل اول نیسان قشقایی از سال 2006 تا 2013 تولید شد. جایگزین این خودرو هم‌اکنون 5 ساله بوده و طبیعی است که ژاپنی‌ها به فکر توسعه جانشین این خودرو افتاده‌اند.


اگر همه‌چیز طبق برنامه پیش برود سومین نسل نیسان قشقایی در سال 2020 وارد نمایندگی‌های فروش می‌شود؛ و جدای از تغییرات واضح طراحی، ظاهراً قشقایی جدید دارای قوای محرکه الکتریکی شده هیبریدی و پلاگین هیبریدی خواهد شد.


معاون بخش برنامه‌ریزی تولید نیسان در اروپا می‌گوید:

ما به دنبال پلتفرمی جدید هستیم زیرا این معماری بهترین گزینه برای استفاده از تکنولوژی‌های الکتریکی شده است. البته این قوای محرکه احتمالاً شامل قوای تمام الکتریکی نخواهد بود زیرا مبحثی کاملاً مجزا بوده و سرمایه‌گذاری کاملاً بیشتری را می‌خواهد.

باور بر این است معماری جدید قشقایی نسخه بازنگری شده از e-Power کنونی نیسان از یک پیشرانه احتراق داخلی که به عنوان ژنراتور عمل کرده و باتری را تغذیه می‌کند تشکیل شده و این پیشرانه سپس قدرت موردنیاز را به پیشرانه الکتریکی می‌فرستد تا چرخ‌ها به حرکت درآیند.


تکنولوژی یاد شده قبلاً در نیسان نوت بازار ژاپن بکار رفته اما مدیر نیسان می‌گوید:

بزرگ‌ترین تفاوت این نوع قوای محرکه در سرعت‌های بزرگراهی است. رانندگان ژاپنی معمولاً با سرعت‌های بالاتر از 80 تا 105 کیلومتر در ساعت حرکت نمی‌کنند.

نیسان اذعان می‌کند این تکنولوژی را اساساً برای بازار اروپا توسعه می‌دهد.

این مدیر نیسان اضافه می‌کند:

در اروپا شما با سرعت‌های 130 تا 140 کیلومتر هم حرکت می‌کنید. در این سرعت‌ها باتری به سرعت خالی می‌شود بنابراین واحد افزایش دهنده محدوده حرکتی مجبور است کار بسیار سختی برای ادامه فرایند انجام می‌دهد و به همین خاطر راندمان پایین می‌آید.

گفته شده نیسان می‌تواند از دانش میتسوبیشی در این زمینه سود ببرد. این برند که هم‌اکنون در اختیار نیسان است اوت لندر PHEV را عرضه می‌کند که با تست‌های آلایندگی جدید در هر کیلومتر زیر 50 گرم دی‌اکسید کربن تولید می‌کند بنابراین قشقایی پلاگین هیبریدی هم می‌تواند نتایج مشابهی ارائه کند.


از طرف دیگر نیسان جاه‌طلبی‌هایی هم برای تولید شاسی‌بلندی الکتریکی دارد اما این شاسی‌بلند نسل بعدی قشقایی نخواهد بود زیرا هزینه‌های تحقیق و توسعه چنین خودرویی بالاست. بجای آن نیسان شاسی‌بلند کامپکت الکتریکی جدیدی عرضه خواهد کرد تا به جنگ رقبا برود.

مدیر نیسان خاطرنشان می‌سازد:

زمانی که یک خودروی الکتریکی را از مرحله ابتدایی توسعه می‌دهد گزینه‌های کاملاً متفاوتی برای هرچه کاراتر کردن آن پیش رو دارید. اگر ما قشقایی را الکتریکی کنیم که البته می‌توانیم، شما نظرات مختلفی خواهید داشت.

علاوه بر کراس اوور الکتریکی کلاس C نیسان برنامه‌هایی برای تولید حداقل دو خودروی دیگر در ابعاد خانوادگی و ساب کامپکت دارد. این خودروها از پلتفرمی کاملاً جدید استفاده خواهند کرد.

 

 

منبع: پدال