کانسپت خودرو خندان برای ماشین های خودران

از هر 10 نفر عابر پیاده، 8 نفر با نگاه کردن به چشمان راننده با او ارتباط برقرار کرده و از خیابان عبور می کنند اما این قضیه در چند سال آینده با حضور ماشین های بدون راننده چگونه ممکن خواهد بود؟ کمپانی Semcon با توسعه طرح مفهومی ماشین خودران خندان قصد دارد تا به طور طبیعی بین عابران پیاده و ماشین های بدون راننده ارتباط برقرار کند، آنهم بوسیله یک لبخند!

انتظار می رود که تا سال 2020 حدود 10 میلیون اتومبیل مجهز به سیستم خودران سراسر جاده های جهان را به تسخیر خود درآورند. در یک نظر سنجی که توسط شرکت Semcon در همکاری با شرکت Inizio انجام شد. هشت نفر از هر 10 عابر پیاده اظهار داشتند که در هنگام عبور از خیابان به چشم های راننده نگاه کرده و سپس عرض خیابان را طی می کنند؛ اما هنگامی که سیطره ماشین های خودران بر سیستم حمل و نقل جهانی آغاز شود، امکان چنین ارتباطی وجود نخواهد داشت. در این نظرسنجی، 47 درصد از شرکت کنندگان گفته اند که به ماشین های بدون راننده اعتماد نخواهند داشت. به همین دلیل کمپانی Semcon تصمیم دارد تا ماشین خودران خندان را توسعه دهد. یک طرح مفهومی که به خودروهای بدون راننده امکان می دهد تا در ترافیک های شهری با عابران پیاده بوسیله یک لبخند تعامل داشته باشند. هنگامی که سنسورهای خودروهای خودران یک عابر پیاده را تشخیص دهد، سیگنال هایی را به صفحه نمایشی که در جلوی اتومبیل قرار گرفته ارسال می کند. این سیگنال ها تصویری از یک لبخند را بر روی این نمایشگر نشان داده و تایید می کند که ماشین در فاصله امنی از عابر پیاده توقف خواهد کرد.

گام بعدی برای پالایش ماشین خودران خندان، سیستم هایی برای ردیابی چشم و تکنولوژی لیزر است که با عنوان لیدار (LIDAR) شناخته می شود. این تکنولوژی برای تجزیه و تحلیل بیشتر از محیط اطراف بوده و یکی از فناوری‌های سنجش از راه دور است. لیدار از طریق روشن کردن هدف با لیزر و تجزیه و تحلیل نور منعکس‌شده، فاصله‌ها را اندازه‌گیری می‌کند. فناوری لیدار مشابه اصول رادار بوده و  بعضی اوقات به عنوان رادار لیزری نیز شناخته می شود. این تکنولوژی می تواند حرکات کوچک سر یا حتی چشم افراد را خوانده و تعامل بین انسان و ماشین را به حداکثر ممکن برساند. کارین اوکلند می گوید: “پتانسیل قرار گرفته در پشت ماشین خودران خندان اجازه می دهد تا روابط بین افراد به جای صحبت کردن های غیر ضروری از طریق این فناوری به راحتی انجام شود.”

اتومبیل خندان اولین گام از یک مسیر طولانی است که در آن کمپانی Semcon همراه با موسسه تحقیقات و فناوری اطلاعات و ارتباطات سوئد و در همکاری با صنایع خودروسازی قصد دارد تا یک استاندارد جهانی برای چگونگی ارتباط برقرار کردن ماشین های بدون راننده با محیط اطراف خود را پیدا کند. مارکوس گرانلوند (Markus Granlund) موسس و مدیرعامل شرکت Semcon می گوید: “امروزه بیشترین تمرکزی که بر روی خودروهای خودران وجود دارد این است که چگونه در هنگام حرکت در بزرگراه ها تغییر لاین صورت گیرد؛ اما ما در عین حال نیاز به یک زبان مشترک تا بدانیم چگونه ماشین های بدون راننده با عابران پیاده ارتباط برقرار خواهند کرد.”

Semcon  یک شرکت فناوری بین الملی است که محصولات را بر اساس نیاز و رفتار انسان ها توسعه می دهد. این کمپانی به طور عمده با شرکت های خودروسازی، صنعتی، انرژی و بخش های علمی همکاری می کند. کمپانی Semcon  در سال 1980 در سوئد تاسیس شد و در حال حاضر با بیش از 3000 کارمند متخصص در بیش از 40 نقطه از 9 کشور جهان در حال فعالیت است.

منبع: تک بوک