خودرو الکتریکی تویوتا i-Road تحت آزمایش

شهرها روز به روز در حال گسترش بوده و چنین عاملی خود به خود باعث بروز مشکلاتی نیز شده است. بزرگتر شدن شهرها شلوغی را به همراه داشته و شلوغی هم باعث سنگین تر شدن ترافیک می شود. به همین دلیل خودروسازان بزرگ جهان به دنبال ارائه محصولی هستند تا بتواند به راحتی از ترافیک های سنگین عبور کند. شاید ترکیب کردن قدرت مانور یک موتورسیکلت با ثبات یک اتومبیل راه حل مناسبی باشد و تویوتا i-Road یک نمونه مناسب از اینگونه محصولات است.

یک خودروی الکتریکی کوچک که شعاع حرکتی نسبتا معقولی هم دارد. برای اطمینان از ثبات این وسیله نقلیه در هنگام حرکت، i-Road با سه چرخ طراحی شده و کمپانی تویوتا برای چک کردن نهایی این محصول و بررسی قدرت مانور آن بر روی دو آزمایش جاده ای تمرکز کرده است. i-Road در دو نسخه تولید شده است. مدل دو نفره آن برای مصرف کنندگان معمولی است و نسخه تک سرنشین آن متعلق به بخش های تجاری خواهد بود.

در فاز اولیه تست رانندگی این خودروی سه چرخ بر روی تعدادی از خانواده ها با فرزندان خردسالشان تمرکز شده است. این آزمایش در دو منطقه شیبویا و ستاگایا در شهر توکیو انجام خواهد گرفت. این افراد از دو هفته تا 1 ماه در پشت فرمان این خودروی دو نفره نشسته و اطلاعات چگونگی قدرت مانور آن را به کمپانی تویوتا ارائه می کنند.

اما دومین آزمایش بر روی نسخه تک سرنشین آن که برای بخش های تجاری مرکز توکیو بسیار مفید خواهد بود، صورت می گیرد. این مطالعات بیشتر بر روی کسب و کارهایی انجام می شود که هیچ وسیله حمل و نقلی نداشته و یا شرکت هایی که به دنبال ایجاد تنوع در ناوگان حمل و نقل خود هستند. هدف تویوتا از انجام این آزمایشات درک بهتر از چگونگی قدرت مانور این وسایل نقلیه جمع و جور الکتریکی و چگونگی استفاده از آنها در یک محیط مشترک است.

هر دو گروه به سرویس های آزمایشی دسترسی دارند که اطلاعات بیشتری درباره شارژ آن را در اختیارشان می گذارد. 200 پارکینگ اختصاصی نیز در گوشه و کنار توکیو در نظر گرفته شده است. این جای پارک ها را می توان از طریق یک اپلیکیشن تلفن همراه ردیابی کرده و آن را رزرو کرد. همچنین ایستگاه هایی برای شارژ آنها نیز ساخته شده است.

تویوتا i-Road برای اولین بار در سال 2013 به نمایش درآمد. این محصول الکتریکی با یک شارژ کامل یک شعاع 30 مایلی (50 کیلومتر) را پوشش خواهد داد. اگر چه این محصول هنوز به تولید انبوه نرسیده است؛ اما مراحل پایانی آزمایش های خود را طی می کند. این تست جاده ای اخیر در ژاپن در واقع آخرین مایل هایی است که i-Road قبل از وارد شدن به مرحله تولید انبوه طی می کند.

بخشی از پروژه آزمایشی Open Road کمپانی تویوتا برای این وسیله نقلیه سه چرخ توسط مردم محلی توکیو انجام خواهد شد. آنها برای مدتی می توانند طعم رانندگی در پشت فرمان این سه چرخه برقی 2 کیلووات (2.7 اسب بخار) را بچشند. این آزمایش ها از امروز 17 سپتامبر تا 31 مارس ادامه خواهد داشت.

نویسنده: امید اصغرزاده

منبع: newatlas