کمپانی فورد به اتهامات اخیر دونالد ترامپ پاسخ داد 

جنجال های اخیر مبارزات انتخابی در ایالات متحده کمپانی فورد را نیز بی نصیب نگذاشته و دامان این خودروساز آمریکایی را نیز گرفته است.

مدیرعامل کمپانی فورد، مارک فیلدز (Mark Fields) به سخنان روز پنجشنبه دونالد ترامپ، نامزد حزب جمهوری خواه برای انتخابات ریاست جمهوری در ایالات متحده واکنش نشان داد. فیلدز تمامی اتهامات وارده از سوی ترامپ را که این کمپانی قصد دارد تا کارمندان آمریکایی خود را اخراج و شرکت را به مکزیک منتقل کند، رد کرد. دونالد ترامپ (روز پنجشنبه به خبرگزاری فاکس نیوز گفت: “ فورد قصد دارد تا تمامی کارکنان خود را اخراج کرده و شرکت را به مکزیک انتقال دهد.” ترامپ گفت که اگر او رئیس جمهور آمریکا شود، بر روی وسایل نقلیه فورد مالیات 35 درصدی وضع خواهد کرد.

غول خودروسازی دیربورن در ایالت میشیگان آمریکا تصمیم دارد تا تولید محصولات کوچکی همچون فورد فوکوس (Ford Focus) را از کارخانه ای در میشیگان به یک کارخانه در مکزیک انتقال می دهد. این کمپانی خودروساز از سایت میشیگان برای ساخت دیگر وسایل نقلیه خود در پلتفرم های بزرگ استفاده خواهد کرد. کراس اوورها و پیکاپ ها در ایالات متحده تولید شده و ساخت خودروهای کوچکتر که سودآوری کمتری نیز دارند به مکزیک انتقال پیدا می کند. کارگر و هزینه های ساخت در مکزیک بسیار پائین تر است و این مورد می تواند به بالاتر بردن سود حاصل از فروش خودروهای کوچک بیفزاید. وسایل نقلیه بزرگ همچون کراس اوور و SUV ها معمولا از حاشیه سود درآمدی بالاتری برخوردارند و البته هزینه های مربوط به نقل و انتقال ماشین های بزرگتر نیز معمولا بیشتر از وسایل نقلیه کوچکتر خواهد بود.

ساخت وسایل نقلیه کوچک توسط فورد در مکزیک در حالی از طرف دونالد ترامپ مورد هجوم قرار می گیرد که نه تنها این کمپانی بلکه بسیاری از خودروسازان بزرگ دیگر نزدیک به یک دهه است که چنین شیوه ای را برای ساخت محصولات تولیدی خود انتخاب کرده اند. مدیرعامل فیلدز به این نکته اشاره کرده است که بسیاری از ماشین های تولیدی فورد در نقاط دیگری از جهان از جمله اروپا و آسیا تولید می شود. او در مصاحبه ای به خبرگزاری سی ان ان گفت :” ما یک کمپانی بزرگ جهانی هستیم و محصولاتمان در بسیاری از نقاط مختلف این کره خاکی تولید می شود.”

فیلدز همچنین به سی ان ان گفت که کمپانی فورد همچنان به سرمایه گذاری خود در ایالات متحده ادامه خواهد داد، جایی که این کمپانی به مدت 113 سال در آن شکل گرفته و رشد کرده است. فورد تنها در 5 سال گذشته 28,000 شغل در ایالات متحده اضافه کرده است. او می گوید: “ ما به این کشور متعهد هستیم و این یک واقعیت است.” کمپانی فورد در ژوئن ۱۹۰۳ میلادی توسط هنری فورد تأسیس شد و امروزه علاوه بر خودروهای سواری و باری فورد، خودروهای لوکسی با مارک لینکلن هم تولید می‌کند. این شرکت از سال ۱۹۳۸ خودروهای لوکس ارزان قیمت‌تری با برند مرکوری تولید کرد، اما از سال ۲۰۱۱ تولید خودرو با این برند را متوقف نمود.

خودروسازی فورد، هم‌اکنون دومین تولیدکننده اتومبیل در ایالات متحده آمریکا بوده و از پایان سال مالی ۲۰۱۱ به‌عنوان پنجمین خودروساز بزرگ جهان شناخته می‌شود. در حال حاضر شمار کارکنان این کمپانی بیش از ۲۱۳ هزار نفر اعلام شده، که در ۹۰ کارخانه این شرکت در سراسر جهان، فعالیت می‌کنند.

نویسنده: امید اصغرزاده

منبع: autoblog