ربات ها تا سال 2021 حدود 6 درصد از تمامی مشاغل ایالات متحده را از بین می برند

مکانیزه شدن در حوزه های مختلف صنعتی شاید چندان که باید و شاید به نفع همه مردم نباشد. گفته می شود که تا سال 2021 ربات ها 6 درصد از تمامی مشاغل موجود در ایالات متحده را حذف خواهند کرد. این تحقیق توسط فارستر (Forrester) که یک شرکت پژوهشی درباره وضعیت بازارهای جهانی است، منتشر شد.

این ربات ها و یا عوامل هوشمند، مجموعه ای از سیستم های هوش مصنوعی را ارائه می دهند که می توانند رفتاری مانند انسان داشته و به جای ما تصمیم بگیرند. از جمله فناوری های فعلی در این زمینه می توان به دستیاران مجازی همچون الکسا، کورتانا، سیری، Google Now و سیستم های رباتیک خودکار اشاره کرد. این تکنولوژی ها در حال حاضر بسیار ساده هستند؛ اما در طول پنج سال آینده همین ویژگی های ساده تبدیل به قابلیت های بسیار پیشرفته تری شده و می توانند در حالات پیچیده ای به جای ما تصمیم گیری کنند. شاید خودروهای بدون راننده یک مثال عینی از این ماجرا باشد. این ربات ها می توانند برای کاهش هزینه در کمپانی های مختلف بسیار مفید باشند؛ اما برای کارمندان ساده شاغل در این حوزه ها می تواند چندان هم خوشایند نباشد.

برایان هاپکینز یکی از کارشناسان شرکت فارستر می گوید: “سال 2021 با موج فزاینده مخربی آغاز خواهد شد. تکنولوژی های هوشمند، جانشین مشاغل زیادی خواهند شد. به نظر می رسد که بزرگترین تاثیرات در بخش حمل و نقل، تدارکات و سرویس های خدماتی صورت گیرد.” در صنعت حمل و نقل جاده ای اوبر، گوگل، تسلا و البته چند کمپانی دیگر در حال کار بر روی ماشین های بدون راننده هستند. فن آوری هایی که به سادگی می توانند در چند سال آینده به مانند انسان تصمیم گیری کرده و جایگزین بسیاری از رانندگان فعلی شود. دستیابی به چنین تکنولوژی هایی می تواند بسیار حیرت انگیز باشد؛ اما برای این 6 درصد از فعالان این حوزه چه اتفاقی خواهد افتاد؟ کارکنان مراکز تماس، رانندگان تاکسی و رانندگان کامیون ها جزئی از این جامعه بیکار شده خواهند بود. البته ممکن است که فرصت های شغلی جدیدی برای نظارت و حفظ این سیستم های خودکار به وجود آید؛ اما مسلما تمامی آنها به یک مهارت و تخصص کاملا متفاوت نیاز خواهد داشت.

اندی استرن رئیس اتحادیه بین المللی کارمندان خدماتی می گوید: “در یک اقتصاد کلان که برای بسیاری از مردم ایجاد یک شغل تمام وقت کار چندان ساده ای نخواهد بود، 6 درصد آمار بسیار بالایی است. ما افراد زیادی را داریم که در جستجوی کار بوده و برای پیدا کردن یک شغل خوب بسیار تقلا می کنند. چرا که همین روند در بخش های دیگری همچون بانکداری، خرده فروشی و مراقبت های بهداشتی نیز در حال وقوع است. این یک علامت هشدار بسیار جدی است و من احساس می کنم که این پیش درآمدی از یک طوفان عظیم است که در آینده همه چیز را تغییر خواهد داد.”

مطالعات نشان می دهد که میزان جرم و جنایت با میزان بیکاری افراد در یک جامعه رابطه مستقیم دارد. در حال حاضر رانندگان تاکسی زیادی در سراسر جهان اعتراض شدید خود را به برنامه اوبر نشان داده اند. چالش ایجاد شده توسط اتوماسیون به اندازه کافی توسط سیاستمداران جدی گرفته نمی شود. استرن اضافه می کند: “سیاستمداران بیشتر ترجیح می دهند درباره گرفتن مدرک دانشگاهی و یا مهات های فنی صحبت کنند، چیزهایی که به احتمال زیاد گفتن آنها  5 تا 10 سال آینده بسیار دیر شده است. ما واقعا برای این کار یک طرح جامع نداریم و درک نمی کنیم که آینده با چه سرعتی از راه خواهد رسید.”

اما آیا این به معنای آنست که همه ما محکوم به فنا خواهیم بود؟ مسلما خیر؛ اما این که چه تعدادی از مردم آن را تجربه کرده و این موضوع چه عواقب اجتماعی در بر خواهد داشت، همچنان در پرده ای از ابهام باقی خواهد ماند.

منبع: تک بوک