یک‌بار دیگر شایعاتی درباره همکاری احتمالی هیوندای و فیات-کرایسلر به گوش می‌رسد. بنا به گفته آسیا تایمز و به نقل از منابع ناشناس، مدیرعامل گروه خودروسازی هیوندای آقای چانگ مونگ کو سهام گروه فیات-کرایسلر را زیر نظر داشته و ظاهراً می‌خواهد سهام کافی به منظور تملک این شرکت را بخرد. گفته می‌شود هیوندای پیش از آنکه سرجیو مارکیونه شرکت خود را در سال آینده ترک کند اقدام به خرید سهام این برند خواهد کرد.

با خروج مارکیونه از فیات-کرایسلر، خلا بزرگی در مدیریت ارشد این کمپانی به وجود خواهد آمد. بنا به گفته همان منابع، مدیرعامل کمپانی و سهامدار عمده این شرکت آقای جان الکان تمایل زیادی برای هدایت فیات-کرایسلر ندارد بنابراین او به ادغام به چشم یک گزینه جذاب نگاه می‌کند.

هیوندای می‌تواند یک شریک خوب باشد. فیات-کرایسلر هم‌اکنون در منطقه آسیا عملکرد نسبتاً ضعیفی داشته جایی که هیوندای کاملاً خوب عمل کرده است. همچنین توافقنامه تجارت آزاد بین آمریکا و کره جنوبی می‌تواند باعث انتقال کم‌هزینه‌تر محصولات بین دو کشور شود مخصوصاً درصورتی‌که تعرفه‌های بیشتری توسط اتحادیه اروپا روی خودروهای وارداتی اعمال شود این موضوع خود را نشان خواهد داد. روابط سیاسی نزدیک بین آمریکا و کره جنوبی شاید این ادغام را لذت‌بخش‌تر نشان دهد.

گمانه‌زنی‌ها درباره ادغام هیوندای و فیات-کرایسلر سال پیش شروع شد زمانی که هیوندای علاقه خود به این همکاری نزدیک را ابراز کرد. البته مقامات هر دو طرف از جمله مارکیونه خبرها درباره ادغام را رد کرده‌اند. بعدتر گفته شد گفت‌وگوهایی درباره همکاری فنی روی گیربکس و تکنولوژی هیدروژنی صورت گرفته است.

مارکیونه علاقه خود به ادغام فیات-کرایسلر با دیگر خودروسازان را بارها اعلام کرده است. او تلاش سرسختانه‌ای برای همکاری با جنرال موتورز انجام داد و البته به دنبال ادغام با کمپانی‌های چینی و پژو-سیتروئن نیز بوده است.

اگر هیوندای و فیات-کرایسلر ادغام شوند، کمپانی جدید حاصله به سرعت به بزرگ‌ترین خودروساز دنیا با تولید حدود 11.5 میلیون دستگاهی در سال بدل خواهد شد.

 

 

منبع: پدال