نیکولا موتورز (Nikola Motors) یک کمپانی ناشناخته در جهان ماشین های موتوری است. این کمپانی در سالت لیک سیتی واقع در ایالت یوتا آمریکا قرار گرفته و بیشتر بر روی ساخت کامیونت های هیبریدی تمرکز دارد. محصولاتی که در آنها با فشرده شدن گاز طبیعی قدرت به ژنراتور منتقل شده و یا سلول های هیدروژنی خوراک موتورهای الکتریکی را فراهم می کنند.

به تازگی این کمپانی از یک خودروی UTV یا ساید بای ساید (Side by Side) به نام نیکولا زیرو (Nikola Zero) رونمایی کرد. هنگامی که نیکولا زیرو برای اولین بار ارائه شد، نیکولا موتورز ادعا کرد که این UTV صفر تا 100 کیلومتر بر ساعت را در کمتر از 3 ثانیه به دست می آورد. همچنین وعده یک باتری 50 کیلووات ساعتی داده شد و 500 اسب بخار (373 کیلو وات) قدرت از طریق یک سیستم مبدل گشتاور به هر چهار چرخ این وسیله نقلیه وارد می شود. نیکولا زیرو در سراسر ایالات متحده با قیمت 42,000 دلار معامله می شود.

در یک بازطراحی تغییرات اندکی در جهت بهبود این مدل بر روی آن صورت گرفت. باتری 50 کیلووات ساعتی جای خود را به یک باتری 72 کیلووات ساعتی 400 ولتی لیتیوم – یونی داده است و 20 اسب بخار (15 کیلووات) قدرت بیشتر در برگه مشخصات ان دیده می شود. با توجه به این که بهترین خودروهای بنزینی قرار گرفته در این کلاس نیرویی در حدود 140 اسب بخار تولید می کنند، نیکولا زیرو به خوبی می تواند آنها را از صحنه رقابت حذف کند. ورای این قدرت خروجی بالا، 645 نیوتن متر گشتاور که به محور چرخ ها وارد شده می تواند عملکرد بالای این ماشین را تضمین کرده و فاصله 14.5 اینچی (37 سانتیمتر) از سطح زمین و فنرهای 20 اینچی به خوبی می تواند شک های وارده از سطح زمین در مسیرهای آفرود را مدیریت کند.

موتور و تجهیزات الکتریکی آن دارای کد حفاظتی IP67 بوده که نشان دهنده مقاومت قطعات برقی این خودرو در برابر نفوذ آب است. دو نمایشگر 7 اینچی نیز در نمونه اولیه ای که در اوایل سال جاری میلادی دیده شد، قرار گرفته است. یکی از جالب توجه ترین نکات درباره نیکولا زیرو استفاده از پنل های خورشیدی در بالای سقف این خودرو است. 400 وات توان تولید شده توسط این پنل ها می تواند رنج حرکتی آن را تا حدود 10 مایل (16 کیلومتر) افزایش دهد. وزن این خودرو 862 کیلوگرم بوده و می تواند چهار سرنشین را تا وزن 635 کیلوگرم جابجا کند.

قیمت گذاری برای این خودرو در ایالات متحده با شروع قیمت از 37,000 دلار آغاز می شود. مسلما این قیمت، 5,000 دلار کمتر از رقم پیش بینی شده قبلی است؛ اما هنوز نسبت به خودروهای برقی شورولت و تسلا که با رقمی در حدود 35,000 دلار معامله می شوند از قیمت بالاتری برخوردار است.

نویسنده: امید اصغرزاده

منبع: newatlas