بی شک، در دنیا امروزی خودروهای سواری، اتومبیل‌های چینی نقش مهمی را در برخی از بازارها ایفا می‌کنند.  با ورود این محصولات به بازارهای هدفی از جمله ایران، تنوع خودروهای موجود در این مکان‌ها بیشتر شده و خریداران برای انتخاب اتومبیل مورد نظر خود، می‌توانند بین گزینه‌های بیشتری مدل مورد علاقه خود را برگزیده و خریداری نمایند.

حال بر این اساس، با توجه به فراگیر شدن اتومبیل‌هایی با پیشرانه توربو در بازار داخلی کشور، قصد داریم با نگاهی به دو خودرو چری آریزو۵ توربو و ام جی ۳۶۰ توربو، مقایسه‌ای را بین این دو مدل ترتیب دهیم تا بدین صورت، بتوانیم کمکی هر چند کوچک اما مفید را به خریداران احتمالی این دو خودرو برای انتخاب گزینه بهتر انجام دهیم.

با ما همراه باشید.

۱-معرفی کلی

در رابطه با معرفی این دو خودرو باید بدین صورت گفت که چری آریزو۵ توربو در واقع همان مدل استاندارد این اتومبیل است که با اضافه شدن تکنولوژی توربوشارژ به پیشرانه آن و همچنین چند آپشن بیشتر، به عنوان نمونه بهبود یافته این مدل در بازار خودرویی ایران به فروش می‌رسد.

اما در سوی دیگر این میدان، ام جی ۳۶۰ توربو نیز همانند آریزو۵ توربو، یک سدان نسبتا اقتصادی بوده که به تازگی (پس از کش و قوس‌های فراوان) وارد بازار خودرویی ایران شده است و با توجه به برند خوش نام و کیفیت ساخت مناسب آن، انتظار می‌رود که بتوان فروش خوبی را به خود اختصاص دهد.

۲-طراحی ظاهری

حال نوبت به بررسی طراحی ظاهری این دو خودرو می‌رسد که هماننند مطالب قبلی، باید گفت که طراحی ظاهری و نمای بیرونی هر خودرو بسته به نظر مشتریان هم می‌تواند زشت باشد و هم زیبا و نمی‌توان به صورت قطعی گفت که از بین این دو خودرو، کدام مدل زیبا تر است. اما به اعتقاد کارشناسان و علاقمندان، چری آریزو۵ توربو به دلیل طراحی تهاجمی تر و در اصطلاح اسپرت تر، دارای چهره‌ای بهتر بوده و در دیدگاه کلی، خودرویی جذاب تر به شمار می‌رود.

۳-طراحی داخلی

چری آریزو۵ توربو با توجه به طراحی اتاق امروزی تر و نمای زیبا تر داشبورد و ادوات، در این قسمت نیز از لحاظ طراحی داخلی خودرویی بهتر محسوب شده اما ام جی ۳۶۰ توربو با توجه به جنس متریال بهتر که در ساخت اتاق و ادوات آن به کار رفته است، خودرویی با کیفیت تر در این رده عنوان می‌شود.

 

 

۴-پیشرانه و عملکرد

چری آریزو۵ توربو دارای یک پیشرانه چهار سیلندر  ۱۶ سوپاپ توربو شارژ با حجمی برابر با ۱.۵ لیتر بوده که این موتور قادر به تولید قدرتی برابر با ۱۴۷ اسب بخار قدرت و گشتاوری برابر با ۲۱۰ نیوتن متر است و این نیرو تولیدی توسط یک گیربکس اتوماتیک از نوع CVT، به چرخ‌های جلو منتقل می‌شود.

آریزو۵ توربو برای رسیدن به سرعت صدکیلومتر در ساعت از صفر مطلق، نیازمند زمانی در حدود ۹.۴ الی ۹.۷ ثانیه بوده و حداکثر سرعت آن تقریبا ۱۹۰ کیومتر در ساعت خواهد بود. همچنین،‌ این خودرو در هر صدکیلومتر مسیر شهری و اتوبان،  به صورت ترکیبی مصرف سوختی برابر ۶.۲ الی ۶.۵ لیتر بنزین را دارا است (طبق اعلام شرکت مدیران خودرو) اما پس از آزمایش این خودو توسط چندین پایگاه خبری و تحلیلی، مشخص شد مصرف سوخت این مدل بسیار بیشتر از این عدد بوده و نزدیک به ۹ لیتر بنزین در صد کیلومتر است (حجم باک این خودرو ۴۸ لیتر است)

در سوی دیگر این میدان، ام جی ۳۶۰ توربو نیز از یک پیشرانه چهار سیلندر ۱۶ سوپاپ توربوشارژ با حجمی برابر با ۱.۵ لیتر بهره می‌برد که بر خلاف آریزو، این موتور قادر به تولید قدرتی برابر با ۱۳۰ اسب بخار و گشتاوری برابر با ۲۱۰ نیوتن متر بوده که این نیرو تولیدی به وسیله یک گیربکس اتوماتیک ۶ سرعته (ساخت شرکت آیسین ژاپن)، به چرخ‌های جلو منتقل می‌شود.

ام جی ۳۶۰ توربو برای رسیدن به سرعت صدکیلومتر در ساعت از صفر مطلق، نیازمند زمانی برابر با ۹.۶ الی ۹.۸ ثانیه بوده و حداکثر سرعت آن تقریبا ۱۹۰ کیلومتر در ساعت خواهد بود. همچنین، مصرف سوخت این خودرو در هر صدکیلومتر مسیر شهری و اتوبان، به صورت ترکیبی برابر با ۶.۸ الی ۷ لیتر بنزین در است (حجم باک این خودرو ۵۵ لیتر است)

حال می‌بایست مابین این دو خودرو، یکی را به عنوان برنده در این بخش اعلام کنیم که با توجه به مشخصات اعلامی، ام جی ۳۶۰ توربو با اینکه دارای قدرت کمتری نسبت به چری آریزو۵ توربو است، اما عملکردی تقریبا یکسانی را در شتاب اولیه و شتاب ثانویه با آریزو۵ توربو دارد و در زمینه مصرف سوخت نیز با توجه به تحقیقات به عمل آمده درباره میزان مصرف واقعی آریزو۵، ام جی ۳۶۰ با مصرف سوختی کمتر، برنده این قسمت است.

۵-امکانات رفاهی و ایمنی

حال نوبت به بررسی امکانات رفاهی و ایمنی این دو اتومبیل می‌رسد که در این رابطه باید گفت هر دو خودرو با دریافت ۵ ستاره ایمنی از مرکز تست تصادف و سوانح جاده‌ای چین، مدل‌هایی ایمن به شمار می‌روند اما آریزو۵ توربو با دارا بودن امکاناتی همچون سیستم ترمز ضد قفل (ABS)، سیستم کمکی ترمز (EBA)، سیستم ضد لغزش TCS))، سیستم پایداری الکترونیکی (ESP)، کیسه هوا برای سرنشینان جلو/ جانبی و پرده ای، کنترل سیستم صوتی از روی فرمان، صفحه نمایش ۷ اینچی لمسی، سیستم نمایش میزاد باد لاستیک‌ها TPMS، دکمه استارتر، سیستم ورود بدون کلید، کروز کنترل، سانروف، روکش چرمی مصنوعی صندلی‌ها، چراغ‌های LED، دوربین عقب با خطوط پارک متغیر و … خودرویی بهتر در این بخش قلمداد می‌شود.

۶-قیمت در بازار

در رابطه با قیمت این دو محصول در بازار داخی کشور باید بدین صورت گفت که آریزو۵ توربو در حال حاضر، با برچسب قیمتی برابر با ۸۶ میلیون تومان خرید و فروش می‌شود و در سوی دیگر با توجه به وجود تعداد کمی از ام جی ۳۶۰ توربو در بازار داخلی کشور به صورت تحویل فوری، قیمت این مدل برابر با ۹۰ میلیون تومان اعلام شده که در صورت فروش انبوه این خودرو، احتمال آن می‌رود که ارزش قیمتی آن به حدود ۸۰ الی ۸۳ میلیون تومان کاهش یابد. (قیمت های طبیعی این محصولات قبل از حباب ایجاد شده)

 

۷-خدمات پس از فروش

پیرامون خدمات پس از فروش این دو خودرو نیز باید گفت که چری آریزو۵ توربو توسط شرکت مدیران خودرو به بازار داخلی ایران عرضه و می‌شود و دارای ۵ سال گارانتی و ۲ سال خدمات رایگان است اما در سوی دیگر، ام جی ۳۶۰ توربو توسط شرکت آذویکو (خودروسازی آذربایجان) عرضه شده و دارای گارانتی ۳ ساله خواهد بود.

 

نتیجه گیری

سرانجام، در پایان این مقایسه نوبت به نتیجه گیری درباره انتخاب یکی از این دو محصول توسط مشتریان می‌رسد که با توجه به در نظر گرفتن شرایطی همچون وجود نمایندگی‌های بیشتر مدیران خودرو در سرتاسر کشور و خدمات دهی راحت تر، گارانتی طولانی مدت و سرویس‌های رایگان ۲ ساله، امکانات رفاهی بیشتر و طراحی جذاب تر و … چری آریزو۵ توربو در حال حاضر انتخاب معقولانه تری نسبت به ام جی ۳۶۰ توربو (باید منتظر ماند و دید که شرکت آذویکو چگونه خدمات پس از فروش این خودرو را انجام می‌دهد) خواهد بود. از سوی دیگر ام جی ۳۶۰ نیز با توجه موتور قدرتمند، مصرف کم و کیفیت بالاتر ساخت نسبت به محصولات چری می تواند حرف هایی برای گفتن داشته باشد.

 

 

منبع: چرخان