همان‌گونه که می‌دانید، وب سایت تحلیلی خبری چرخان مدتی است که سرویسی به نام راهنمای خرید و مشاوره را در رابطه با خودروهای موجود در بازار ایران طرح ریزی کرده است که در این بخش، شما علاقمندان می‌توانید اطلاعاتی را راجع به هر یک از خودروهای موجود در کشور به دست آورید.

حال در جدیدترین بررسی انجام شده در این بخش، به سراغ یکی از محصولات نسبتا پر فروش بازار به نام برلیانس سری ۲۰۰ می‌رویم و مدل‌های مختلف این اتومبیل را که در بازار داخلی کشور حضور دارند را معرفی و ارزیابی خواهیم کرد.

۱-معرفی کلی برلیانس سری ۲۰۰

در رابطه با معرفی برلیانس سری ۲۰۰ باید بدین صورت گفت که در اواسط سال ۱۳۹۴، قراردادی مبنی بر تولید سری جدیدی از خودروهای کمپانی برلیانس چین با گروه صنعتی سایپا (پارس خودرو) منعقد گردید که به واسطه این سند، یکی از چندین نمونه‌ای که وارد کشور شد، سری ۲۰۰ نام دارد. (منظور از سری ۲۰۰، دو خودرو H220 و H230 بوده که یکی از آن‌ها به صورت هاچ بک و دیگری به صورت سدان است)

۲-طراحی ظاهری و داخلی

پس از معرفی کلی این سری از خودروهای برلیانس، نوبت به ارزیابی طراحی ظاهری و داخلی آن‌ها می‌رسد که در این رابطه باید گفت  به طور کلی نمای بیرونی دو خودرو H220 و H230 با توجه به ماهیت اقتصادی و ارزان قیمت بوده، ساده بوده و آنچنان نکات خارق العاده‌ای در نمای ظاهری آن‌ها دیده نمی‌شود، اما با این حال، کارشناسان معتقداندکه این دو مدل از خودروهای داخلی که به عنوان رقیبی جدی در زمینه فروش محسوب می‌شوند، دارای الگوریتم طراحی بهتری هستند.

پیرامون طراحی داخلی و کابین این سری از برلیانس نیز باید گفت که اتاق داخلی هر دو مدل (H220 و H230) دارای فضای سرنشین کافی بوده و پنج سرنشین بالغ با قدی برابر با ۱۸۰ سانتی متر و وزن ۸۰ کیلوگرم، به راحتی سوار بر این خودروها خواهند شد. اما، جنس متریال به کار رفته در ساخت ابزارک‌ها، ادوات و دیگر موارد موجود در کابین دارای کیفیتی متوسط و در بعضی از بخش‌ها پایین است. اما با توجه به رده اقتصادی این دو خودرو، نمی‌توان این نکته را یک نقطه ضعف محسوب کرد.

۳-پیشرانه و عملکرد

پیرامون مشخصات فنی و عملکرد این سری از خودروهای برلیانس باید گفت که پیشرانه به کار رفته در دو خودرو H220 و H230 در حال حاضر به صورت چهار سیلندر ۱۶ سوپاپ با حجمی برابر با ۱.۵ لیتر بوده که این موتور قادر به تولید قدرتی برابر با ۱۰۳ اسب بخار و گشتاوری برابر با ۱۳۸ نیوتن متر است که این نیرو تولیدی، در دو نمونه گیربکس ۶ سرعته اتوماتیک یا ۵ سرعته دستی، به چرخ‌های جلو منتقل می‌شود.

در زمینه عملکرد نیز باید بگوییم که این سری از خودروهای برلیانس (H220 و H230) برای رسیدن به سرعت صدکیلومتر در ساعت از صفر مطلق، به ترتیب نیازمند زمانی برابر با ۱۳.۸ الی ۱۴.۱ ثانیه در بهترین حالت (دنده دستی) بوده و حداکثر سرعت آن در حدود ۱۸۰ کیلومتر در ساعت اعلام شده است. همچنین، مصرف سوخت این سری از خودروهای برلیانس (H220 و H230) در هر صدکیلومتر مسیر شهری و اتوبان، به صورت ترکیبی به ترتیب برابر با ۶.۵ الی ۶.۶ لیتر بنزین در بهترین حالت (دنده دستی) بوده و استاندارد‌ آلایندگی آن‌ها یورو ۵ است. (باک بنزین این دو خودرو دارای گنجایشی برابر با ۵۰ لیتر است)

۴-امکانات رفاهی و ایمنی

پیرامون امکانات رفاهی و ایمنی موجود در این سری از خودروهای برلیانس (H220 و H230) باید گفت که هر دو مدل با توجه به این که در رده اتومبیل‌های اقتصادی و ارزان قیمت جای دارند و دارای مواردی همچون ترمز جلو دیسکی، ترمز عقب کاسه ای،ABS ،EBD ، کیسه هوای سرنشینان جلو، سیستم تهویه مطبوع خودکار (مدل اتوماتیک)، سانروف و … هستند.

 

۵-قیمت در بازار

در رابطه با قیمت این سری از خودروهای برلیانس باید بدین صورت گفت :

برلیانس H220 دنده دستی با مدل ساختاری ۱۳۹۷ دارای قیمتی برابر با ۴۶ میلیون تومان است.

برلیانس H220 دنده اتوماتیک با مدل ساختاری ۱۳۹۷ دارای قیمتی برابر با ۵۱ میلیون تومان است.

برلیانس H230 دنده دستی با مدل ساختاری ۱۳۹۷ دارای قیمتی برابر با ۴۶ میلیون و ۹۰۰ تومان است.

برلیانس H230 دنده اتوماتیک با مدل ساختاری ۱۳۹۷ دارای قیمتی برابر با ۵۲ میلیون و ۳۰۰ تومان است.

۶-استهلاک و هزینه‌های جانبی

پیرامون استهلاک و هزینه‌های جانبی این سری از خودروهای برلیانس باید گفت که دو خودرو H220 و H230 در هر ۵۱۰۰ الی ۵۴۰۰ کیلومتر، نیازمند بررسی و سرویس‌های دوره‌ای بوده هزینه این موارد مابین ۱۱۵ الی ۱۳۵ هزار تومان اعلام شده است.

همچنین، این نکته را نیز باید یاد آور شد که قیمت هر جفت لاستیک مدل‌های سری ۲۰۰ برلیانس که دارای سایزی برابر با ۱۸۵ هستند، برابر با ۳۴۵ الی ۳۷۰ هزار تومان توسط شرکت‌های تایر ساز ایرانی همچون بارز، یزد، کویر و … اعلام شده است.

پیرامون نرخ بیمه شخص ثالث نیز باید بگوییم که اگر شخصی یکی از این دو خودرو (H220 و H230) را به صورت صفر کیلومتر خریداری کند و بخواهد برای مدت یکسال اتومبیل خود را بیمه شخص ثالت نماید، باید مبلغی برابر با یک میلیون و ۶۴۰ الی یک میلیون و ۶۹۰ هزار تومان را پرداخت کند. (در این طرح، سقف پوشش مالی برابر با ۷ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان است)

۷-خدمات پس از فروش

همان طور که در ابتدای این مطلب گفته شده، خودروهای سری ۲۰۰ برلیانس به واسطه همکاری گروه صنعتی سایپا با برند چینی برلیانس، در خطوط تولید داخل کشور تولید و به بازار عرضه می‌شوند و مدت زمان گارانتی آن‌ها برابر با ۲ سال یا ۴۰ هزار کیلومتر معین شده است. همچنین، لازم به یاداوریست که با توجه به وجود نمایندگی‌های گسترده سایپا در سرتاسر کشور، خریداران می‌توانند با خیال آسوده نسبت به خرید این سری از خودروهای برلیانس اقدام نمایند.

۸-معایب

سرانجام، در آخرین بخش این مطلب باید به معایب این سری از خودروهای برلیانس اشاره کنیم که در این رابطه باید گفت که دو خودرو H220 و H230 به گفته مالکان، دارای معایبی همچون دید کم در زمان دنده عقب، دید محدود در سر پیچ‌ها به واسطه ستون‌های کشیده و پهن قسمت جلویی، سواری نسبتا خشک در مقایسه با رقبا، قیمت لوازم یدکی بالاتر نسبت به رقبا داخلی، جثه سنگین در مقایسه با حجم موتور و قدرت خروجی و … هستند.

 

 

منبع: چرخان