بازار خودروسازی دنیا برخلاف بازار خودرو داخل کشور درگیر چالش‌هایی همچون قیمت و نوسانات نرخ ارز نبوده و دغدغه‌های دیگری همچون رنگ خودرو حرف اول را در آن می‌زند که هر ساله موسسات و نهادهای مختلف اقدام به ارائه نتایج تحقیقات و بررسی‌های خود پیرامون این موضوع می‌کنند.

به گزارش چرخان، رنگ خودرو یکی از مهم‌ترین مواردی است که معمولا در صورت عدم وجود دغدغه‌های قیمت و کاهش عرضه در بین خریداران مطرح می‌شود و هر ساله آمارهای مختلفی از اقبال مردم به بعضی از رنگ‌های خاص منتشر می‌گردد و کارشناسان پیرامون رنگ سال خودرو نظر می‌دهند.

البته گفتنی است که سال‌هاست پرفروش‌ترین خودروهای دنیا با رنگ‌های سفید، سیاه و نقره‌ای روانه بازار می‌شوند و مردم نیز به همین سادگی به سیاه و سفید بودن خودروها عادت کرده‌اند ولی موسسه «BASF» در تحقیقاتی که انجام داده پیش بینی کرده است که تمایل بازار به سمت رنگ آبی رفته و به زودی درصد قابل توجهی از بازار را از آن خود خواهد کرد.

موسسه «BASF» یکی از موسساتی است که تحقیقات خودرویی خود را بر اساس تمایل و تعلقات انسانی انجام داده و به صورت کاملا علمی به روند جمع آوری داده‌های آماری خود می‌پردازد و سال‌هاست که تحقیقات این چنینی توسط خودروسازان مورد توجه قرار می‌گیرد. طبق تحقیقات این شرکت افرادی که در کشور آمریکا ساکن هستند تا ۴ سال دیگر به سمت رنگ آبی خواهند رفت و بدین ترتیب دیگر خبری از سیاه و سفید شدن کامل خیابان‌ها در این کشور نخواهد بود.

البته شرکت PPG که رقیب موسسه فوق‌الذکر محسوب می‌شود، معتقد است که تا سال‌های آتی تمایل مشتریان برای خرید رنگ‌های سفید و خاکستری بیش از قبل خواهد شد. این شرکت نیز معتقد است که تمایل به رنگ آبی در سال‌های آتی افزایش خواهد یافت و خودروهای خودران که در حال ازدیاد هستند، به سمت رنگ قرمز متمایل خواهند شد.

آسیایی‌ها به رنگ خاکستری متمایل می‌شوند و شهرنشینان نیز به سمت رنگ مسی و نقره‌ای خواهند رفت ولی به طور کلی طبق پیش بینی‌های همه موسسات این گزارش، رنگ‌های کلاسیک مانند سفید و مشکی دست برتر بازار باقی خواهند ماند.

 

 

منبع: چرخان