کانسپت جدید الکتریکی فولکس واگن در نمایشگاه اتومبیل پاریس رخ نشان می دهد

گروه خودروسازی فولکس واگن قصد دارد تا در نمایشگاه خودروی پاریس پیش نمایش محصولات خود را به سمت وسایل نقلیه الکتریکی متمایل کند. در اوایل هفته گذشته در محافل تکنولوژی صحبت های زیادی درباره کانسپت های جدید تولید شده توسط کمپانی های بزرگ جهان بود و اینک نوبت به غول خودروساز آلمانی، فولکس واگن رسیده است. چند روز قبل تیزری از سوی این کمپانی در فضای آنلاین منتشر شد که تصویر یک خودروی جدید را به نمایش گذاشته بود. این رندر ارائه شده (و یا شاید یک عکس کاملا اصلاح شده) ماشین براقی را که می تواند چیزی شبیه به یک گلف باشد با LED های زیاد و لوگوی درخشان این کمپانی به تصویر کشید.

در اوایل هفته گذشته شنیده شد که فولکس واگن درباره کانسپت جدید الکتریکی خود می گوید که دیدن این طرح مفهومی دقیقا به معنای بودن آن نیست. این کانسپت به عنوان “یک ماشین الکتریکی برای یک عصر جدید و بیشتر شبیه به یک حرکت نمادین است.” فولکس واگن که محصولات موفقی همچون بیتل (Beetle) و گلف را ارائه کرده، معتقد است که این کانسپت جدید (نسخه تولید شده آن که بر پایه مدولار الکتریکی بنا شده با عنوان MEB شناخته می شود) نمادی خواهد بود برای وسایل نقلیه الکتریکی تولید شده در این کمپانی.

فولکس واگن وعده داده است که کانسپت MEB همان انقلابی را در جهان به راه خواهد انداخت که فولکس واگن بیتل (این خودرو در ایران با نام فولکس واگن قورباغه ای شناخته می شود) هفت دهه قبل آن را انجام داد. فولکس واگن بیتل عنوان پرفروش ترین ماشین قرن را از آنِ خود کرده است و این خودروساز آلمانی معتقد است که کانسپت الکتریکی این کمپانی نیز می تواند بسیار تاثیرگذار باشد؛ اما این بار در قرن 21 و در عصر جدید تکنولوژی! فولکس واگن می گوید که این کانسپت جدید پتانسیل آن را دارد که تاریخ ساز شود. البته در نمایشگاه اتومبیل ژنو 2010 کمپانی فولکس واگن اعلام کرد که قصد دارد تا رهبری بازار خودروهای الکتریکی را در سال 2018 به دست آورد. در حالی که هنوز برای این ضرب الاجل اعلام شده زمان تقریبا زیادی باقی مانده است؛ اما کانسپت MEB در اواخر سال 2019 و به عنوان خودروی مدل 2020 وارد بازار خواهد شد. بنابراین کاملا بعید است که این خودروساز بزرگ آلمانی بتواند طرحی را که از شش سال پیش آغاز کرده در زمان موعود به پایان برساند.

پس از رسوایی آلایندگی خودروهای فولکس واگن، این گروه خودروسازی تصمیم گرفت تا تمرکز ویژه ای بر روی تولید ماشین های الکتریکی بگذارد. این غول خودروسازی جهان هدف گذاری خود را برای سال 2025 فروش سالانه 2 تا 3 میلیون خودروی الکتریکی قرار داده است. شرکت فولکس واگن در سپتامبر 2015 به جرم تقلب در تست تشخیص آلاینده های بیش از ۱۱ میلیون دستگاه فولکس‌ واگن و آئودی که در طول سالهای ۲۰۰۹ تا ۲۰۱۵ فروخته شده بودند به دام افتاد. این جعل سند باعث شد که تمامی ماشین‌ های این شرکت، استانداردها و تست‌ های آژانس حفاظت محیط زیست ایالات متحده آمریکا را در حالی سپری کند که ۴۰ بار بیشتر از محدودیت‌های قانونی اکسید نیتروژن وارد محیط زیست می‌کردند. این شرکت به خاطر این رسوایی بزرگ عذرخواهی کرده و مدیر ارشد اجرایی وقت خود را اخراج کرد.

نویسنده: امید اصغرزاده

منبع: autoblog