درست مخالف آنچه در شرکت‌های خودروسازی آمریکایی وجود دارد، خودروسازان بزرگ اروپایی تمایل زیادی به ساخت مدل‌هایی لوکس و قدرتمند با موتور V12 از خود نشان می‌دهند. خودروهایی که در زیر کاپوت آن‌ها یک موتور حجیم ۱۲ سیلندری نهفته است و وظیفه قدرت رسانی خود را به‌خوبی به انجام می‌رساند. در این مطلب قصد داریم به شما عزیزان خودروهای ۱۲ سیلندری که در نوع خود بهترین هستند را معرفی کنیم.

فراری لا فراری

این ایتالیایی خوش‌چهره از یک موتور پیشرفته ۱۲ سیلندر F140 بهره می‌برد. موتوری که باقدرت های مختلف در ابر خودروهایی مانند انزو ۶۵۱ اسب بخار، ۵۹۹ GTO با ۶۶۱ اسب بخار و ۸۱۲ SUPERFAST باقدرت ۷۸۹ اسب بخار قرارگرفته است. در خودروی لا فراری نیز این موتور دارای ۶.۵ لیتر حجم سوخت بوده و می‌تواند ۷۸۹ اسب بخار قدرت تولید کند.

البته این موتور در کنار سامانه‌های کمکی برقی خود می‌تواند قدرت ترکیبی ۹۵۰ اسب بخار را نیز تولید نماید.

لامبورگینی کانتچ(Countach)

فروچیو لامبورگینی به دلیل رقابت با شرکت پورشه قصد تولید خودروهای ۱۲ سیلندر را داشت. به همین خاطر با استخدام مهندسی به نام جیوتیو بیزارینی که موتورهای ۱۲ سیلندر ساخت او از سال ۱۹۶۳ تا نهایتاً سال ۲۰۱۱ و با حجم موتورهایی از ۳.۵ تا ۶.۵ لیتری، لامبورگینی را در میدان رقابت حفظ کردند. کانتچ نیز از خودروهایی است که توسط همین مهندس، برای اولین بار باقدرت ۳۷۰ اسب بخار و با حجم ۴ لیتر و درنهایت نیز در بیست و پنجمین سالگرد تولید این خودرو، باقدرت ۴۵۰ اسب بخار و حجم موتور ۵.۲ لیتر به تولید رسید.

لامبورگینی اونتادور

این اونتادور بود که با معرفی یکی از بزرگ‌ترین تغییرات در زمان، موتور V12 خود را به رخ رقیبان کشید. قلب تپنده اونتادور ایتالیایی نیز یک موتور با کد L539 بوده که با حجم ۶.۵ لیتر، می‌تواند حتی در نسخه پایه این خودرو، ۶۹۰ اسب بخار قدرت تولید کند. مدل LP 750-4 SV نیز قدرت ۷۴۰ اسب بخار را برای خودروهای خود عرضه می‌کند. پس جای تعجبی نیست که لامبورگینی در حال حاضر قصد اضافه کردن توربوشارژ به این موتور را ندارد.

مک لارن F1

خودروی مک لارن F1 طراحی شد تا بتواند مدلی لقب بگیرد که مرزهای فن‌آوری و طراحی را جابجا کرده و نوع جدیدی از آن را بازنویسی کند. امروزه، این خودرو به‌عنوان یکی از مهم‌ترین خودروهای قرن بیستم شناخته می‌شود. انتخاب اول مک لارن برای موتور این خودرو، یک موتور هوندا بود اما این شرکت بی ام و بود که توانست موتور ۶۲۷ اسب بخار ۶.۱ لیتری S70/2 V12 را برای این مدل به تولید برساند.

موتوری که به F1 شتابی بخشیده است تا بتواند با بسیاری از خودروهای توربو امروزی رقابت کرده و نهایت سرعت ۳۸۷ کیلومتر بر ساعتی آن، این خودرو را پرسرعت‌ترین مدل تنفس طبیعی تاریخ لقب داده است.

بی ام و ۷۶۰Li

شرکت مطرح آلمانی نیز مدل‌های لوکس V12 را که آخرین آن‌ها ۷۶۰Li Xdrive بوده به تولید رسانده است. موتور N74B66 با توربو دوقلو ۶.۶ لیتری V12 این خودرو، می‌تواند ۶۰۲ اسب بخار قدرت را در کنار گشتاور بزرگ ۵۹۰ پوند فوت به تولید برساند. قدرت و گشتاوری که این خودرو را تبدیل به یکی از سریع‌ترین بی ام و های امروزی می‌گرداند.

همچنین این موتور قدرتمند در خودروهای دیگری مانند رولزرویس گوست بریتانیایی نیز یافت می‌شود.

مرسدس S کلاس

شرکت مرسدس بنز در اوایل دهه ۹۰ میلادی به موتورهای جاده‌ای V12 در حالی بازگشت که مطمئن شود رقیب قدیمی‌اش بی ام و به منطقه خودروهای سوپر لوکس، بیش‌ازاندازه دست‌اندازی نخواهد کرد. S-Class در ابتدا و در سال ۱۹۹۲ از یک موتور V12 بهره برد. این M120 که با حجم ۶ لیتری ظاهر شد، می‌توانست قدرت قابل‌قبول ۴۰۲ اسب بخار را تولید کند.

آخرین موتور V12 مرسدس نیز M279 AMG بوده که با حجم ۵.۵ لیتر و با استفاده از ۲ عدد توربوشارژ توانایی تولید ۶۲۱ اسب بخار قدرت و همچنین ۷۴۰ پوند فوت گشتاور را دارد.

جگوار E-Type

سری E جگوار که از مدل‌های برتر و عالی این شرکت بریتانیایی محسوب می‌شوند، ابتدا در سال ۱۹۶۱ و با حجم ۳.۸ لیتر و البته ۶ سیلندر خطی عرضه شدند. اما باگذشت زمان، مدل‌های سری ۳ در سال ۱۹۷۱ از راه رسیدند. موتورهای تازه‌واردی که این بار با حجم ۵.۳ لیتر و البته ۱۲ سیلندر عرضه شدند. این موتور تا سال ۱۹۹۷ باقی ماندند اما در نسخه‌های اورجینال آن‌ها، تنها شاهد تولید ۲۵۰ اسب بخار قدرت بودیم.

اما پیشرفت نهایی این شرکت برای ساخت موتورهای ۱۲ سیلندر، یک موتور V12 با حجم ۶ لیتر بوده که در دهه ۹۰ میلادی و بانام XJS توانایی تولید ۳۱۸ اسب بخار قدرت را داشت.

استون مارتین One-77

DB7 یک خودروی شگفت‌انگیزی بود که به خاطر مشکلات مالی استون مارتین، روی پلتفرم اصلاح‌شده XJS جگوار ساخته شد و موتور AE28 V12 آن نیز درواقع یک جفت از موتور اصلاح‌شده فورد V6 بود. این خودرو هنوز هم مانند یک خودروی توربو و با حجم ۵.۹ لیتر توانایی تولید ۴۵۰ اسب بخار قدرت را داشته و دارای موتوری است که پیوسته مسیر به‌روزرسانی را طی می‌کند. مدل بسیار محدودشده One-77 شاید یک نسخه تکراری نهایی بود که از ۷.۳ لیتر سوخت خود، قدرت بی‌نظیر ۷۵۰ اسب بخار قدرت را تولید می‌کرد.

آخرین نسل از این محدوده خودرویی استون مارتین نیز، در حال حاضر از یک موتور AE31 با توربو دوقلو و حجم ۵.۲ لیتر V12 استفاده می‌کند.

 

 

منبع: چرخان