تولید خودروهای داخلی درحالی وارد چهارمین ماه خود شده است که آمارهای منتشر شده از خردادماه نشان می‌دهد که برخلاف افزایش تقاضای صورت گرفته در این بخش، تولید خودروسازان کاهش یافته و همین اتفاق منجر به افزایش قیمت شدید خودروهای داخلی در بازار آزاد شده است.

به گزارش چرخان، در حالیکه تولید خودرو در ماه‌های گذشته روند رو به رشدی به خود گرفته بود و خودروسازان به شدت روی تولید خود متمرکز بودند، اما این روند در خردادماه متوقف شده و نه تنها افزایشی را شاهد نیستیم بلکه کاهش تولید در این بخش ثبت شده است.

طبق آمارهای اعلام شده از سوی وزارت صنعت، کاهش تولید در خردادماه به میزان ۱۹.۶ درصد بوده که رقم بسیار بالایی به نسبت کل تولیدات صنعت خودرو محسوب می‌گردد. تولید خودروهای داخلی در حالی که در خردادماه سال گذشته بیش از ۱۳۴ هزار عدد گزارش شده بود، در خردادماه سال جاری به ۱۰۸ هزار دستگاه کاهش یافته است.

در بین خودروهای تولید شده، خودروهای سواری به میزان ۲۰.۴ درصد کاهش تولید را تجربه کرده‌اند که کل تولید آنها به ۱۰۱ هزار دستگاه رسیده است. تولید ون که معمولا جزو تولیدات اندک خودروسازی کشور است از ۱۱۴ دستگاه سال گذشته به ۹۲ دستگاه رسیده است.

تولید وانت نیز در خردادماه سال جاری کاهش حدود ۱۵ درصدی را تجربه کرده است و به ۴۴۶۷ دستگاه تولید روزانه کاهش یافته است. اما در این بین تولید انواع مینی بوس و میدل باس برخلاف سایر تولیدات داخلی از ۸۳ مورد به ۲۰۸ دستگاه رسیده است که رشد بالای ۱۵۰ درصدی را ثبت نموده است.

تولید اتوبوس‌های داخلی نیز شاهد کاهش بیش از ۴۰ درصدی تولید بوده است و بر همین اساس تولید ۱۴۱ دستگاه در خردادماه سال گذشته به ۷۶ دستگاه در خردادماه سال جاری کاهش یافته است.

 

 

 

منبع: چرخان