دیروز اولین عکس هایی از عرضه چری اکسید Exeed در کشور شیلی منتشر شد. این خودرو چند ماه پیش توسط چری در حال تست های فنی بود و عکس هایی از آن منتشر شده بود اما حال شیلی جزو اولین بازارهایی است که این خودرو در آن عرضه می شود. لازم است بدانید که بعضی از برندهای چینی همچون چری در کشورهای آمریکای جنوبی فعالیت زیادی دارند و همیشه سعی شده جدیدترین محصولات این شرکت ها در این قاره نیز عرضه شوند.

چری اکسید TX با کد M31T با برند جداگانه ای یعنی Exeed عرضه می شود. یعنی همانند جنسیس که برند لوکس هیوندای خواهد بود، اکسید نیز برند لوکس و جدایی از چری خواهد بود و آن را به نام Exeed TX نامگذاری کرده اند.اکسید TX با دو پیشرانه قابل سفارش است که البته هر دوی آنها جزو پیشرانه های کم حجم اما پرتوان هستند. پیشرانه اول 1.5 توربوشارژ است که می تواند حداکثر 190 اسب بخار و 275 نیوتن متر را تولید کند. این پیشرانه تنها با گیربکس 6 سرعته دستی عرضه خواهد شد. همچنین امکان سفارش اکسید TX با پیشرانه 1.6 لیتری توربو نیز وجود دارد که این پیشرانه توانایی تولید حداکثر 218 اسب بخار و 320 نیوتن متر را خواهد داشت که گشتاور بسیار بالایی برای پیشرانه 1.6 لیتری است. این پیشرانه تنها با گیربکس 7 سرعته دو کلاچه عرضه خواهد شد.

اگر به عکس های داخل کابین این خودرو نگاهی بیندازید، متوجه می شوید که روی غربیلک فرمان تنها نام Exeed نوشته شده و هیچ نامی از چری وجود ندارد. برای مقایسه و دانستن دقیق ابعاد این خودرو باید بگوییم که چری اکسید TX دقیقاً 4664 میلیمتر طول، 1872 میلیمتر عرض و 1685 میلیمتر ارتفاع دارد و فاصله بین دو محور این خودرو 2697 میلیمتر است.چری همواره در شیلی خودروهایی با قیمت ارزان را عرضه می کرده اما اینبار دست به عرضه یک خودروی گران تر و لوکس تر زده و قصد دارد به رده و سگمنتی بالاتری وارد شود. باید ببینیم که آیا این خودرو در ایران نیز عرضه خواهد شد و اگر برنامه ای برای عرضه آن وجود داشته باشد، چه مشخصات فنی برای بازار خاورمیانه در نظر گرفته خواهد شد.
 

منبع: خودرو بانک