بازار خودروهای داخلی و خارجی این روزها به دلایل مختلف که قطعا می‌دانید در یک رکود سنگین است که این اتفاق به دلیل نوسانات نرخ دلار و ممنوعیت واردات خودروهای خارجی بوده که منجر به افزایش شدید قیمت خودروهای خارجی و داخلی‌ها گردیده است. در حال حاضر به گفته بسیاری از نمایشگاه داران، خرید خودرو از اولویت مردم خارج شده و همانند سال‌های گذشته اولویت اول مردم محسوب نمی‌شود.

به گزارش چرخان، خرید خودرو از جمله اتفاقاتی است که بسیاری از مردم به آن با نگاه اولویت نگاه می‌کنند و قطعا با افزایش قیمت‌های صورت گرفته در این بخش، توان خرید مشتریان از بین رفته و عملا طیف عظیمی از مردم از قشر خریداران خودروهای خارجی حذف شده و در موضوع داخلی‌ها نیز همین منوال برقرار شده و قدرت خرید مردم برای خودروهای با کیفیت داخلی از بین رفته و انتخاب آنها محدود به خودروهای ارزان قیمت بی کیفیت داخلی محدود شده است.

گزارش‌ها نشان می‌دهد که حتی تعویض خودرو نیز از کارهای مشتریان خارج شده و بسیاری از آنها ترجیح می‌دهند در بازار پر نوسان امروز همان خودروی خود را داشته باشند و از تعویض‌های این چنینی که اغلب با بودجه‌های بسیار بالا می‌بایست صورت بگیرد، خودداری می‌کنند.

این رکود در حالیست که عملا بسیاری از مردم که برای خرید یک خودرو یا تعویض خودروی خود برنامه ریزی کرده بودند به نقطه صفر بازگشته و برای خرید خودروهای مدل بالاتر می‌بایست هزینه‌ای معادل یک خودروی با کیفیت را بپردازند که قطعا از توان بسیاری از مردم در بازار امروز خارج است.

بازار خودروهای کارکرد خارجی نیز بسیار نوسان داشته و به طور مثال خودرویی مانند اپتیما با کارکرد ۹۰ هزار کیلومتر با نقدینگی معادل ۱۷۰ میلیون تومان قابل خریداری است که قبل از این با همین نقدینگی امکان خرید بسیاری از خودروهای با کیفیت صفر خارجی برای مشتریان فراهم بود.

کیا سراتو اتوماتیک مدل ۲۰۱۵ که یکی از جنجالی‌ترین خودروهای یک‌ماه گذشته بوده است، با کارکرد ۷۰ هزار کیلومتر، قیمتی معادل ۱۹۵ میلیون تومان دارد که سال قبل با همین پول امکان خرید خودروی مدل بالاتر همین اتومبیل فراهم بود.

هیوندای سوناتا هیبریدی مدل ۲۰۱۷ که یکی از خودروهای پرطرفدار بازار خارجی‌ها بوده است در حال حاضر با ۱۴ هزار کیلومتر کارکرد قیمتی معادل ۳۴۰ میلیون تومان دارد.

به طور کلی باید گفت که پرونده خرید خودرو برای بسیاری از مردم بسته شده و می‌بایست منتظر اقدامات دولت و وزارت صنعت در این زمینه بود.

 

 

منبع: چرخان