اگر بخواهیم به پر سابقه ترین رویدادهای موتور اسپورت اشاره کنیم قطعاً مسابقات استقامت 24 ساعته لمانز در صدر آن قرار خواهد گرفت. این رویداد مهم خودرویی که هر ساله در پیست de la Sarthe در شهر نزدیک لمانز فرانسه برگزار می‌شود قدیمی‌ترین رویداد موتور اسپورت فعال دنیا بوده و اولین مسابقه آن در سال 1923 برگزار شده است. مهم‌ترین قانون لمانز مسابقه به مدت 24 ساعت و بدون هیچ‌گونه نقص فنی است.


اگرچه مسابقات لمانز در تاریخ 89 ساله خود برندگان گوناگونی داشته اما آشنایی با برندگان لمانز از زمان شروع به کارش جالب خواهد بود. تیم Budget Direct Car Insurance زمان زیادی را صرف تهیه این ویدئوی مفید و جالب کرده است. ذکر این نکته خالی از لطف نیست که در ویدئو به برخی از رویه‌های جانبی اشاره شده و همچنین دیدن اینکه کدام برند بیشترین تعداد پیروزی را داشته جالب است.


بیشترین میزان برد در لمانز به برندهای اروپایی تعلق داشته اما سه استثنا هم وجود دارد: فورد در اواخر دهه 60 میلادی، مزدا در سال 1991 با پیشرانه روتاری که به اولین خودروساز ژاپنی برنده در لمانز تبدیل شده و تویوتا با خودروهای TS050 V6 هیبرید که در مسابقات امسال برنده شد.

 


تیم چنارد و واکر اولین تیمی بود که در سال 1923 پیروز مسابقات 24 ساعته لمانز لقب گرفت. از آن سال به بعد سرگرمی کمتری وجود داشته اما در سال 1952 به مرسدس می‌رسیم که با خودروی 300SL پیروز شده بود. همچنین این مسابقه تقریباً به‌صورت سالانه برگزار شده به جز سال 1936 و سال‌های 1940 تا 1948 که مسابقات برگزار نشد. دلیل عدم برگزاری لمانز در سال 1936 به خاطر رکورد شدید اقتصادی و در سال‌های 1940 تا 1948 نیز به دلیل جنگ جهانی دوم بوده است.

زمانی که مسابقات 24 ساعته لمانز دوباره در سال 1949 از سر گرفته شدند فراری اولین پیروزی خود را با 166 MM به دست آورد. اگرچه اسب رقصان ایتالیایی‌ها از این سال به بعد سلطه زیادی بر لمانز ایجاد کرده بود اما بیشترین میزان پیروزی‌ها به فراری تعلق ندارد. در واقع فراری در 16 سال تسلط خود بر این مسابقات 9 پیروزی را به دست آورده و فورد در سال 1966 نوار پیروزی‌های ایتالیایی‌ها را قطع کرد.

با پیروزی فورد مأموریت آمریکایی‌ها کامل شد زیرا به‌طور ویژه اقدام به ساخت GT برای شکست فراری در لمانز کرده بود؛ اما این پیروزی کوتاه‌مدت بود و از طرف دیگر پورشه عرض‌اندام کرد. این برند آلمانی با 19 پیروزی بیشترین برد در مسابقات لمانز را داشته است. دومین برند با بیشترین افتخار آئودی است که 13 پیروزی را به دست آورده و جالب اینکه همه‌ی آن‌ها در قرن 21 به دست آمده‌اند.


حتماً گالری و ویدئوی جذاب زیر را از دست ندهید! به نظر شما در مسابقات لمانز سال آینده کدام برند پیروز خواهد شد؟

 

[دانلود ویدئو]

 

 

 

منبع: پدال