نوبل، خودروساز کوچک بریتانیایی به دنبال گسترش سبد محصولات خود با ساخت مدل جدیدی بنام M500 است. این مدل جدید در جایگاهی پایین‌تر از مدل M600 قرار می‌گیرد که از سال 2010 به بازار آمده است. این یعنی محصول جدید نوبل ارزان‌تر مدل M600 خواهد بود به‌گونه‌ای که گفته شده M500 در انگلستان قیمتی در حدود 300 هزار پوند خواهد داشت. به‌منظور پایین آوردن قیمت، درحالی‌که در M600 برای کاهش وزن از فیبر کربن استفاده شده است، در ساختار M500 فایبرگلاس به کار خواهد رفت.

 

حال نوبل در فستیوال گودوود امسال این مدل جدید را به نمایش درآورده است؛ اما هرچند ممکن است این خودرو همانند یک نمونهٔ واقعی و کاربردی به نظر برسد، در اصل یک ماکت اندازه کامل از M500 بوده و فاقد بخش داخلی است. این خودرو فعلاً در مراحل اولیهٔ توسعه قرار دارد اما بااین‌حال گفته شده که M500 به پیشرانهٔ 3.5 لیتری V6 اکوبوست فورد مجهز خواهد بود یعنی همان موتوری که هم‌اکنون در مدل‌های فورد GT و F150 مورداستفاده قرار می‌گیرد.

این موتور در M500 قدرتی در حدود 550 اسب بخار تولید می‌کند که از طریق یک گیربکس اتوماتیک دوکلاچه به چرخ‌های عقب منتقل می‌شود. این در حالی است که مدل کنونی M600 به یک موتور 4.4 لیتری با 650 اسب بخار قدرت مجهز است و صرفاً با گیربکس دستی تولید می‌شود. انتظار می‌رود M500 بیشتر بر قابلیت استفادهٔ روزانه و راحتی بیشتر تمرکز داشته باشد.

طراحی M500 نیز برای نوبل یک گام بزرگ به سمت جلو محسوب می‌شود چراکه از سطوح صاف و قسمت‌های مربع شکل قبلی فاصله گرفته و به سوپراسپرت‌های مدرن نزدیک شده است. فعلاً هیچ اطلاعات دیگری از نوبل M500 منتشر نشده است اما اگر همه‌چیز طبق برنامه پیش برود، احتمالاً سال آیندهٔ نسخهٔ تولیدی و نهایی آن معرفی خواهد شد.

 

 

 

منبع: پدال