پیدا کردن خودروهایی با چند صد هزار کیلومتر پیمایش و کارکرد، خیلی سخت نیست و مهندسی و تکنولوژی بهتر به این موضوع کمک می‌کند؛ اما هرچقدر که بیشتر خودرو را برانید بیشتر آن را مستهلک خواهید کرد؛ اما کدام خودرو بیشترین کارکرد را داشته است؟ و کدام خودرو کمترین کارکرد را ثبت نموده است؟ وب‌سایت iSeeCars با اعداد و ارقام بازی کرده تا این موضوع را به ما نشان دهد. نتایج به دست آمده به اندازه‌ای که انتظار دارید سورپرایز کننده نیستند!


این وب‌سایت نگاهی داشته به بیش از 1.7 میلیون دستگاه خودروی فروشی با سن بیش از 10 سال داشته تا داده‌های ضروری و موردنیاز برای این لیست را به دست بیاورد. این وب‌سایت فهمیده شاسی بلندها، لیست را در قبضه خود داشته‌اند؛ اما اوضاع درباره خودروهایی که کمترین میزان کارکرد را داشته‌اند چگونه بوده است؟ خب همه‌ی 10 خودروی کم کارکرد از نوع اسپورت دو درب هستند که از موستانگ تا پورشه 911 را شامل می‌شوند.

خب بدون صحبت اضافه‌ای این شما و این هم لیست پیمایش میانگین سالانه پرکارکردترین خودروها!

  1. تویوتا 4 رانر – 20952 کیلومتر


یک خودرو با متوسط سن 10 سال در هر سال 18536 کیلومتر رانده شده است؛ اما تویوتا 4 رانر با کارکرد متوسط حدود 21 هزار کیلومتر در هر سال توانسته به رتبه دهم این لیست دست یابد. خودروهای آمریکایی حضور پررنگی در این لیست دارند.

  1. فورد اکسپدیشن – 21101 کیلومتر


حضور شاسی‌بلند بزرگی همچون فورد اکسپدیشن در این لیست توجیه‌پذیر است. معمولاً خانواده‌ها از این خودروهای بزرگ برای حمل بچه‌ها و همچنین انجام کارهای روزمره استفاده می‌کنند. کابین جادار و محفظه بار بزرگ باعث می‌شود شاسی بلندها انتخاب ایده آلی برای استفاده‌های روزمره باشند.

  1. کادیلاک اسکالید ESV – 21335 کیلومتر


مدیرعامل وب‌سایت iSeeCars می‌گوید: “خودروهای لوکس معمولاً کارکردهای زیادی ندارند زیرا آن‌ها اغلب به‌صورت لیزینگی خریداری شده و مالکان آن‌ها را خیلی به کار نمی‌گیرند؛ اما اسکالید ESV که نسخه طویل‌تر مدل استاندارد بوده و به همین دلیل در لیست حضور دارد.”

  1. هوندا پایلوت – 21360 کیلومتر


شاسی‌بلند هوندا پایلوت رتبه هفتم لیست را به خود اختصاص داده و تقریباً با فاصله کمی بالاتر از اسکالید ESV قرار گرفته است.

  1. هوندا اودیسه – 21375 کیلومتر


اودیسه تنها مینی ون حاضر در لیست ماست. البته کارکرد کلی این‌گونه خودروها بیشتر از شاسی بلندها می‌باشد. مدیر سایت می‌گوید شاسی بلندها به عنوان یک کلاس خودرویی در هر سال به‌طور متوسط 19371 کیلومتر رانده می‌شوند و رقابت نزدیکی با مینی ون‌ها از این نظر دارند. مینی ون‌ها در هر سال به‌طور متوسط کارکرد 20118 کیلومتری دارند.

  1. جی ام سی یوکان – 21558 کیلومتر


مدیر وب‌سایت iSeeCars خاطرنشان می‌سازد: “خودروهایی با کارکرد سالانه‌ی بالاتر از نظر ابعاد بزرگ‌تر هستند.” به همین دلیل است که شاسی‌بلند لوکس و پایه جی ام سی رتبه پنجم این لیست را به خود اختصاص داده و اصلاً هم سورپرایز کننده نیست. معمولاً شاسی بلندها بر پایه پیکاپ ها شکل می‌گیرند و دوام بالا داشته و برای استفاده روزانه طراحی شده‌اند.

  1. تویوتا سکویا – 21766 کیلومتر


مدیر سایت گفته است: “مردمی که خودروهای خود را زیاد می‌رانند به احتمال زیاد طول عمر خودروی خود را بیشتر می‌کنند زیرا سرویس‌های دوره‌ای آن‌ها را بهتر انجام می‌دهند زیرا این خودروها احتمالاً نقش پررنگی در زندگی آن‌ها دارند.”

با توجه به عملکرد بهتر از حد متوسط تویوتا در بحث قابلیت اطمینان و دوام، حضور آن در لیست ما توجیه‌پذیر است.

  1. شورولت تاهو – 21959 کیلومتر


شورولت تاهو که برادر کوچک‌تر سابربن می‌باشد اولین محصول از سه‌گانه جنرال موتورز در لیست ماست. تاهو فضای داخلی زیادی داشته و موردعلاقه خانواده‌ها می‌باشد. کمتر خودرویی می‌تواند از نظر کاربردی بودن و فضای زیاد تاهو را شکست دهد.

  1. جی ام سی یوکان XL – 22706 کیلومتر


رتبه دوم به نسخه طویل‌تر یوکان رسیده است. فضای بیشتر این خودرو به معنی فضای بیشتر برای سرنشینان، اسباب و وسایل و همچنین راحتی بالاتر است. این خودرو اولین شاسی‌بلند از دو نمونه‌ای است که کارکرد بالاتر از 22530 کیلومتر را ثبت کرده‌اند.

  1. شورولت سابربن – 23012 کیلومتر


حضور سابربن در این رتبه نیز سورپرایز کننده نیست. حتی با نوسانات شدید بهای سوخت، شورولت سابربن یکی از بهترین خودروها برای خانواده بوده و برای حمل‌ونقل یک تیم فوتبال عالی محسوب می‌شود!

ادامه دارد…

 

 

 

منبع: پدال