خودروها روز به روز پیشرفته‌تر می‌شوند و این موضوع باعث شده برخی افراد از ترس حمله‌ی هکرها به خودروهای مدرن بترسند. یکی از متخصصان خودروهای ارتباطی به نام استیو تنگلر اخیراً به مشکلات امنیت سایبری موجود در خودروهای مدرن پرداخته و برخی موضوعات جالب‌توجه را مطرح کرده است.


اگرچه اکثر حملات سایبری مشهور در چند سال اخیر رخ داده‌اند اما تنگلر می‌گوید هیچ‌کسی واقعاً نمی‌داند که هک گسترده خودروها چگونه است. اکثر خبرها در این حوزه توسط محققان و هکرهای کلاه‌سفیدی منتشر می‌شود که آسیب‌پذیری‌های خودروهای مدرن را کشف کرده و سپس با خودروسازان تحت تأثیر این موضوع تماس گرفته و یا هم اینکه گاهی اوقات آن‌ها را تنبیه می‌کنند.

متأسفانه این‌ها تنها افراد خوبی هستند که می‌شناسیم و شامل مجرمان و هکرهای کلاه‌سیاهی نمی‌شوند که در حال یافتن نقاط ضعف خودروها هستند. به عنوان نتیجه هیچ فردی واقعاً نمی‌داند که در صورت هک گسترده خودروها چه اتفاقی خواهد افتاد. البته که از طرز کار چنین هکرهایی هم خبر نداریم. ما معمولاً درباره هک‌های موفق و سپس دستگیری آن‌ها توسط پلیس خبرهایی را می‌شنویم و این اصلاً کافی نیست.


دیگر موضوع جالبی که تنگلر به آن اشاره داشته مدت‌زمان ارائه به‌روزرسانی خودروسازان برای محصولاتشان است. در دنیای اسمارت فون ها، این پشتیبانی می‌تواند بسته به نوع سیستم‌عامل، سازنده و محبوبیت خود گوشی هوشمند کاملاً متغیر باشد. بسیاری از شرکت‌ها حداقل به‌روزرسانی‌های دوساله را تدارک می‌بینند اما خودروها باید چگونه و در چه زمانی به روز شوند؟ آیا خودروی شما پس از اتمام زمان گارانتی هم به روز خواهد شد؟


بر فرض مثال اگر خطری هم وجود داشته باشد، آیا ارزش برنامه‌ریزی دوباره و گران‌قیمت نرم‌افزار و سپس به‌روزرسانی خودروهای بی‌شمار را دارد؟ درحالی‌که اکثر مردم می‌گویند پاسخ این سؤال مثبت است اما تنگلر خاطرنشان می‌سازد همه‌ی هک‌های صورت گرفته زندگی ما را تهدید نمی‌کند. اگر فردی بتواند از راه دور ایستگاه‌های رادیو را عوض کند یا شیشه‌ها را پایین بیاورد آیا این مشکلی حاد برای درخواست حل مشکل از خودروساز خواهد بود؟

هک کردن خودروها امکان پذیر است
اگرچه ما در کشورمان با این‌گونه مشکلات پیچیده روبرو نیستیم و همچنان مشغول حذف زه درب پراید هستیم اما بد نیست به این‌گونه مقالات نیز نگاهی داشته باشیم! پاسخ این سوالات را به آسانی نمی‌توان داد این‌طور نیست؟

منبع: carscoops

 

 

 

منبع: پدال