در سال ۱۹۱۹، والتر اُوِنبنتلی، با هدف ساخت «خودرویی سریع، خوب و بهترین در کلاس خودش»، شرکتی را تأسیس کرد. این اصل ساده تاکنون اساس کار بنتلی را تشکیل داده است تا تبدیل به یکی از بهترین سازنده‌های خودروهای لوکس در دنیا شود. ورود به صدمین سال فعالیت موفق و چشمگیر، از دست کمتر خودروسازی بر‌می‌آید؛ به همین دلیل، بنتلی به پاس تکریم تلاش‌های چند ساله، محصولی خاص در نظر گرفته است.

قبل از بررسی شاهکار بریتانیایی، بد نیست بدانید که مولسان در قالب لوکس فول‌سایز توسط دپارتمان Bentley Motors Limited به صورت دست‌ساز تولید شده است و نام خود را از پیچ مشهور مولسان واقع در مسیر مسابقات لمانز، قرض می‌گیرد. به طور کلی، محصولات بنتلی موفق به کسب پیروزی‌های متعددی در رقابت‌های ۲۴ ساعته لمانز شده‌اند.

بنتلی GK 706 هشت لیتری / Bentley GK 706 1930

در مورد بنتلی مولسان مولینر W.O، باید بدانید که با وجود فقط ۱۰۰ نسخه، هک‌شدن نام بنیانگذار بنتلی، تعبیه‌ی قطعه‌ای از میل‌لنگ خودروی شخصی والتر اُوِن (آخرین مدل طراحی‌شده در سال ۱۹۳۰) در هر نسخه (بله! دقیقاً میل‌لنگ اورجینال بهترین گرندتورر وقت بنلتی؛ مدل ۸ لیتری GK 706، به ۱۰۰ تکه تقسیم شده و در هر نسخه به کار برده شده است) و اقتباس از مدل‌های موفق برند بریتانیایی در طراحی، مولسان W.O بسیار خاص شده‌ تا بازتاب عملکرد ۹۹ ساله‌ی بنتلی باشد.

در طراحی بدنه‌ی این لیموزین پر زرق و برق، چرخ‌های آلیاژی مشکی، نوار باریک از جنس کروم و رنگ اُنیکس، نشان کوچک روی سپر برای معرفی مشخصاتی از خودرو، نشان صد سالگی در وسط چرخ‌ها و بخش‌های پایینی درب به چشم می‌خورد. البته بنابر ادعای سازنده، خریدار بین سایر رنگ‌ها هم حق انتخاب دارد. 

در فضای داخلی از تفکیک رنگ‌ها به منظور توصیف سالخوردگی و قدمت خودروهای کلاسیک استفاده شده است. خنک‌ساز نوشیدنی تعبیه‌شده برای صندلی‌های عقب هم در این قسمت مشهود است.

بنتلی مولسان مولینر والتر اون / Bentley Mulsanne Mulliner W.O

خریدار یکی از ۱۰۰ نسخه‌ای این اثر هنری،‌ بین پیشرانه‌ی استاندارد ۶.۷۵ لیتری V8 و ۵۰۵ اسب بخار مولسان یا نمونه قوی‌تر ۵۳۰ اسب بخار از مدل مولسان اسپید حق انتخاب دارد. به لطف این توان مضاعف، سرعت‌گیری صفر تا ۱۰۰ کیلومتر بر ساعت خودرو، دو دهم ثانیه کاهش می‌یابد و به ۵.۳ ثانیه می‎‌رسد.

سایر گزینه‌ها نظیر فاصله‌ی محور بلندتر هم قابل سفارش است. البته این مورد مشتری را محدود به استفاده از پیشرانه‌ی ضعیف‌تر می‌کند. ثمره‌ی تلاش بنتلی در رویداد مونترِی کالیفرنیا از ۲ تا ۴ شهریور به معرض دید عموم در می‌آید و سرانجام در سال ۲۰۱۹ تحویل خریداران می‌شود.

 

 

منبع: زومیت