هیوندای اکسنت را باید یکی از بداقبال ترین خودروهای مونتاژی بازار ایران بدانیم. خودرویی که در رنج قیمتی نسبتاً مناسب و بعد از توافق کرمان موتور با هیوندای روی خط تولید این خودروسازی کرمانی رفت. چند دوره از پیش فروش هیوندای اکسنت نیز انجام شد و با تاخیرهای طولانی بالاخره چند صد دستگاه از آن به مشتریان تحویل داده شد اما متاسفانه با خروج آمریکا از برجام، کره ای ها اولین کسانی بودند که خروج خود را از ایران اعلام کردند و برای خودروهایی چون هیوندای النترا و یا دیگر مونتاژی های داخل مشکلاتی بوجود آمد. البته گزارش ها حاکی از آن است که کماکان تولید هیوندای اکسنت و هیوندای i20 در خط تولید کرمان موتور به صورت ضعیف در حال انجام است اما به نظر می رسد با قطع همکاری هیوندای با کرمان موتور، به زودی تولید این دو خودرو نیز با عدم ارسال قطعات از سوی هیوندای دچار مشکل شوند.
 

هیوندای اکسنت

هیوندای اکسنت

اما به بازار آزاد می رویم. جایی که درست چند ماه پیش هیوندای اکسنت با قیمتی زیر 100 میلیون تومان و با قیمت قطعی توسط کرمان موتور پیش فروش می شد و در عرض چند ماه و با نوسانات شدید ارز، قیمت این خودرو رشدی بیش از 50 درصدی داشت و قیمت اکسنت به بیش از 160 میلیون تومان نیز رسید. البته خرید و فروشی در این آشفته بازار انجام نمی شود و همچون دیگر خودروهای بازار، اکسنت نیز به سختی فروخته می شود و تنها قیمت آن بیش از حد بالا رفته است.
البته در بازار آزاد قیمت مدل های 2017 آن تا 150 میلیون تومان نیز پایین آمده (در مدل های مونتاژی کرمان موتور) اما باز هم کمکی به رونق خرید و فروش آن نکرده و باز هم بازار برای اکسنت متوقف شده است.
 

هیوندای اکسنت مونتاژی

هیوندای اکسنت مونتاژی

هیوندای اکسنت با چنین قیمتی در کنار کیا سراتو سایپا دو لیتری آپشنال قرار گرفته که کار را برای آن سخت کرده است. چون لااقل سراتو سایپا با موتور دو لیتری قدرت بیشتری دارد و خدمات گسترده تری در سطح کشور برای آن وجود دارد.
با توجه به پیش بینی مشکلات پیش رو برای ادامه روند تولید هیوندای اکسنت، به نظر می رسد بازار این خودرو رو به بهبود نیز نباشد و در آینده نیز نافرجام خواهد بود، مگر اینکه کرمان موتور بتواند با هر شرایطی قطعات این خودرو را به خط تولید برساند و بتواند تولید آن را ادامه دهد که در این شرایط با باز شدن شرایط فروش هیوندای اکسنت، ورق به سمت این کره ای سدان شهری باز می گردد.
 

منبع: خودرو بانک