چند روز پیش عکس‌هایی توسط یکی از همراهان خوب خودروبانک به دست ما رسید که نشان از پارک شدن چندین دستگاه هاوال H9 در گمرک بندر عباس است. هاوال H9 که در بهار ثبت سفارش آن توسط گروه بهمن باز شد و قرار بود به صورت وارداتی به بازار عرضه شود، پس از ثبت تنها چند ده دستگاه برای واردات به یکباره قربانی تصمیم یک شبه وزارت صنعت برای بسته شدن واردات خودرو شد. اما چون این تعداد دستگاه از بسیاری قبل ثبت سفارش داشتند، توانستند خود را به گمرک بندر عباس برسانند که البته طبق شواهد تعداد آن‌ها به 100 دستگاه نیز نمی‌رسد.
هاوال H9 بعد از هاوال H2 قرار بود دومین محصول گروه بهمن از سری محصولات هاوال باشد، اما به دلیل بازار خاص و گران‌تر این سگمنت، بهمن موتور تصمیم به عرضه آن به صورت CBU داشت که حتی با وجود زیر 40 هزار دلار بودن، اما به آتش بسته شدن کامل واردات خودرو سوخت!
 

هاوال H9

هاوال H9

حال بهمن موتور مانده و تنها چند ده دستگاه هاوال H9 که به تازگی وارد کشور شده‌اند و بعید به نظر می‌رسد مشکلی برای دریافت پلاک ملی داشته باشند. باید گفت تا بحال تنها تعداد بسیار اندکی هاوال H9 در زمان عظیم خودرو که قرار بود طوفانی باشد(!) پلاک شده و حال چند ده دستگاه دیگر نیز توسط بهمن موتور عرضه خواهد شد.
هاوال H9 خودروی شاسی‌بلند بزرگ این خودروساز چینی است که از نظر فنی، شاسی و تعلیق خودروی بسیار حرفه‌ای است و به راحتی می‌توانید قابلیت‌های آن را با بزرگان این سگمنت مقایسه کنید و حتی در صورت واردات می‌توانست سهم بازار خوبی را از آفرود دوستان بگیرد.
درست قبل از عید سال نو بود که جمعی از رسانه‌های خودرویی از جمله خودروبانک برای تست این خودرو به چین سفر کردند و تست سنگینی از این خودرو انجام شد اما متاسفانه به دلیل مشکلات و وضعیت کنونی کشور به نظر می‌رسد به این زودی‌ها و شاید حتی هیچگاه شاهد عرضه این خودرو توسط گروه بهمن نباشیم.
امیدواریم با حل شدن هر چه سریع‌تر مشکل واردات خودرو، بتوانیم شاهد حضور مجدد خودروهای بروز و مدرن دنیا در بازار داخل باشیم، هر چند با شرایط کنونی ارز قیمت آن‌ها سر به فلک خواهند کشید!
در انتها جا دارد از همکاری خوب آقای فرهاد آل‌معزز که این عکس‌ها را برای ما ارسال کردند کمال تشکر را داشته باشیم.
 

منبع: خودرو بانک