اگر خاطرتان باشد چندی پیش درباره تاکسی های خودران استارتاپ نوتونومی که کم و بیش در خیابان های سنگاپور جولان می دادند، مطلبی در تک بوک نوشتیم. حال به نظر می رسد که این ناوگان حمل و نقل خودران که در دوران آزمایشی خود به سر می برند، در حال نزدیک شدن به دوران بلوغ خود هستند.

هر چند که شانس استفاده از تاکسی های خودران کمپانی نوتونومی بیش از این بسیار پایین بود، اما این استارتاپ هایتک سنگاپوری قصد دارد از طریق اپلیکیشن Grab، این شانس را برای مردم افزایش داده و می خواهد مردم بیشتری را درگیر آزمایش این ماشین های خودران کند. همان طوری که می دانید، نوتونومی یکی از استارتاپ های وابسته به MIT است و پیش از این نیز تاکسی های خودران خود را در سنگاپور مورد آزمایش قرار داده بود. در روز جمعه این کمپانی اعلام کرد که قصد دارد از برخی از کاربران اپلیکیشن Grab برای آزمایش و تست این ماشین های خودران، دعوت به عمل آورد و کاربرانی که این گزینه برای آن ها فعال است می توانند با انتخاب یک بازه زمانی مشخص، به تست تاکسی های خودران نوتونومی بپردازند.

وب سایت Mashable در این خصوص ادعا می کند که تنها 2 ماشین از 6 ماشین خودران کمپانی نوتونومی برای این تست در دسترس عموم قرار خواهند گرفت. سایر ماشین های این استارتاپ جویای نام نیز در حال حاضر منتظر گرفتن مجوزهای لازم برای راهیابی به خیابان های سنگاپور هستند. نوتونومی می تواند با استفاده از این طرح آزمایشی توسط اپلیکیشن Grab خود، مستقیما به جنگ هماتایان آمریکایی خود مثل اوبر و Lyft که به بازی بزرگِ ماشین های خودران ورود پیدا کرده اند، برود. اوبر با همکاری بزرگان خودروسازی جهان نظیر فورد و ولوو، در حال حاضر بیش از 3 ماه است که در شهر پیتسبورگ، ماشین های خودران خود را مورد آزمایش قرار می دهد.

یکی دیگر از بازیکنان موجود در عرصه ماشین های خودران یعنی Lyft نیز با همکاری با جنرال موتورز، اعلام کرده که قصد دارد اولین ماشین خودران خود (که احتمالا یک شورولت بولت الکتریکی خواهد بود) را در سال 2017 میلادی روانه بازار گرداند. درست همانند آزمایشاتی که اوبر در پیتسبورگ بر روی ماشین های خودران خود انجام می دهد، آزمایشات شرکت سنگاپوری نوتونومی نیز به این گونه است که یک راننده پشت فرمان این ماشین نشسته و یک مهندس نیز برای پشتیبانی کارها در کنار او قرار گرفته است.

در هر بار استفاده از تاکسی های خودران نوتونومی، تنها یک مسافر می تواند در ماشین قرار بگیرد و جابه جایی ها نیز در داخل پارک فناوری آن ها خواهد بود. امروزه کمپانی های خودروساز بزرگی به عرصه ماشین های خودران ورود پیدا کرده اند و همگی آن ها تلاش می کنند که خود را به عنوان اولین سازنده رسمی ماشین های خودران تجاری به جهان معرفی کنند و استارتاپ نوتونومی نیز با علمِ به این موضوع، پا به عرصه ی جذاب ماشین های خودران گذاشته است. بنابراین شاید چندان هم تصور این موضوع سخت نباشد که جهان به زودی بتواند یک غول تکنولوژی دیگر را به خود شاهد باشد. باید دید که آیا این عطش نوتونومی همچنان ادامه خواهد یافت یا خیر. نظر شما در این باره چیست؟

نویسنده: رضا اصغرزاده

منبع: mashable