فورد با الهام گرفتن از مدل A به دنبال یک ماشین تاشو می گردد 

ساخت وسایل نقلیه مدرن به شدت در حال رشد است و این رشد سریع به طور فزاینده دستگاه ها را پیچیده تر می کند؛ اما به نظر می رسد که در همین دوران پیچیدگی ها، کمپانی خودروسازی فورد به دنبال سادگی بوده و در جستجوی بازارهای نو طرح یک خودروی مینیمالیستی را رو کرده است.

این شرکت به تازگی پتنتی را به ثبت رسانده که به نظر می رسد الهام گرفته از یکی از اولین مدل های قدیمی فورد باشد. خودروی مدل A ساخت 1903 میلادی! طراحی جدید دارای ویژگی های متعددی است که کمک می کند تا هم یک خودروی مقرون به صرفه وارد بازار شود و هم پلتفرم جدیدی معرفی گردد. اگر چه صحبت از خودرویی در 113 سال پیش ممکن است کمی خنده دار باشد؛ اما خودروی مدل A (تصویری که می‌ بینید) در سال 1903 یکی از قدرتمندترین اتومبیل های سواری در جاده های آن دوران بود. یک موتور دو سیلندر 8 اسب بخار در آن زمان یک پیشرانه قدرتمند بوده که با طراحی بدوی خود با استانداردهای امروزی همخوانی داشت. طراحی آن پایه گذار خودروهای موتور جلو – محور عقب امروزی شد. سرنشینان بر روی دو نیمکت قرار می گرفتند و کنترل آن نیز بسیار ساده بود. این خودرو برای فورد بسیار مهم بود با توسعه گسترده ای که بر روی این مدل صورت گرفت، خودروهای مدل T متولد شد. مدل T اولین خودروی مقرون به صرفه ای شناخته می شود که باعث شد تا سفر رفتن برای قشر متوسط آمریکا نیز امکانپذیر گردد. این امر حاصل نوآوری هنری فورد در استفاده از خط مونتاژ به جای ساخت تکی آنها میسر شد.

اکنون آخرین پتنت ثبت شده توسط کمپانی فورد، طراحی شبیه به مدل A را نشان داده و یا شاید طرحی بین یک ماشین و دوچرخه را آشکار کرده است. این طرح یک وسیله نقلیه ای را به تصویر کشیده که بیشتر شبیه به ماشین های کارتینگ پدالی با چرخ دنده های ساده است تا یک خودروی مدرن امروزی!

این خودروی بسیار سبک وزن با کمترین قطعات ممکن ساخته شده و در طبقه بندی خودروهایی با تولید صفر گازهای گلخانه ای قرار می گیرد. محتوای این پتنت چارچوبی را نشان می دهد که می تواند یک موتور احتراق داخلی یا یک موتور الکتریکی را در خود جای داده و قدرت تولیدی را به یک یا هر دو اکسل وارد کند. خودروی جدید فورد با ساختار X شکل خود حول یک نقطه مرکزی جمع شده و این قابلیت تا شدن، می تواند جای پارک بیشتری برای این خودرو فراهم کند، به خصوص در شهرهای امروزی که به شدت هم در حال شلوغ شدن است. این خودرو همچنین می تواند پیکره بندی تا 6 سرنشین را بپذیرد. بسته به نوع نیاز، این مدل می تواند یک مسافر، دو مسافر در پشت سرهم، با دو ردیف صندلی تا 4 سرنشین (مانند وسایل نقلیه سنتی) و یا 6 مسافر در سه ردیف را در خود جای دهد. اجزای مختلف دیگری مانند تخت یک وانت و یا کفی نیز می تواند به آن متصل شود.

این اولین بار نیست که یک کمپانی خودروسازی پتنتی با طرح یک ماشین تاشو را به ثبت می رساند، کمپانی هیوندای نیز در اوایل سال جاری مفهوم مشابهی را معرفی کرد. به نظر می رسد که خودروی مینیمالیستی فورد در کشورهای نوظهور و پرجمعیتی چون چین و یا آفریقا بسیار مورد توجه قرار گیرد.

منبع: تک بوک