پرونده حقوقی رسوایی فولکس واگن قطورتر می شود، 1400 پرونده در دست بررسی است

کمپانی فولکس واگن موافقت کرده است تا خسارت های وارده این کمپانی به واسطه رسوایی آلایندگی خودروهای خود را جبران کند؛ اما اکنون این خودروساز بزرگ جهان باید مبالغی را به سرمایه گذاران خود بپردازد. 1400 پرونده حقوقی از سرمایه گذاران این کمپانی در آلمان حکایت از آن دارد که این گروه خودروسازی همچنان در رسوایی سال گذشته خود فرو رفته و مجبور است تا هزینه های گزاف بیشتری را پرداخت کند. سرمایه گذاران مدعی اند که اقدام نسنجیده فولکس واگن که منجر به رسوایی این شرکت شد، هزینه های سرسام آوری را به سرمایه گذاران تحمیل کرده است. در پی رسوایی این کمپانی در خصوص مخفی کردن میزان واقعی آلایندگی توسط خودروهای این کمپانی سهام آن به شدت در بازارهای جهانی کاهش یافت و این مورد برای بسیاری از سرمایه گذاران این شرکت گران تمام شد. در همین حال کمپانی فولکس واگن این ادعا رد کرد و می‌ گوید که بعد از این رسوایی بر اساس تمام قوانین حکم شده رفتار کرده است.

این هفته همزمان است با اولین سالگرد آغاز کابوس وحشتناک این رسوایی برای کمپانی فولکس واگن، سال گذشته درست در چنین زمانی، تقلب این کمپانی علنی شد و سهام فولکس واگن در آلمان به شدت کاهش یافته و در حال حاضر به پایین تر از 11 درصد در امسال تنزل کرده است. به نظر می رسد که سرمایه گذاران زیادی از این وضع موجود راضی نبوده و خیل عظیمی از شکایات علیه این کمپانی به دادگاه شهر براونشوایگ در آلمان سرازیر شده است. بسیاری از سرمایه گذاران معتقدند که با گذشت یکسال پس از این تقلب آشکار هیچ اقدام مثبتی صورت نگرفته و آنها بسیار متضرر شده‌ اند. خبرگزاری بلومبرگ گزارش می دهد که یکی از سرمایه گذاران این کمپانی دولت ایالات متحده بوده که به شدت پیگیر این ماجرا بوده و در این مورد خسارت ادعا شده چیزی در حدود 30 میلیون یورو است.

در مجموع، پرونده های حقوقی این کمپانی چیزی در حدود 9.2 میلیارد دلار بوده که باعث ضربه سنگینی به پیکره این کمپانی شده است. از دست دادن یک سوم از ارزش بازار این شرکت هزینه کمی برای این خودروساز نبوده است. از زمان این رسوایی بزرگ، فولکس واگن چیزی بیش از 18 میلیارد دلار را خرج مقابله با پیامدهای این تقلب آشکار کرده است. رسیدگی به تمامی این پرونده های حقوقی می‌ تواند تا پایان سال 2018 به طول انجامد شاید تا آن زمان این غول خودروسازی جهان بتواند پاسخی برای برخی از این ادعاها داشته باشد.

در دسامبر 2015 گروه خودروسازی فولکس واگن به جرم تقلب در تست تشخیص آلایندگی خودروها در بیش از 11 میلیون دستگاه از محصولات خود به دام افتاد. این تقلب و نقض آشکار قوانین در خلال سالهای 2009 تا 2015 صورت گرفت. بر اساس گفته های شرکت استاندارد  و تست های آژانس حفاظت از محیط زیست ایالات متحده خودروهای ساخت این شرکت چیزی بیش از 40 بار بیشتر از حد قانونی تعیین شده اکسید نیتروژن وارد محیط زیست می کردند.

نویسنده: امید اصغرزاده

منبع: motortrend