عطف به فهرست منتشره توسط وزیر محترم صمت ضمن حمایت از شفاف سازی انجام شده توسط ایشان در خصوص ثبت سفارش های انجام شده توسط شرکت ایرتویا و شرکت توسعه خدماتی بازرگانی اریتا (نماینده مرکزی ایرتویا) به منظور تنویر افکار عمومی و جلوگیری از سوء استفاده مغرضین از این اطلاعات در جهت تشویش اذهان موارد زیر را به آگاهی می رساند:
درج نام این شرکت در ستون نمایندگی صرفاً به دلیل نمایندگی برند تویوتا در ایران بوده و این شرکت تنها پاسخگوی مواردی است که متقاضی ثبت سفارش شرکت ایرتویا و یا نمایندگی مرکزی آن شرکت توسعه خدماتی بازرگانی اریتا است بنابراین در خصوص سایر تقاضا ها و یا ثبت سفارش واردات خودروهای تویوتا و لکسوس مسئولیتی ندارد.
در اطلاعات اعلام شده نام شرکت ایرتویا به عنوان متقاضی 4 فقره ثبت سفارش مجموعاً به تعداد 700 دستگاه خودرو درج شده است در این خصوص ارائه توضیحات زیر الزامی است
2-1). نحوه توقف ثبت سفارش در سال 1396 خود حاوی نکات مهمی است که بعضاً عالمانه و یا عامدانه کمتر از آن یاد می شود شروع دوره توقف ثبت سفارش به هیچ عنوان به واردکنندگان اطلاع رسانی نشده و در پاسخ به پیگیری نمایندگان این شرکت همواره بر بروز ایراد سیستمی، انجام اصلاحات در سیستم نرم افزاری و ... اطلاع رسانی می شد. بعد از گذشت چند هفته رسماً اعلام گردید تا ابلاغ دستورالعمل جدید واردات خودرو سایت موقتاً بسته می ماند.
2-2) نکته جالب توجه در ثبت سفارش شرکت ایرتویا این است که تقاضا و تایید کارشناسی این ثبت ها همگی در اردیبهشت سال 1396( قبل از شروع ممنوعیت ثبت سفارش)در سامانه ثبت سفارش ثبت شده است و فقط پرداخت سیستمی کارمزد در مورخ ۴/۲۸ /۹۶ صورت پذیرفته است.
شایان ذکر است که تا تاریخ مذکور سایت ثبت سفارش باز بوده و به این مهم در مصاحبه اخیر دادستان محترم تهران نیز اشاره شده است .
2-3) این شرکت پس از اطلاع از دستورالعمل داخلی سازمان توسعه و تجارت مبنی بر ممنوعیت ثبت سفارش علیرغم قانونی بودن مراحل ثبت بطور داوطلبانه درخواست ابطال هر 4 فقره ثبت سفارش فوق را طی نامه ۹۶/۴۶۰۷مورخ ۹۶/۶/۱۲ تسلیم وزارت صمت نموده است (کپی پیوست) و عملاً بجز ۱۰ دستگاه که اصالت ثبت سفارش انها اخذ شده است (نامه پیوست)هیچ خودروئی با استفاده از این ثبت سفارشات ترخیص نشده است.
شرکت ایرتویا هیچگونه درخواستی مبنی بر تمدید ثبت سفارش منقضی شده ارائه ننموده است
در سال 1395 اگرچه شرکت توسعه خدماتی بازرگانی اریتا (نماینده مرکزی ایرتویا) و شرکت ایرتویا متضامناً کلیه تعهدات ارائه خدمات گارانتی و خدمات پس از فروش محصولات تویوتا و لکسوس وارداتی خود را تعهد نموده با این وجود با توجه به امکان ثبت سفارش برای شرکت ایرتویا پس از اطلاع ممنوعیت واردات توسط شرکت های غیر نمایندگی ، ثبت سفارش های آتی توسط شرکت ایرتویا صورت گرفته و از محل ثبت سفارش مربوط به شرکت اریتا خودروئی وارد کشور نشده است.
شایان ذکر است تاریخ ثبت مذکور مورخ ۹۵/۱۰/۱۵ میباشد و طبق بررسی مراجع نظارتی سایت ثبت سفارش تا تاریخ ۹۵/۱۰/۲۲برای شرکتهای غیر نمایندگی کماکان سهواً یا عمداً باز بوده است. لذا با توجه به امکان ثبت سفارش از طریق شرکت ایرتویا، هیچ دلیل منطقی برای تخلف اینچنینی وجود نداشته است.
در خاتمه اعلام می دارد انتشار اطلاعات خام بدون در نظر گرفتن واقعیات رخ داده پیرامون موضوع موجب تشویش اذهان عمومی بوده و تحلیلهای غیر کارشناسی رسانه ای منجر به مبارزه با فساد نشده وبلکه آثار مخرب بیشتری در پی دارد البته مجددا تاکید میگردد این شرکت از شفافیت حادث شده که نشان از عزم مسئولین محترم نظام اعم از دولت و قوه قضاییه در برخورد با هر گونه فساد می باشد استقبال می کند و امید است برکات این امر موجب سلامت هر چه بیشتر فعالیتهای اقتصادی کشور شود .
 

نامه ایرتویا به وزارت صنعت و معدن

نامه ایرتویا به وزارت صنعت و معدن

 

 

منبع: خودرو بانک