به گزارش ایسنا، حدود سه ماه است که بسیاری از جایگاه های سوخت با کمبود بنزین سوپر مواجه هستند و بسیاری دیگر از جایگاه ها، اصلا بنزین سوپری ندارند که عرضه کنند. مسئولان علت اصلی این مشکل را مصرف سوخت بالا عنوان می کنند و می گویند با وجود اینکه پالایشگاه ها در حد ظرفیت خود بنزین تولید می کنند، باز هم مصرف خودروها بسیار بالاتر از ارقام تولیدی است.
از اواسط خردادماه بود که به واسطه قطع واردات بنزین سوپر به دلیل خودکفایی کشور در تولید بنزین، شاهد کاهض عرضه بنزین سوپر در جایگاه های سوخت بودیم. از سوی دیگر بخش اعظم بنزین سوپر کشور در پالایشگاه شازند اراک تولید می شود که اگر افراد با سیستم این پالایشگاه آشنایی داشته باشند، می دانند که در تابستان های معمولا دوره های اورهال یا تعمیر و نگهداری اساسی سیستم ها در پالایشگاه شازند اجرا می شود و پس از بازگشت واحد های تولیدی پالایشگاه به مدار، در حدود بیست روز زمان نیاز است تا کمبود پیش آمده، جبران شود.
فاطمه کاهی، سخنگوی شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی در این باره می گوید: در حال حاضر بنزین سوپر در برخی جایگاه های تهران عرضه می شود. پس از اتمام اورهال پالایشگاه شازند اراک، نفتکش ها در حال انتقال بنزین سوپر از پالایشگاه شازند به سرار کشور هستند و به زودی مشکل عرضه بنزین سوپر رفع خواهد شد.
حدود دو هفته پیش نیز محمدرضا موسوی خواه، مدیر عامل شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی در گفتگو با ایسنا در مورد کمبود توزیع بنزین سوپر در کشور بیان کرد: بنزینی که در حال حاضر در کشور توزیع می شود، یورو 4 است و در کل چهار اکتان با بنزین سوپر تفاوت دارد. به طور متوسط روزانه 3.5 میلیون لیتر بنزین سوپر در کشور توزیع می شود که این میزان بسته به شرایط بین 3.3 تا 3.7 میلیون لیتر در نوسان است، اما به طور کلی مشکلی در این زمینه وجود ندارد.
 

پالایشگاه شازند اراک

پالایشگاه شازند اراک

مشکلی که همچنان پابرجاست
با این وجود، پس از گذشت حدود دوماه همچنان مشکل عرضه بنزین سوپر وجود دارد و بسیاری از مخاطبین خبرگزاری ها، در تماسهایی گزارش از عدم عرضه بنزین سوپر در جایگاه های سوخت داده اند.
در این راستا زیبا اسماعیلی، سخنگوی شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی تاکید کرد که بنزین سوپر بدون مشکل در تهران توزیع می شود و ادامه داد: از ساعت 24 بامداد روز سه شنبه تا عصر همان روز یک میلیون و ششصد هزار لیتر بنزین سوپر در شهر تهران توزیع شده است. وی گفت که مصرف روزانه بنزین سوپر در کشور، روزانه حدود سه میلیون لیتر است و این مقدار بنزین تنها در پالایشگاه شازند اراک تولید می شود.
از سوی دیگر و طبق اخباری که در طی چند روز اخیر در خبرگزاری های مختلف منتشر شده بود، مصرف بنزین در کشور شدیدا افزایش یافته و به نظر می رسد در این وضعیت، اولویت پالایشگاه های کشور از جمله پالایشگاه شازند اراک، تولید بنزین یورو 4 است تا بتوانند سریع تر به نیاز بازار پاسخ دهند و به همین دلیل تولید بنزین سوپر با کاهش مواجه شده است.

 

منبع: خودرو بانک