برای صرفه جویی در هزینه سوخت نیازی نیست یک خودروی الکتریکی داشته باشید. همانطور که احتمالا می دانید در حالی که انبوهی از رانندگان در امریکا در حال تعویض سدان های بزرگ خود با SUVها و وانت هایی با مصرف سوخت بیشتر هستند، اخیرا قیمت بنزین پیوسته رو به افزایش بوده است. در واقع در جولای 2018 قیمت سوخت در 4 سال اخیر به بالاترین حد ممکن رسیده است، با این حال این قیمت هنوز هم کمتر از قیمت سوخت در سال 2008 است زیرا در آن زمان میانگین قیمت بنزین در سرتاسر ایالات متحده از مرز 4 دلار به ازای هر گالن عبور کرد.
فرقی نمی کند که یک کراس اوور کاملا جدید داشته باشید یا یک خودروی قدیمی و قابل اطمینان که فکر می کنید ارزش مبلغ پرداختی را دارد، زیرا با هر دو خودرو می توانید مصرف سوخت خود را کاهش دهید و زیاد کار سختی نیست و کاملا امکان پذیر است. اگر مالک خودرویی هستید که از یک موتور جدید توربوشارژ با تراکم بالا نیرو می گیرد و با بنزین سوپر کار می کند، پتانسیل کاهش مصرف سوخت آن بالاتر است.
اتحادیه مصرف کنندگان امریکا اخیرا با اعداد و ارقام نشان داد که رانندگان تنها با تغییر تعدادی عادت های غلط در رانندگی و اطمینان حاصل کردن از اینکه خودروهایشان از نظر فنی در وضعیت عالی هستند، چه مقدار می توانند در هزینه سوخت صرفه جویی کنند (بر اساس قیمت 2.86 دلار به ازای هر گالن برای بنزین معمولی). طبق گفته این اتحادیه، رانندگان محتاط با رعایت این نکات کاربردی می توانند مصرف سوخت خودروها یا وانت های خود را تا 13 درصد کاهش دهند.

1 – بررسی درب باک – صرفه جویی احتمالی 2 سنت به ازای هر گالن

نکاتی برای کاهش مصرف سوخت

نکاتی برای کاهش مصرف سوخت

حدود 17 درصد از کل خودروهایی که در حال تردد هستند یا درب باک معیوب دارند یا اصلا درب باک ندارند! که هر دو مورد باعث افزایش مصرف سوخت و آسیب رسیدن به محیط زیست می شود زیرا باعث فرار بخارات مضر بنزین و آلودگی هوا می شود. خرابی درب باک رایج ترین مشکل است و با کمترین هزینه رفع می شود و یکی از دلایل روشن شدن چراغ چک موتور نیز هست.

2 – میزان فرمان - صرفه جویی احتمالی 28 سنت به ازای هر گالن

نکاتی برای کاهش مصرف سوخت

نکاتی برای کاهش مصرف سوخت

عبور از چاله هایی که در فصل زمستان ایجاد می شوند می تواند به راحتی فرمان و زوایای چرخ خودروی شما را از تنظیم خارج کند. این مشکل نه تنها باعث فرسایش سریعتر تایرها می شود بلکه فشار بیشتری به موتور خودرو وارد می کند که باعث می شود مصرف سوخت تا 10 درصد افزایش یابد. اگر متوجه شدید خودروی شما به یک سمت انحراف دارد یا هنگام حرکت در مسیر مستقیم غربیلک فرمان در حالت وسط تنظیم نیست، فورا خودروی خود را برای میزان فرمان به تعمیرگاه ببرید.

3 – به وضعیت تایرهای خودرو توجه داشته باشید - صرفه جویی احتمالی 8 سنت به ازای هر گالن

نکاتی برای کاهش مصرف سوخت

نکاتی برای کاهش مصرف سوخت

آمار منابع مختلف حاکی از آن است که فشار باد تایرهای بیش از 25 درصد از کل خودروهای در حال تردد به درستی تنظیم نیست که هم در مصرف سوخت خودرو تاثیر منفی دارد و هم منجر به فرسایش نابرابر و زودهنگام آج تایر می شود. اگر فشار باد تایر خودرو 7.5 پوند به ازای هر اینچ مربع کم باشد باعث 2.8 درصد افزایش مصرف سوخت می شود. با استفاده از یک گیج ساده مخصوص سنجش فشار باد، فشار باد تایرها را به صورت مکرر بررسی کنید زیرا به ازای هر 10 درجه فارنهایت تغییر در دمای هوا، فشار باد تایرها به صورت میانگین حدود 1 پوند به ازای هر اینچ مربع تغییر می کند. فشار باد تایرها را به اندازه صحیح بر اساس توصیه سازنده خودرو تنظیم کنید. معمولا فشار باد تایرها در برچسبی روی رکاب در سمت راننده نوشته شده است.

4 – از روغن موتور مناسب استفاده کنید - صرفه جویی احتمالی 5 سنت به ازای هر گالن

نکاتی برای کاهش مصرف سوخت

نکاتی برای کاهش مصرف سوخت

فرقی نمی کند که خودروی خود را برای تعویض روغن به تعویض روغنی ببرید یا خودتان این کار را انجام دهید، فقط حتما کارتل (محفظه روغن) را با روغنی پر کنید که پایین ترین (رقیق ترین) گرانروی توصیه شده از طرف سازنده خودرو را داشته باشد. به عنوان مثال اگر در حال حاضر از روغنی با گرانروی 10W-30 استفاده می کنید، تغییر آن به 5W-30 باعث 1 تا 2 درصد کاهش مصرف سوخت خواهد شد.

5 – تنظیم موتور - صرفه جویی احتمالی 11 سنت به ازای هر گالن

نکاتی برای کاهش مصرف سوخت

نکاتی برای کاهش مصرف سوخت

اگر خودروی شما به تنظیم موتور نیاز دارد و به خصوص اگر در آزمون معاینه فنی مردود شده است، احتمالا مصرف سوخت آن حدود 4 درصد افزایش یافته است. البته منظور از تنظیم موتور تنها پاک کردن کد(های) خطا نیست بلکه به معنای بررسی پارامترهای کارکرد موتور و وضعیت سنسورها برای تشخیص عیوب احتمالی است.

6 – صندوق را خالی کنید - صرفه جویی احتمالی 6 سنت به ازای هر گالن

نکاتی برای کاهش مصرف سوخت

نکاتی برای کاهش مصرف سوخت

همانطور که هر مهندس خودرو به شما می گوید، کاهش وزن خودرو ساده ترین راه برای کاهش مصرف سوخت است. به این منظور خرت و پرت و لوازم غیر ضروری را از صندوق خودرو خارج کنید زیرا حمل هر 45 کیلوگرم بار اضافی مصرف انرژی خودرو را به اندازه 1 تا 2 درصد افزایش می دهد.

7 – جلوگیری از کار کردن موتور در دور آیدل (آرام) - صرفه جویی احتمالی به ازای هر دو دقیقه کار نکردن موتور در دور آیدل 2 سنت به ازای هر گالن

نکاتی برای کاهش مصرف سوخت

نکاتی برای کاهش مصرف سوخت

یکی از بهترین راه ها برای کاهش مصرف سوخت این است که هنگام توقف خودرو در کنار خیابان یا انتظار بیش از 30 ثانیه پشت چراغ قرمز، موتور خودرو را خاموش کنید زیرا خودرو یا وانتی که در حالت سکون در دور آرام کار می کند هیچ مسافتی به ازای سوخت مصرفی طی نمی کند و به همین دلیل است که اکثرا خودروهای امروزی مجهز به سیستم استاپ استارت هستند که به صورت خودکار این کار را انجام می دهد. علاوه بر این قبل از حرکت، موتور خودروی خود را بیش از 1 دقیقه در حالت در جا گرم نکنید زیرا این کار غیر ضروری است و سوخت هدر می رود. بعد از اینکه موتور خودرو 1 دقیقه در جا کار کرد به آرامی و با دور پایین حرکت کنید و در حال حرکت موتور را گرم کنید.

8 – پای چپ خود را برای استراحت روی پدال ترمز نگذارید! - صرفه جویی احتمالی 99 سنت به ازای هر گالن

نکاتی برای کاهش مصرف سوخت

نکاتی برای کاهش مصرف سوخت

آیا واقعا کسی هست که به این نحو رانندگی کند؟ این نوع رانندگی واقعا شرم آور است. اگر بر حسب عادت پای چپ خود را برای استراحت روی پدال ترمز بگذارید نه تنها باعث فرسایش زود هنگام لنت ها می شود بلکه مصرف سوخت خودرو را تا 35 درصد افزایش می دهد. بهتر است پای خود را برای استراحت روی کف خودرو بگذارید.

9 – از سرعت خود بکاهید - صرفه جویی احتمالی 20 سنت به ازای هر گالن

نکاتی برای کاهش مصرف سوخت

نکاتی برای کاهش مصرف سوخت

قطعا نمی خواهید جزو آن دسته از رانندگانی باشید که مثل حلزون در بزرگراه حرکت می کنند یا از همه سریعتر می رانند. به ازای هر 5 مایل در ساعت (8 کیلومتر در ساعت) کاهش سرعت ثابت در بزرگراه (مثلا 65 مایل در ساعت به جای 70 مایل در ساعت)، می توانید مصرف سوخت خودروی خود را حدود 7 درصد کاهش دهید.

10 – آرام و نرم رانندگی کنید - صرفه جویی احتمالی 54 سنت به ازای هر گالن

نکاتی برای کاهش مصرف سوخت

نکاتی برای کاهش مصرف سوخت

همه ما از یک لانچ و شتابگیری سریع از صفر تا صد، ورود سریع به داخل یک پیچ تند و ترمزگیری شدید در وسط آن و تخته کردن مجدد پدال گاز به محض اینکه پیچ تمام شده و مسیر صاف می شود لذت می بریم، اما حقیقت این است که شتابگیری سریع از حالت سکون مانند جهش یک خرگوش، همانطور که نوزاد از یک بطری شیر می خورد باعث مکیدن سوخت توسط موتور می شود! و ترمزگیری شدید سوخت را هدر می دهد زیرا موتور برای جبران سرعت از دست رفته باید سوخت اضافی مصرف کند. رانندگی نمایشی را فقط به پیست مسابقه اختصاص دهید و در جاده با پیش بینی حرکت ترافیک، نرم و یکنواخت برانید و تا جایی که امکان دارد کمتر از ترمز استفاده کنید.
 

منبع: خودرو بانک