خودروهای سفارشی جزء جدایی‌ناپذیر دنیای خودرو بوده و در طی چند سال گذشته خودروسازان اقدام به ساخت برخی نمونه‌های فوق‌العاده کرده‌اند. البته همیشه نتیجه به دست آمده مثبت نبوده و برخی نمونه‌ها نیز به سرعت از یاد رفته‌اند.
گاهی اوقات هدف از تولید خودروهای سفارشی تبلیغات و جلب‌توجه است اما اغلب اوقات خودروها سفارشی به خاطر تیراژ بالاتر تولید می‌شوند. این خودروها فرصت مناسبی را در اختیار طراحان و مهندسان قرار می‌دهند تا بدین ترتیب خودرویی واقعاً خاص ارائه شود.


صرف‌نظر از دلایل تولید هزاران خودروی سفارشی، ما 25 خودروی تولید محدود را که نقاط قوت و ضعف این‌گونه خودروها نشان می‌دهند انتخاب کرده‌ایم. انتخاب اینکه کدام خودرو خوب و کدام‌یک بد است با شما!

 • فیات پاندا ایتالیا 90 (1990)

نتیجه حاصله: بد

جام جهانی روسیه 2018 چند روزی است که پایان یافته و موضوع جالب اینکه هیچ خودروی سفارشی به منظور گرامی داشت این رویداد معرفی نشده است؛ اما 28 سال پیش فیات در زمان برگزاری جام جهانی ایتالیا نسخه سفارشی و تولید محدودی از پاندا را معرفی کرد که ویژگی عجیب آن قالپاق‌هایی با ظاهر توپ فوتبال بود.

 • مزدا MX-5 لمانز (1991)

نتیجه حاصله: خوب

مزدا بیش از 1000 نسخه سفارشی از MX-5 را تاکنون معرفی کرده و معدودی از آن‌ها ارزشمندتر از نمونه استاندارد بوده‌اند؛ اما یکی از مدل‌هایی که قابلیت کلکسیونی شدن را دارد نسخه لمانز است که به منظور گرامی داشت پیروزی مزدا 787B در مسابقات 24 ساعته لمانز تولید شد و البته رنگ بدنه آن جزو نادرترین رنگ‌های کارخانه‌ای می‌باشد. تنها 24 دستگاه از این خودرو ساخته شد. هر مدل بجای پیشرانه 115 اسبی استاندارد از قلب 1.6 لیتری توربوی 150 اسبی استفاده می‌کرد.

 • رنو کلیو ویلیامز (1993)

نتیجه حاصله: بسیار خوب

بازخوردهای بدست آمده از کلیو ویلیامز به حدی مثبت بود که این شرکت اقدام به تولید نسخه‌های بعدی نیز کرد اما هیچ‌کدام از آن‌ها نتوانستند موفقیت نمونه اولیه را تکرار کنند. این خودرو که به منظور گرامی داشت حضور رنو در رالی فرانسه معرفی شده بود از پیشرانه 4 سیلندر 2 لیتری 150 اسب بخاری استفاده می‌کرد. رنو در فروش 5400 دستگاه کلیو ویلیامز هیچ مشکلی نداشت و البته 6700 نمونه دیگر از نسخه‌های دوم و سوم را نیز بدست مشتریان رساند.

 • فولکس‌واگن پولو هارلی کوئین (1995)

نتیجه حاصله: خوب

پولو هارلی کوئین به چنان موفقیتی در آمریکا دست یافت که فولکس‌واگن یک سال بعدتر اقدام به معرفی گلف هارلی کوئین نیز کرد. هر خودرو دارای رنگ‌های شاد و جذاب بود و فولکس به فروش 1000 دستگاه از این خودروی سفارشی امید داشت اما توانست 3800 دستگاه را بفروشد.

 • روور 200 BRM (1998)

نتیجه حاصله: بد نیست

زمانی که روور 200 BRM در سال 1998 معرفی شد افراد زیادی آن را به سخره گرفتند اما هم‌اکنون کلوب هایی وجود دارد که هر از گاهی مالکان را گرد هم جمع‌آوری می‌کند. این خودرو بر پایه نسخه استاندارد بنا شده و از پیشرانه سری K با قدرت 143 اسب بخار استفاده می‌کند. کف‌پوش قرمز و صندلی‌های چرمی کمی بر اشرافیت خودرو افزوده‌اند و رینگ‌های آلیاژی و رنگ بدنه سبز مسابقه‌ای جلوه دیگری دارند.

 • میتسوبیشی اوو VI تامی ماکینن (2000)

نتیجه حاصله: بسیار خوب

گاهی اوقات خودروهای سفارشی بسیار خوب از کار درمی‌آیند. از جمله این خودروها می‌توان به میتسوبیشی اوو VI تامی ماکینن اشاره کرد که از رینگ‌های انکی سفید، صندلی‌های ریکارو و نشان‌های تامی ماکینن ادیشن در سپر جلو سود می‌برد. میتسوبیشی این خودرو را تنها در ژاپن عرضه کرد اما بسیاری از آن‌ها را می‌توان در اروپا هم مشاهده کرد.

 • خودروی هنری روور 25 (2002)

نتیجه حاصله: بد

طیف وسیعی از مردم با پرداخت مبالغی بخشی از این پروژه عجیب شدند. متیو ویلیامسون طراح مد بریتانیایی این خودرو را طراحی کرده است. خودروی مورد بحث دارای رنگ بدنه و کابین صورتی و طلایی بوده است. قرار بود 50 دستگاه از خودروی هنری روور 25 ساخته شود و شرکت حتی بروشور آن را نیز آماده کرده بود اما این خودرو هرگز رنگ خط تولید را به روی خود ندید.

 • ب ام و M3 CSL (2003)

نتیجه حاصله: بسیار خوب

ب ام و M3 به خودی خود یک خودروی خاص و ویژه است اما زمانی که همه‌چیز را به خوبی انجام دهید یک محصول سفارشی با 110 کیلوگرم وزن کمتر و قدرتی در حد 360 اسب بخار تولید خواهد شد. M3 CSL دارای فرمانی سریع‌تر و ترمزهایی قوی‌تر است. از این خودرو 1400 دستگاه ساخته شده که 422 دستگاه آن در بازار بریتانیا به فروش رسید.

M3 CSL هرگز به‌صورت رسمی در آمریکا فروخته نشد اما برخی افراد آن را وارد این کشور کردند.

 • سوبارو ایمپرزا RB320 (2006)

نتیجه حاصله: بسیار خوب

سوبارو در سال‌های اخیر نسخه‌های سفارشی قابل‌توجهی از ایمپرزا را تولید کرده است. ما با گزینه‌های متعددی روبرو بودیم اما تصمیم گرفتیم نسخه RB320 را انتخاب کنیم که به پاس گرامی داشت ریچارد برنز که در سال 2005 از دنیا رفت ساخته شد.

خودروی یاد شده از پیشرانه 316 اسب بخاری، رنگ بدنه مشکی، رینگ‌های آلیاژی 18 اینچی و سیستم تعلیق کاملاً بازنگری شده سود می‌برد.

 • رنو مگان R (2008)

نتیجه حاصله: بسیار خوب

رنو در طی این سال‌ها نسخه‌های اسپورت گوناگونی از مگان را معرفی کرده که بسیاری از آن‌ها فوق‌العاده بوده‌اند؛ اما هیچ‌یک به پای R26.R با قدرت 230 اسب بخار نمی‌رسند. این خودرو 123 کیلوگرم سبک‌تر از نسخه R26 بوده و دارای سیستم تعلیق بازنگری شده و رول کیج سفارشی می‌باشد. جالب آنکه رنو در زمان فروش آن با دردسر مواجه بود.

 • سیتروئن C3 پلوریل چارلستون (2008)

نتیجه حاصله: بسیار بد

طرفداران مسن خودروهای سفارشی خاطره‌انگیزترین نسخه سیتروئن ژیان (2CV) را نمونه چارلستون ادیشن دهه 80 میلادی می‌دادند. سیتروئن تصمیم گرفت خودروی دیگری را با همین ما و به منظور گرامی داشت 60 سالگی 2CV تولید کند. این بار شاهد تولید خودروی پلوریل چارلستون بودیم که از همان طرح رنگ بدنه مدل اولیه سود می‌برد اما نتیجه کلی اصلاً باب میل نبود.

 • فیات 500 فراری (2009)

نتیجه حاصله: خوب

به نظر می‌رسد لیست خودروهای سفارشی آبارث و فیات 500 پایانی نداشته باشد اما شاید جذاب‌ترین آن‌ها همین نسخه‌ای باشد که با همکاری تکنسین‌های فراری ساخته شده و بر پایه آبارث 695 شکل گرفته است. پیشرانه 1.4 لیتری فیات قدرت بیشتر 177 اسب بخاری داشته و سیستم تعلیق و ترمزها نیز ارتقا یافته‌اند. تنها 152 دستگاه از این خودرو وارد بریتانیا شد.

 • هوندا سیویک تایپ R موگن (2010)

نتیجه حاصله: بسیار خوب

شاید قیمت این خودرو حدود 40 هزار پوند بوده اما تنها 20 دستگاه از آن در دسترس بوده و نمایندگی‌های هوندا درباره فروش این هاچبک ترسناک مشکلی نداشته‌اند. قدرت این نسخه سفارشی از 208 به 237 اسب بخار سیده و از شاخصه‌های آن می‌توان به دیفرانسیل لغزش محدود استاندارد، ترمزها و سیستم تعلیق بازنگری شده اشاره نمود. موگن تنها برای بازار بریتانیا ساخته شد.

 • بوگاتی ویرون لور بلانک (2011)

نتیجه حاصله: خوب

با توجه به اینکه ویرون را نمی‌توان خودروی تولید انبوه دانست اما چندین نسخه سفارشی از آن معرفی شده است. البته اکثر آن‌ها به منظور جلب‌توجه عموم معرفی‌ شده‌اند. از جمله مدل‌های خاص این خودرو می‌توان به هرمس، ونت و این نسخه لور بلانک اشاره کرد که دارای بدنه و کابینی بسیار برجسته می‌باشد.

 • رنو توئینگو by Jean-Charles de Castelbajac (2011)

نتیجه حاصله: هنوز تصمیم گرفته نشده!

زمانی که رنو توئینگو به سلبریتی ها تحویل داده می‌شد نتایج هیجان‌انگیزی دیده می‌شد؛ اما هیچ‌یک از آن‌ها همانند این خودرو برجسته نیستند. طراح مد فرانسوی Jean-Charles de Castelbajac رنو توئینگو را با بدنه‌ای به رنگ مشکی مات، لاستیک‌های دیواره سفید و کابینی با کف‌پوش‌های پارکتی و صندلی‌های باروک تجسم کرده است. به نظر می‌رسد این خودرو به دنیایی دیگر تعلق دارد!

 • اسمارت فورتو ED جرمی اسکات (2012)

نتیجه حاصله: خوب

اسمارت چندین خودروی سفارشی را معرفی کرده تا بدین ترتیب فروش فورتو را ارتقا دهد. اکثر این خودروها بی حاشیه بوده‌اند اما این‌یکی که توسط جرمی اسکات طراحی شده یک مورد برجسته است. نسخه مورد بحث که بر پایه اسمارت فورتو الکتریک درایو ساخته شده در سال 2012 معرفی شد.

 • رنجروور اووک اسپشیال ادیشن (2012)

نتیجه حاصله: بد نیست

لندروور در سال 2010 ویکتوریا بکهام را به سمت مدیر طراحی خلاقانه شرکت منصوب کرد و در همین سال نیز رنجروور اووک سفارشی را به تعداد 200 دستگاه ساخت. هر نسخه دارای رنگ بدنه مات، رینگ‌های مشکی براق، تریم چرم و مجموعه اسباب و وسایل شخصی می‌باشد. این خودرو مختص بازار چین بوده و هر نسخه قیمت 79995 پوندی داشت.

 • ام جی 6 BTCC ادیشن (2012)

نتیجه حاصله: بد

ام جی به منظور گرامیداشت کسب رتبه سوم در مسابقات اقدام به معرفی این خودرو کرد. مدل BTCC ادیشن دارای نوارهای ویژه روی بدنه، رینگ‌های 18 اینچی آلیاژی، جزئیات مشکی براق در بدنه و سقفی با رنگ مشکی مات است. این خودرو قیمت 17 هزار پوندی داشت و علاوه بر خودرو یک ژاکت و کلاه تیمی را نیز بدست می‌آورید.

 • اینفینیتی FX فتل ادیشن (2012)

نتیجه حاصله: بد نیست

زیربرند لوکس نیسان در اروپا خیلی جلب‌توجه نکرده بنابراین چه راه بهتر از معرفی نسخه 100 هزار پوندی FX برای افزایش فروش؟ این خودرو تقریباً دو برابر گران‌تر از نسخه استاندارد می‌باشد و دارای 30 اسب بخار بیشتر، رینگ‌های متفاوت، اسپویلر و… می‌باشد. FX فتل ادیشن هرگز در آمریکا عرضه نشد.

 • رنجروور هالند اند هالند (2014)

نتیجه حاصله: خوب

اولین نمونه این خودروی سفارشی در سال 2000 عرضه شد. این خودرو به تعداد 400 دستگاه ساخته شده بود. سومین نسل رنجروور L322 نیز با همین نسخه سفارشی هالند اند هالند عرضه شد و همچنین چهارمین نسل را نیز می‌توان با این نسخه خرید. قیمت خودرو از 180 هزار پوند آغاز شده و همه‌ی آن‌ها بر پایه نسخه اتوبیوگرافی بلک ساخته شده‌اند. تریم چرم خاص، رنگ سبز متالیک بدنه و اسلحه‌ی هالند اند هالند در محفظه بار باعث می‌شوند این خودرو بسیار جلب‌توجه کند.

 • جیپ رنگید Dawn of Justice (2016)

نتیجه حاصله: بد

اینجاست که خودروسازان در ساخت خودروهای سفارشی اشتباه می‌کنند. این رنگید سفارشی به تعداد 500 دستگاه ساخته شده و نام آن از روی فیلم بتمن برداشته شده است.

 • بنتلی کانتیننال GT سر پیتر بلیک (2016)

نتیجه حاصله: خوب

این نسخه سفارشی توسط هنرمند پاپ بریتانیایی سر پیتر بلیک ساخته شده است. کانتیننال GTC سفارشی دارای چهار صندلی بوده و بدنه‌ی آن دارای رنگ‌های متنوع و جذابی است. خودروی یاد شده در تابستان سال 2016 برای اهداف خیرخواهانه حراج و با قیمت 250 هزار پوندی فروخته شد.

 • سانگ یانگ کوراندو DMZ (2016)

نتیجه حاصله: بد

شما باید عقده‌ی در معرض توجه بودن داشته باشید تا پشت فرمان این پیکاپ کره‌ای بنشینید! کوراندو DMZ در ابتدا تنها به تعداد یک دستگاه و برای تبلیغات ساخته شده بود اما نمایندگی‌ها خواهان تولید نمونه‌های بیشتری از آن شدند. همه‌ی آن چیزی که باعث تمایز این پیکاپ با نسخه‌های استاندارد می‌شود رنگ نظامی آن است.

 • نیسان گلد لیف (2016)

نتیجه حاصله: بد نیست

نیسان که به جلب‌توجه عموم بی‌رغبت نبوده تصمیم رفت با همکاری اعضای تیم المپیک و پارالمپیک بریتانیا نسخه‌ای این خودروی الکتریکی با پوشش طلایی را معرفی کند.

 • ب ام و M5 کامپتیشن ادیشن (2016)

نتیجه حاصله: خوب

با معرفی نسل جدید M5 ب ام و تصمیم گرفت وداعی باشکوه با نسل قبلی داشته باشد و به همین خاطر نسخه کامپتیشن ادیشن 600 اسب بخاری را معرفی کرد. این خودرو را نباید با پکیج کامپتیشن سال 2013 که قدرت 575 اسب بخاری داشت اشتباه گرفت زیرا نسخه سفارشی تنها به تعداد 100 دستگاه و با قیمت چشمگیر 101 هزار پوندی ساخته شد.

این خودرو هم هرگز به بازار آمریکا راه نیافت اما نسخه‌های سیلور لیمیتد ادیشن با قدرت 600 اسب بخاری و سقف تولید 50 دستگاهی روانه این بازار شدند.

منبع: autocar

 

 

منبع: پدال