چند ماه اخیر یکی از پرحاشیه‌ترین و وخیم‌ترین چند سال اخیر برای اوضاع صنعت خودرو کشور بوده است. از قطع کامل واردات خودرو گرفته تا عدم تکمیل تعداد قابل توجهی خودرو روی خط تولید برای کمبود قطعات ! شرکت‌های واردکننده خودرو در این میان ضرر هنگفتی را تحمل کرده‌اند و حتی موجی از بیکاری و تعدیل نیرو در این شرکت‌ها شروع شده است. اگر به بازار آزاد و شرکت‌های خصوصی بازار خودرو نگاهی بیندازید، تنها بهمن موتور، کارمانیا و مدیران خودرو کمی توانسته‌اند در این آشفتگی جان سالم بدر ببرند و واردکننده‌های بزرگی چون ایرتویا، جهان نوین آریا، نگین خودرو و یا حتی آرین موتور که عمده سهم واردات خودرو در را سال‌های گذشته به عهده داشته‌اند، فروش خود را چند ماهی است که کامل متوقف کرده‌اند. اما در این میان، نکته جالب ظهور یک برند کاملاً جدید چینی به نام هن تنگ از سوی عظیم خودرو است آن هم دقیقاً در زمانیکه هیچ خودرویی به کشور وارد نمی‌شود! به یکباره در طی چند روز چند صد آگهی فروش هن تنگ در سایت‌های خرید و فروش خودرو ظاهر می‌شوند و همگی قیمت‌های قطعی دارند! جالب است در اوایل، این آگهی‌ها با گارانتی شرکت آرین موتور پویا ثبت شده بود که طی یک اطلاع‌رسانی از سوی سازمان حمایت از مصرف‌کنندگان (ایسنا – کد خبر: 97050100383)، اعلام شد که هن تنگ مجوز پیش فروش با این گارانتی را ندارد و آرین موتور نیز کاملاً اظهار بی‌اطلاعی از این موضوع کرد! اما در ادامه در آگهی‌ها ثبت شد که عظیم خودرو گارانتی 5 ساله دو محصول هن تنگ را بر عهده دارد.
اما آگهی‌های فروش آن هم درست وسط داستان ثبت سفارش‌های غیرقانونی و توقف کامل واردات خودرو، ما را بر آن داشت تا به یکی از این آگهی‌ها تماس بگیریم و کمی بیشتر در مورد این آگهی اطلاعات بگیریم. در این تماس پاسخی به ما داده شد که این آگهی‌های فروش مربوط به موجودی شرکت عظیم خودرو در داخل کشور است و خودروها از قبل وارد شده‌اند! اما قرار است این خودرو روی خط تولید این شرکت برود و از آبانماه مدل‌های تولیدی به خیابان خواهد آمد. همچنین ذکر شد که هن تنگ‌هایی که آگهی و قیمت قطعی اعلام شده آماده تحویل هستند.
ما قصد قضاوت در خصوص این آگهی‌ها را نداریم و اطلاعات کافی نیز در این باره نداریم اما چند سوال مطرح است که خوشحال می‌شویم شرکت عرضه‌کننده به این سوالات جواب دهد تا شفافیت بیشتری در مورد این آگهی‌ها صورت بگیرد. سوال اصلی اینجاست که چطور این شرکت توانسته در زمانیکه حتی بزرگ‌ترین واردکننده‌های خودرو هم با مشکل انبار شدن خودروهایشان در گمرک مواجه شده‌اند، تعدادی هن تنگ وارد و آماده تحویل داشته باشد؟ و سوال دوم که البته مهم‌تر است، این است که معمولاً برای واردات خودرو، مجوزهای زیادی لازم است و در نهایت ثبت سفارش آن در سیستم ثبتارش وزارت صنعت، معدن و تجارت باز می‌شود که برای همگی قابل رویت است. این روندی است که برای تمامی خودروهای وارداتی باید انجام شود و برای مثال خودروی سانگ یانگ رکستون که اسفندماه سال گذشته پیش فروش آن شروع شده بود و ثبت سفارش آن نیز باز بود، در حال حاضر در گمرک جنوب کشور پارک شده‌اند اما باز هم اجازه ترخیص پیدا نکرده‌اند پس چطور این هن تنگ‌ها حتی بدون باز شدن ثبت سفارش و حضور در لیست ثبتارش به ایران آمده‌اند و آماده تحویل نیز هستند!؟
مجدداً اعلام می‌کنیم که هیچگونه قصد اتهامی به هیچ شرکتی نداریم و این سوالات تنها از روی بی‌اطلاعی ما در مورد این تعداد آگهی است و امیدواریم شرکت عرضه‌کننده از همین تریبون توضیحاتی را اعلام کند که برای همگی ما از جمله بازدیدکنندگان شفاف‌سازی بیشتری صورت بگیرد.

منبع: خودرو بانک