ماشین بدون راننده گوگل در یک تصادف به شدت آسیب دید

عصر تکنولوژی با شگفتی ها و عجایب بسیاری همراه شده است، گجت های هوشمند، ربات های یاد گیرنده و ماشین های خودران همگی از نشانه های ورود به دوران خیره کننده ای از زندگی بشر است. گفته می شود که تا سال 2020 حدود 10 میلیون خودروی بدون راننده جاده های جهان را به تسخیر خود در خواهند آورد. کمپانی های بزرگ زیادی بر روی ساخت ماشین های خودران تمرکز کرده اند و غول مانتین ویوو یکی از آنهاست.

کمپانی گوگل از سال 2010 پروژه ماشین های خودران خود را آغاز کرد و در این مابین پیشرفت های زیادی نیز به دست آورد. اتفاقاتی که در طول این چند سال برای ماشین بدون راننده گوگل افتاده است، چندان هم کم نبوده؛ اما در هیچ کدام آسیب زیادی به ماشین گوگل وارد نشده است. اما این بار تصادف یکی از ماشین های گوگل بسیار خبرساز شد. این حادثه روز جمعه در مانتین ویوو کالیفرنیا اتفاق افتاد که یک ماشین بدون راننده گوگل با یک ون تجاری برخورد سختی کرد؛ اما خوشبختانه به کسی آسیبی وارد نشد. ماشین گوگل یک لکسوس RX هیبریدی بود، هیچ کدام از سرنشینان این خودرو که از کارکنان گوگل بوده‌ اند، آسیب ندیدند. گزارش های اولیه حکایت از این دارد که ماشین خودران گوگل در این حادثه هیچ تقصیری نداشته است.

حادثه زمانی رخ می دهد که یک خودروی ون از چراغ قرمز عبور کرده و به سمت کمک راست ماشین بدون راننده گوگل برخورد می کند. گوگل تایید کرده که در زمان وقوع این اتفاق، ماشین گوگل بر روی سیستم خودران قرار داشته است. راننده ماشین ون هنگامی متوجه ماجرا می شود که دیگر کار از کار گذشته است. هر دو خودرو به شدت با یکدیگر برخورد کرده و کارکنان گوگل مجبور می شوند که با یک یدک کش خودروی خود را از محل حادثه بیرون ببرند. این اولین بار نیست که یک خودروی بدون راننده گوگل درگیر یک تصادف می شود؛ اما به نظر می رسد که برای اولین بار است که یکی از اتومبیل های این غول تکنولوژی جهان به این شکل آسیب می بیند.

کمپانی گوگل در بیانیه ای که در to5Google.com9 منتشر شده، می گوید: “روزانه هزاران تصادف در جاده های ایالات متحده اتفاق می افتد و رد کردن از چراغ قرمز یکی از عمده ترین تصادفات شهری در این کشور است. خطای انسانی در 94 درصد از این تصادفات نقشی اساسی بازی کرده و به همین دلیل است که ما در حال توسعه تکنولوژی سیستم های تمام خودران هستیم. با وجود این فناوری مطمئنا جاده های ما امن تر خواهد شد.

سازمان حمل و نقل ایالات متحده در اوایل این هفته و در دیدار با تولید کنندگان ماشین های خودران گفت: “وسایل نقلیه خودران منافع بالقوه بسیار زیادی را برای ایمنی، تحرک و پایداری به ارمغان خواهند آورد.”

نویسنده: امید اصغرزاده

منبع: autoblog