اپل در حال مذاکره برای خرید مک لارن است؛ خودروساز آن را تکذیب می کند

چرا باید پول را صرف راه اندازی یک برند جدید خودروساز کرد هنگامی که می توان یکی از آنها را خرید؟ این سوالی است که احتمالا غول کوپرتینو جواب آن را می داند. اگر خبر منتشر شده در فایننشیال تایمز درست باشد، اپل برای اضافه کردن کمپانی مک لارن به مایملک خود بسیار نزدیک شده است؛ هر چند که این خودروساز آن را رد می کند.

این معامله ایست برای خرید گروه تکنولوژی مک لارن (McLaren Technology Group) که شرکت مادر خودروسازی مک لارن به حساب می آید و ارزشی در حدود 1.3 تا 2 میلیارد دلار خواهد داشت. سه نفر از مطلعین با آگاهی داشتن از این مذاکرات می گویند که این مکالمات درواقع از چند ماه پیش آغاز شده است. جالب اینجاست که چند ماه پیش اپل اعلام کرد که قصد دارد تا مسیر پروژه تایتان را تغییر دهد. همزمان شروع این مذاکرات با اعلام تغییر مسیر پروژه سری تایتان اپل کمی عجیب است. بر اساس انتشار گزارش های قبلی، کمپانی اپل در جهت تغییر استراتژی خود برخی از کارکنان درگیر در این پروژه را اخراج کرد و باب منسفیلد (Bob Mansfield) را که مهندس ارشد توسعه آیپد، مک بوک ایر و ساعت هوشمند اپل بود به جای استیو زدسکی (Steve Zadesky) به عنوان سرپرست این پروژه معرفی کرد. گفته می شود که زدسکی بنا به دلایل شخصی و به درخواست خود از این سمت کناره گیری کرد. شایعات می گویند که اپل برای توسعه ماشین های خودران خود در میان خودروسازان قدیمی به دنبال یک همکار می گردد.

بسیاری از مردم کمپانی مک لارن را به عنوان ویترینی از ماشین های سوپراسپرت می دانند؛ اما این خودروساز تخصص بسیاری در ساخت مواد سبک وزن همچون فیبر کربنی و آلیاژهای آلومینیومی نیز دارد. علاوه بر این، مک لارن دارای یک سابقه طولانی و تجربه مهندسی گسترده در مسابقات فرمول یک است. این غول خودروسازی جهان با مدل های 570، 650S، P1  و دیگر خودروهای منحصر بفرد اسپرت خود درواقع هنر طراحی و فناوری خود را به رخ رقبایش کشیده است. موسسه FT گزارش می دهد که مک لارن در سال گذشته با تولید 1654 دستگاه خودروی اسپرت درآمدی بالغ بر 584 میلیون دلار داشته است.

خرید مک لارن می تواند نشانه بسیار خوبی باشد، گویا غول کوپرتینو برای راه اندازی کسب و کار جدید خود برنامه های بزرگی در سر می پروراند. با تمام این اوصاف کمپانی مک لارن تمامی این شایعات را انکار می کند. سخنگوی این کمپانی می گوید: “ما می توانیم با اطمینان بگوئیم که هیچ مذاکره ای در رابطه با سرمایه گذاری اپل با کمپانی ما وجود ندارد.”

در هر صورت آسیاب شایعات با قدرت هر چه تمامتر در گرداگرد این خبر در چرخش است. جای تعجب است که چرا مک لارن همکاری با اپل را تکذیب می کند. غول کوپرتینو می تواند یک شریک خوب برای این کمپانی خودروساز باشد، در غیر این صورت کمپانی های بسیار بزرگ خودروسازی دیگری هستند که می توانند برای غول تکنولوژی جهان شریک تجاری بسیار مناسبی باشند.

نویسنده: امید اصغرزاده

منبع: motortrend