آستون مارتین با معرفی DBS سوپرلگرا، دو نام پرافتخار و ارزشمند تاریخ خود را در یک خودرو ترکیب کرده است؛ بنابراین این خودرو باید فراتر از محصولات معمولی و قبلی آستون‌مارتین باشد تا لیاقت یدک کشیدن این دو نام باشکوه را داشته باشد. برای فهمیدن اینکه آیا در واقعیت چنین چیزی هست یا نه، برای اولین بار به آزمایش رانندگی با این جنگندهٔ جدید بریتانیایی پرداخته‌ایم.

شاید خودروهای زیادی را بتوان گرند تورر دانست اما یک گرند تورر واقعی خودرویی است که برای سه ویژگی طراحی شده باشد: سرعت بالا در راحتی عالی با استایلی که موجب جلب نظر دیگر رانندگان شود. با توجه به این تعریف، شاید DBS سوپرلگرا یکی از بهترین گرند تورهای بازار باشد. البته این موضوع تعجبی هم ندارد چراکه در طول دهه‌های گذشته آستون‌مارتین به‌عنوان سازندهٔ برتر خودروهای گرند تورر شناخته شده است؛ اما هرچند در تاریخ این شرکت، گرند توررهای موفق زیادی وجود دارد، DBS سوپرلگرا که بر اساس مدل DB11 ساخته شده، یک جهش بزرگ در زمینهٔ هنر ساخت گرند تورر محسوب می‌شود.

درحالی‌که محصولات قدیمی آستون‌مارتین خودروهایی عالی برای پیمودن کشورها بودند، اما هرگز کشش خطی ساخته‌های فراری ، پورشه یا بنتلی با قیمت برابر را نداشتند. مثلاً آخرین ونکوئیش، قدرتی کمتر از تنها 600 اسب بخار داشت هنگامی‌که زیر کاپوت فراری F12 تعداد 740 اسب در حال شیهه کشیدن بودند. یا نسخهٔ هشت سیلندر بنتلی کانتیننتال GT به‌راحتی می‌توانست ونتیج V8 S با 430 اسب بخار را مغلوب کند؛ اما DBS سوپرلگرا با یکی از جذاب‌ترین نام‌ها و جذاب‌ترین استایل‌ها، باقدرت به میدان آمده تا شکوه و عظمت نام آستون‌مارتین را به رقبا نشان دهد.

شاید بتوان DBS سوپرلگرا را زیباترین ساختهٔ تاریخ آستون‌مارتین دانست. ازهرجهتی که به این مجسمهٔ خوش‌تراش بریتانیایی نگاه می‌کنیم، خیره‌کننده است. نمای جلویی خودرو شاهکار است، پروفیل جانبی هوشمندانه طراحی شده و قسمت عقبی با چراغ‌های باریک متصل‌به‌هم، زیباترین نمونه‌ای است که تاکنون در یک آستون‌مارتین دیده شده است. در این بخش همچنین نوشتهٔ ASTON MARTIN به‌صورت کرومی کار شده است که شاید لزومی به وجود آن نباشد. البته خریداران در بازارهای نوظهور مثل چین همیشه نمی‌توانند تشخیص دهند خودرویی که می‌بینند ساخت چه برندی است اما در DBS با چنین طراحی قوی و نمادینی نیازی به نوشتن نام برند نیست.

در بسیاری از موارد، یک گرند تورر با پیشرانهٔ خود شناخته می‌شود. در زیر کاپوت فیبر کربنی DBS سوپرلگرا همان قلب شرور 5.2 لیتری V12 توئین توربوی مدل DB11 قرار دارد که سخت‌افزار آن بدون تغییر باقیمانده اما با ایجاد تغییراتی مثل افزایش بوست توربوها تا 5 psi، حالا خروجی این موتور به 725 اسب بخار قدرت و 900 نیوتن متر گشتاور افزایش پیدا کرده است. البته این جنتلمن بریتانیایی هنوز هم قدرت کمتری نسبت به رقبای خود دارد ولی بااین‌وجود آن‌قدر قوی هست که لرزه به اندام آن‌ها بیندازد. به گفتهٔ مدیر اجرایی DB11 و DBS، این بیشترین قدرتی است که این موتور دوازده سیلندر می‌تواند تولید کند مگر اینکه به‌صورت فیزیکی توربوشارژرهای آن با نمونه‌های بزرگ‌تری جایگزین شوند.

برای انتقال این قدرت بیشتر نیز به گیربکس جدیدی نیاز است و به همین دلیل یک گیربکس هشت سرعتهٔ اتوماتیک ZF با قابلیت انتقال گشتاور بالا برای DBS سوپرلگرا در نظر گرفته شده که تمام قدرت و خشم موتور را از طریق یک میل‌گاردان فیبر کربنی به چرخ‌ها منتقل می‌کند. البته DBS به بسیاری از این دنده‌ها نیازی ندارد زیرا حداکثر کشش و گشتاور موتور از دور تنها 1800 rpm در اختیار راننده قرار می‌گیرد و درنتیجه خودرو را ظرف تنها 3.4 ثانیه از حالت سکون به سرعت صد کیلومتر در ساعت می‌رساند و امکان رسیدن به حداکثر سرعت 340 کیلومتر در ساعت را هم برای آن فراهم می‌کند.

البته ممکن است شتاب صفرتاصد DBS سوپرلگرا در حد سوپراسپرت‌هایی چون مک‌لارن 720S یا لامبورگینی اونتادور نباشد اما این تمام ماجرا نیست زیرا آستون‌مارتین ادعا می‌کند این ماشین می‌تواند هنگامی‌که گیربکس در دندهٔ چهار قرار دارد، ظرف تنها 4.2 ثانیه از سرعت 80 به 160 کیلومتر در ساعت برسد که حدود یک ثانیه از فراری 812 سوپرفست سریع‌تر است؛ اما بااین‌حال، سوپرلگرا به لطف فرمان آرام‌تر، احساس عصبانیت کمتری نسبت به فراری دارد. به همین دلیل، DBS سوپرلگرا با وجود قدرت فوق‌العاده، هنوز هم در درجهٔ نخست یک گرند تورر است نه یک سوپراسپرت. این در حالی است که آستون‌مارتین فرزند جدید خود را یک سوپر گرند تورر می‌داند که این یعنی ترکیبی از گرند تورر و سوپراسپرت.

سیستم تعلیق DBS سوپرلگرا سه حالت مختلف شامل GT، اسپرت و اسپرت پلاس دارد که خودرو به‌طور پیش‌فرض در حالت GT قرار دارد. در این حالت، با وجود رینگ‌های غول‌پیکر 21 اینچی، خودرو باظرافت نسبت به نواقص جاده واکنش نشان می‌دهد. همچنین در جاده‌های صاف نیز DBS بدون از دست دادن کنترل، دقیقاً همان‌طوری عمل می‌کند که راننده می‌خواهد. علاوه بر این، این ماشین به لطف 180 کیلوگرم داون‌فورس، در سرعت‌های بالا ثبات و پاسخگویی مناسبی دارد درحالی‌که پیچ‌ها را هم با سرعت طی می‌کند. این در حالی است که 15 میلی‌متر ارتفاع کمتر، 10 میلی‌متر فاصلهٔ عرضی بیشتر محورها و 15 درصد سفت‌تر بودن فنرها نسبت به DB11، در چرخش‌های سریع خود را کاملاً نشان می‌دهد. در حالت اسپرت نیز همچنان خودرو خوب عمل می‌کند ولی در حالت اسپرت پلاس، DBS سوپرلگرا کمی سفت احساس می‌شود که البته قابل پیش‌بینی است چراکه در این حالت، تعلیق خشک‌تر می‌شود.

هنگامی‌که سعی می‌شود تمامی گشتاور موتور به جاده منتقل گردد، کمی احساس عدم کنترل در قسمت عقب به راننده دست می‌دهد و گویی تعلیق عقب در حال مبارزه است تا کنترل ماشین را حفظ کند؛ اما پس از این واکنش اولیه، این جانور چموش رام شده و به‌راحتی کنترل می‌شود. DBS سوپرلگرا صدای رعدآسایی هم دارد که به لطف سیستم اگزوز جدید، 10 دسی‌بل بیشتر از DB11 است. به‌منظور توزیع وزن هرچه بهتر نیز پیشرانهٔ DBS سوپرلگرا تا حد امکان به سمت عقب کشیده شده و همچنین گیربکس هم در قسمت عقبی خودرو نصب شده است. درنتیجهٔ این اقدامات، توزیع وزن ماشین به 51-49 در جلو و عقب رسیده که بسیار به حد مطلوب و همین‌طور سوپرسپرت‌های موتور وسط نزدیک است. علاوه بر این، به لطف استفاده از فیبر کربن در قسمت‌های مختلف مثل ترمزها، وزن DBS سوپرلگرا 72 کیلوگرم کمتر از وزن 1.9 تنی DB11 شده است.

وجود صندوق باری به حجم 270 لیتر و ظرفیت سرنشین 2+2 به همراه کابینی پوشیده از چرم در DBS سوپرلگرا، کفهٔ ترازو را به سمت گرند تورر بودن آن سنگین کرده است؛ اما درعین‌حال، این اعجوبهٔ بریتانیایی عملکردی در حد سوپراسپرت‌ها را هم ارائه می‌کند. DBS سوپرلگرا خودرویی است که فاصلهٔ میان مدل نرم‌تر DB11 و مدل اسپرت ونتیج را پُر می‌کند. این سوپر گرند تورر، پویایی کافی را بدون قربانی کردن ذره‌ای از راحتی در اختیار راننده قرار می‌دهد. این ماشین برای کسانی ساخته شده که حداکثر همه‌چیز را می‌خواهند. قوی‌ترین، سریع‌ترین و منحصربه‌فردترین؛ اما بهتر از همهٔ این‌ها این است که DBS سوپرلگرا هنوز هم مانند یک آستون‌مارتین اصیل احساس می‌شود.

 

مشخصات فنی آستون‌مارتین DBS سوپرلگرا

Aston Martin DBS Superleggera 2018

پیشرانه5.2 لیتری V12 توئین توربو
قدرت725 اسب بخار
گشتاور900 نیوتن متر
گیربکس8 سرعته اتوماتیک
محور محرکعقب
شتاب صفرتاصد3.4 ثانیه
حداکثر سرعت340 کیلومتر در ساعت
مصرف سوخت12.3 لیتر
ظرفیت سرنشین2+2
قیمت پایه304,995 دلار

 

منابع

MotorTrend

Motor1

AutoExpress

 

 

 

منبع: پدال