کانسپت نیسان ناوارا انگارد ؛ پیش نمایشی از نسل آینده

ما همچنان منتظر بودیم تا کمپانی نیسان جانشینی برای مدل فرانتیر خود معرفی کند. گویا این کمپانی این انتظار را درک کرده و در نمایشگاه اتومبیل هانوفر مدل تولیدی جدید خود را به نمایش گذاشت. کانسپت نیسان ناوارا انگارد (Navara EnGuard) نسل جدیدی از پیکاپ های این کمپانی را معرفی می کند. این وانت تا دندان مسلح با ویژگی های منحصر بفردی ارتقا یافته است. یک باتری قابل حمل برای پاسخگویی به نیاز تجهیزات برقی، یک سکوی فرود پهپاد، دکل روشنایی 360 درجه ای، وینچ و چیزهای بسیاری دیگر از جمله ساز و برگ های مهیا شده برای این خودرو است.

این کانسپت بر اساس نسخه دو کابینه Tekna از سری ناوارا طراحی شده و خودرویی را به نمایش گذاشته که می تواند به عنوان یک پلتفرم وسیله نقلیه نجات تلقی شود. کانسپت ناوارا انگارد از نمونه باتری های توسعه یافته از مدل الکتریکی لیف (Leaf) استفاده می کند؛ اما فناوری استفاده شده در باتری آن توسعه یافته است. هر خانه از هفت ماژول باتری بکار رفته در نیسان لیف با غلافی از آلومینیوم ضد آب شده و 2 کیلووات ساعت انرژی تولید می کند. این بسته باتری به طور مداوم در حال شارژ شدن است. هنگامی که تخته وانت این خودرو از جای خود بیرون آورده شود همه نوع ابزار تخصصی و قدرتمند نمایان می شود. ابزارهای تخصصی برش، تجهیزات مختلف برای بلند کردن اجسام سنگین و یا هر وسیله نجات دیگری را به راحتی در آن می توان یافت. در هر بسته باتری 2 سوکت ورودی و 5 سوکت خروجی تعبیه شده است. نیسان می گوید که این باتری می تواند جایگزین بسیار مناسبی برای یک ژنراتور بنزینی معمولی باشد.

هر تخته وانت از دو سینی کشویی و از فایبرگلاس ساخته شده است. در سینی کشویی بالایی اقلام سبک وزن تر همچون رادیو، طناب و تبر قرار گرفته در حالی که در سینی پایین هر چیز بزرگتری مانند کپسول اکسیژن و یا نگهدارنده ها دیده می شود. این پیکاپ به یک پهباد نیز مجهز شده است. پهپاد فانتوم 4 DJI  به نجات دهندگان این امکان را می دهد تا ارزیابی دقیق تری از موقعیتی که در آن قرار گرفته اند، داشته باشند.

بر روی سقف کابین آن یک سیستم روشنایی چرخشی 360 درجه ای به همراه یک چراغ اضطراری آبی رنگ تعبیه شده و در جلوی آن یک وینچ قدرتمند نصب شده است. پیشرانه این خودرو را یک موتور 2.3 لیتری چهار سیلندر خطی دیزلی با دو توربوشارژر تشکیل داده و از همان شاسی استاندارد مدل ناوارا استفاده کرده است.

نویسنده: امید اصغرزاده

منبع: motortrend