پس از خروج آمریکا از برجام، بسیاری از شرکت‌های خارجی نیز یک به یک از ایران خارج شدند و بسیاری از صنایع کشور دچار مشکل شد که از جمله صنایع تاثیر پذیر از این اتفاق، صنعت خودروسازی کشورمان بود که با خروج پژو سیتروئن و هیوندایی عملا ضربه سنگینی خورد و همه امید این صنعت به ادامه حضور رنو فرانسه بود که آن هم نقش بر آب شد و حالا فروش این برند در ایران به نصف رسیده است!

به گزارش چرخان، گروه خودروسازی رنو فرانسه برخلاف قولی که دوماه پیش داده بود از صنعت خودروسازی ایران خارج شد و عملا تنها باقیمانده معتبر بین‌المللی در ایران نیز بازار خودروی ایران را برای چینی‌ها آزاد گذاشت ولی این در حالی است که این خروج برای رنو پرخرج بوده و ضرر سنگینی را به این شرکت تحمیل کرده است.

این شرکت خودروساز فرانسوی در آخرین گزارش خود اعلام کرده است که در ششمین ماه میلادی سال جاری تنها توانسته ۵۵۸۱ دستگاه خودرو را روانه بازار ایران کند و این در حالیست که در ماه قبل چیزی در حدود دو برابر این تعداد، صادرات رنو به ایران بوده است.

واردات ایران از محصولات فرانسه در ماه ژوئن چیزی در حدود ۱۲۰۴۸ دستگاه خودرو بوده است که بیشتر از دو برابر واردات در ماه بعدی آن است که نشان دهنده همان اتفاقی است که پژو و هیوندای دو ماه قبل آن را تجربه کرده و حالا رنو فرانسه نیز اندک اندک به سمت صفر شدن صادراتش پیش می‌رود و توقف تولید تندر ۹۰ نیز از جمله نشانه‌هایی است که به نظر می‌رسد قول مدیرعامل رنو برای ادامه حضور در ایران صرفا حرفی بدون پشتوانه است که امکان عملی شدن ندارد.

رنو اسپیس

البته مدیران این شرکت فرانسوی اعلام کرده‌اند که به هر ترتیبی که شده اندک حضوری را در بازار ایران خواهند داشت تا بتوانند در سال‌های آتی و با احتمال توقف تحریم‌ها علیه ایران به بازار ایران بازگردند و فعالیشان را از سر بگیرند ولی آیا ایران تجربه قبلی خود را تکرار خواهد کرد؟

طبق آمار منتشر شده از مجموع صادرات رنو فرانسه به ایران، صادرات بیش از ۶۱ هزار دستگاه خودرو در ۶ ماهه سال ۲۰۱۸ نشان دهنده کاهش ۱۰ درصدی این موضوع است که قطعا مجموع این رقم نسبت به مجموع واردات سال ۲۰۱۷ افت فاحشی را خواهد داشت چرا که در سال گذشته و در مدت مشابه چیزی در حدود ۶۹ هزار دستگاه از محصولات رنو فرانسه به ایران وارد شده است.

کاهش فروش رنو در سال جدید در حالی رخ می‌دهد که در سال ۲۰۱۷ چیزی در حدود ۱۶۰ هزار دستگاه از محصولات این شرکت وارد کشورمان شده است.

 

 

منبع: چرخان