پس از پیشنهاد دونالد ترامپ، رئیس جمهور ایالات متحده‌یآمریکا مبنی بر افزایش تعرفه ی واردات خودرو ، کارشناسان در مورد نتایج مثبت و منفی این اقدام بر بازار تأکید کرده‌اند، اما باید توجه داشت که فقط خودروسازان و قطعه سازان تحت تأثیر تعرفه‌های جدید قرار نمی‌گیرند؛ بلکه بازار خودروهای کلاسیک و کلکسیونی و افراد فعال در این حوزه هم با مشکلات فراوان روبرو خواهند شد.

 

BMW M3 classic

 

بر اساس آمارهای موجود، بازار خودروهای کلاسیک هر سال در آمریکا حدود یک میلیارد و ۵۰۰ میلیون دلار ارزش تجاری دارد؛ اگر تعرفه‌های جدید تصویب شود و برای خودروها و موتورسیکلت‌هایکلاسیک تبصره‌ و استثنا در آن وجود نداشته باشد، این بازار قابل توجه، ضربه‌ی سنگینی متحمل خواهد شد. نکته‌ی مهم این است که بازار خودروهای کلاسیک صرفاً به کلکسیونرهای ثروتمند محدود نمی‌شود. کارشناسان سازمان بیمه‌ی هگتی (Hagerty) اشاره می‌کنند که میانگین ارزش یک خودروی کلاسیک، کمتر از ۳۵ هزار دلار است؛ بنابراین افراد معمولی هم در این بازار سهم قابل توجه دارند. با ایجاد تعرفه‌ی ۲۵ درصدی، بیشترین ضربه به بخشی از طبقه‌ی میانی جامعه که جزو علاقه‌مندان خودروهای کلاسیک هستند، وارد خواهد شد.

alfa romeo classic

بر اساس گزارش شبکه‌ی خبری تلویزیونی و رادیویی CBS News، خودروهای با عمر بیش از ۲۵ سال که در قالب گروه کلاسیک تعریف می‌شوند، حدود ۵ درصد کل بازار خودروی آمریکا را تشکیل می‌دهند. باتوجه به این آمار، افراد زیادی در بازار خودروهای کلاسیک فعال هستند که ۲۵ درصد مالیات واردات بیشتر، به‌معنی اتمام کامل شغل آن‌ها خواهد بود. بسیاری از فعالان بازار خودروهای کلاسیک ماه گذشته شامل نشدن مدل‌های قدیمی در تعرفه‌ی ۲۵ درصدی واردات را از وزارات بازرگانی آمریکا درخواست کردند. این افراد معتقدند که تعرفه‌های جدید تمام افراد فعال در این بازار، از نمایشگاه‌داران تا کارگاه‌داران کوچک را تحت تأثیر قرار می‌دهد. درآمد بسیاری از افراد فقط با بازسازی خودروهای کلاسیک تأمین می‌شود و ۲۵ درصد مالیات واردات بیشتر، خرید قطعات مورد نیاز را غیرممکن می‌کند. مارک هایمن، یکی از نمایشگاه‌داران آمریکا که فقط در خرید و فروش خودروهای کلاسیک فعال بوده مدعی است که تصویب تعرفه‌های واردات جدید ضربه‌ی بزرگی به بازار مدل‌های کلاسیک و قدیمی خواهد بود.

Ferrari classic 250 gt elenna

برای مثال، در حال حاضر هر فرد برای وارد کردن یک خودروی کلاسیک با قیمت یک میلیون دلار، باید ۲۵ هزار دلار تعرفه پرداخت کند اما در صورت تصویب قوانین جدید، این مبلغ تعرفه به ۲۵۰ هزار دلار می‌رسد. ارزش بازار قطعات جدید و دست دوم در بازار آمریکا هر سال ۳۹۲ میلیارد دلار تخمین زده می‌شود. در مجموع، ۴ میلیون و ۶۰۰ هزار نفر در قالب ۵۳۰ هزار شغل مختلف شامل تولیدکننده، توزیع‌کننده، خرده فروشی و تعمیرگاه در این بازار فعالیت دارند.

Mercedes Benz classic 300 SL

تکلیف تعرفه‌ی ۲۵ درصدی واردات به بازار آمریکا هنوز مشخص نیست. بر اساس آخرین اخبار منتشر شده، دولت آمریکا و اتحادیه‌ی اروپا در حال مذاکره برای حذف کامل و دوجانبه‌ی تعرفه‌ها هستند. پیشنهاد تعرفه‌ی ۲۵ درصدی واردات و تحلیل‌های کارشناسان مختلف، ارزش شرایط فعلی را برای مردم آمریکا کاملاً مشخص کرده است. تعرفه‌های واردات سنگین جزو سیاست واردات و صادارت برخی کشورها بوده که نتایج یکسانی برای اقتصاد در پی داشته است.؛ سیاستی که همه‌ی ما در کشورمان با تمام وجود، اثرات آن را حس می‌کنیم. 
 

منبع: زومیت