نزدیک به یک هفته از آغاز تحریم‌های یکجانبه ایالات‌متحده علیه صنعت خودرو کشور می‌گذرد. در همین مدت‌کم تحریم‌ها تاثیر خود را روی خطوط تولید گذاشته است و بر اساس اعلام معاون وزیر صنعت حدود ۳۲ هزار خودرو به‌دلیل نقص در تامین قطعات در پارکینگ‌های خودروسازان زمین‌گیر شده است. محسن صالحی نیا گفته، براساس برنامه‌ای که خودروسازان به وزارت صنعت ارائه داده‌اند، کسری قطعات در خطوط تولید خودروسازان اواسط شهریورماه مرتفع می‌شود.
در حالی معاون وزیر صنعت نقص قطعات 32 هزار خودرو سواری را تایید می‌کند که پیش از این رئیس انجمن خودروسازان از توقف 50 هزار خودرو در پارکینگ خودروسازان به‌دلیل نقص در قطعات خبر داده بود. تغییر منابع تامین قطعات و همچنین تغییرات در تامین مالی شرکت‌های خارجی، دو راهکاری است که مورد توجه خودروسازان قرار دارد تا کسری قطعات خود را جبران کنند. در این زمینه بسیاری از کارشناسان معتقدند که تغییر در منابع تامین قطعات، اولین تاثیر خود را بر کیفیت محصولات تولید شده خواهد گذاشت. اما نکته دیگری که در تامین قطعات مطرح است، تامین مالی برای شرکت‌های خارجی است، با آغاز دوباره تحریم‌ها، خودروسازان نمی‌توانند به راحتی به نقل و انتقالات پولی بپردازند؛ بنابراین به‌دنبال راه‌هایی برای ادامه فعالیت هستند. باید به این نکته توجه کرد که تغییر مسیرهای پرداخت به شرکت‌های خارجی و همچنین تغییر در منابع تامین قطعات سبب افزایش هزینه تولید می‌شود. این نکته مورد توجه صالحی نیا هم قرار گرفته چراکه وی عنوان کرده این تغییرات سبب افزایش 12 درصدی هزینه تولید خودروسازان می‌شود. افزایش قیمت تمام شده محصولات در حالی اتفاق می‌افتد که شورای رقابت در خردادماه تنها با افزایش 2/ 7 درصدی قیمت خودروهای پر تیراژ داخلی موافقت کرده است و از آن زمان تاکنون در مقابل افزایش دوباره قیمت‌ها سکوت کرده است. چنانچه در قیمت‌های فعلی بازنگری صورت نگیرد، تیراژ اولین نقطه‌ای است که از این رهگذر آسیب خواهد دید و در ماه‌های آینده شاهد افت تولید خودرو خودروسازان خواهیم بود.
از سوی دیگر سخنگوی انجمن خودروسازان به تازگی میزان ارز بری پژو پارس را در حدود 2000 یورو اعلام کرده است که به شکل تخمینی می توان حدس زد سمند و دنا نیز باید در همین محدوده ارز بری داشته باشند. بنابراین افزایش قیمت حدود 10 میلیونی این خودروهای با توجه به فعال شدن بازار ارز ثانویه محتمل به نظر می رسد.
همچنین سخنگوی انجمن قطعه سازان از لزوم افزایش 70 درصدی قیمت خودرو در پی افزایش نرخ ارز تامینی برای این صنعت خبر داده است. بنابراین به نظر می رسد که افزایش قیمت قابل توجهی بین 12 تا 70 درصد در انتظار خودروهای داخلی باشد.

منبع: خودرو بانک