کامیون شهری مرسدس بنز رونمایی شد؛ موتور 335 اسب بخار قدرتنمایی می کند

کمپانی مرسدس بنز از کامیون الکتریکی شهری خود پرده برداشت. مرسدس بنز در اوایل تابستان امسال با راه اندازی کامیون سنگین تمام الکتریکی خود نشان داد که شاید یک رقیب تازه برای شرکت ایلان ماسک باشد. اکنون جزئیات بیشتری از این وسیله نقلیه منتشر شده است.

دو موتور الکتریکی که نیروی تولیدی خود را به اکسل عقب آن انتقال می دهند چیزی در حدود 335 اسب بخار قدرت دارند. این قدرت باید این امکان را به کامیون شهری مرسدس بنز بدهد تا 26 تن بار را جابجا کند که این شامل وزن خود کامیون نیز می شود. خوشبختانه این پیشرانه باعث تولید گشتاور عظیم 737 پوند فوت (حدود 1000 نیوتن متر) شده و سه ماژول باتری لیتیوم – یونی آن مجموعا 212 کیلووات ساعت انرژی فراهم می کنند.

البته همانطور که قبلا نیز گفته شده بود این کامیون را نمی توان به عنوان یک وسیله نقلیه ترانزیتی به حساب آورد؛ چرا که 124 مایل (حدود 200 کیلومتر) محدوده حرکتی خوبی برای یک کامیون حمل بار بین شهری نخواهد بود. این مسافت به طور معمول برای تحویل روزانه بار کارایی داشته و به همین خاطر از آن به عنوان یک کامیون شهری یاد می شود؛ اما با وجود همین برد کوتاه، مرسدس بنز ادعا می کند که این کامیون برقی عملکردی برابر با یک کامیون موتور احتراقی خواهد داشت. اگر به نمای خارجی این کامیون نگاهی بیندازید، یک اسپویلر بزرگ را خواهید دید که به کابین آن به صورت کاملا یکپارچه وصل شده است. جلو پنجره قرار گرفته بر روی این اسپویلر جریان هوا برای خنک کاری موتور آن را تامین می کند. در کنار این کامیون برقی هیچ آینه بغلی دیده نمی شود؛ اما در عوض دوربین های قرار گرفته در اطراف بدنه آن به راننده برای دیدن محیط اطراف کمک خواهد کرد.

در درون کابین نیز امکانات مختلفی در نظر گرفته شده است. راننده می تواند بین حالات رانندگی مختلف از جمله  agile(سریع و چابک)،eco  (سازگار با محیط زیست) و auto (خودکار) بسته به شرایط متفاوت، یکی را انتخاب کند. با وجود کاستی هایی که ممکن است داشته باشد، این کامیون الکتریکی دارای پتانسل بالایی برای مهار آلودگی بوده و کاملا با قوانین و استانداردهای سختگیرانه عدم تولید گازهای گلخانه ای مطابقت دارد. تاکنون کامیون های خودرانی نیز توسط کمپانی مرسدس بنز و Otto آزمایش شده اند. شرکت دیگری نیز در این زمینه ورود پیدا کرده که گفته می شود استارتاپی مربوط به شرکت اوبر است.

در نهایت، آینده از آنِ وسایل نقلیه ای خواهد بود که با محیط زیست سازگارتر باشند. جایی برای اشتباه وجود ندارد؛ ازدیاد جمعیت و توجه نکردن به محیط زیست در آینده ای نه چندان دور نسل بشر را دچار مشکلات فراوانی خواهد کرد. تمام جهان باید این موضوع را جدی بگیرند و ساخت وسایل نقلیه الکتریکی، گامی است بسیار مهم برای رسیدن به چنین هدفی.

نویسنده: امید اصغرزاده

منبع: motortrend