سعید موتمنی، رئیس اتحادیه نمایشگاه داران در گفتگو با صدا و سیما گفت: بازار خودرو هفته گذشته به آرامش نسبی رسیده بود که متاسفانه این آرامش ادامه نیافت، چرا که اخبار منتشر شده در خصوص آزادسازی قیمت خودرو و حذف شورای رقابت از پروسه قیمت گذاری، موجب شد تا خودروسازان عرضه محصولات به بازار را متوقف کنند.
این اقدام آنها، موجب شده تا قیمت ها مجددا رو به صعود باشند. به گفته موتمنی، اختلاف قیمت خودروهای کمتر از سی میلیون تومان در کارخانه و بازار حدود 5 الی 8 میلیون تومان، خودروهای بین 30 تا 45 میلیون تومان در حدود 15 الی 20 و خودروهای 45 تا 60 میلیون تومان به 15 الی 25 میلیون تومان رسیده است. در مورد خودروهای بالاتر از شصت میلیون تومان نیز، قیمت های بسیار انفجاری دیده می شوند، نظیر مزدا3 با قیمت 230 میلیون تومان، برلیانس H330 با قیمت 82 میلیون تومان و هایما S5 با قیمت 140 میلیون تومان.
بسیاری از افراد، نظراتی همانند گفته های سعید موتمنی دارند. او اعتقاد دارد که انحصار موجب می شود تا خودرو، قیمت مناسبی نداشته باشد و افزون بر آن، عدم نظارت دقیق در این بازار انحصاری، راه را برای شرکت های تولید کننده هموار کرده تا به راحتی بتوانند بازار را تحت تاثیر قرار دارند.
به جدول قیمت های چند خودروی محبوب و پر فروش بازار بنگریم و مقایسه ای بین قیمت این خودروها در کارخانه و بازار داشته باشیم:

لیست قیمت خودروهای داخلی

لیست قیمت خودروهای داخلی

 

 

منبع: خودرو بانک