گرچه سال ۱۳۹۲ جک j5 توجه بسیاری از افراد را جلب کرد اما خیلی زود هم از چشم‌ها افتاد. بعد از توقف تولید مدل دنده دستی این خودرو به گفته صاحبان نمایشگاه‌ها از یک سو تقاضای فروش جکj5 پایین آمد و از سوی دیگر تنوع مدل‌های موجود در بازار بسیار محدود شد. علاوه بر آن با انتشار یک لیست در سال ۹۶ به معنای توقف تولید این خودرو صاحبان آن به فکر فروش جک جی 5  افتادند چرا که بازار خرید و فروش آن کم کم دیگر کساد شد و قطعات آن نیز در بازار کم‌یاب می‌شود.

معایب جک جی ۵

برای فروش جک j5 این روزها زمان بسیار مناسبی است چرا که میانگین قیمت مدل دست دوم این خودرو از خرداد امسال با رشد چشم‌گیری همراه بوده و مدل سالم آن به ۶۵ تا ۷۰ میلیون تومان هم رسیده است؛ اما به غیر از توقف تولید، چه دلایل دیگری ما را مجبور به فروش این خودرو می‌کند:

  • نفوذ صدا به اتاق: یکی از معایبی که افراد را به فروش جک j5 قانع می‌کند نفوذ صدا به داخل کابین این خودرو است. به عقیده برخی از تعمیرکاران فن گیربکس در مدل اتوماتیک این صدا را دو برابر می‌کند. مشتری که ۷۰ میلیون تومان برای داشتن این خودرو هزینه کرده انتظار رعایت ساده‌ترین استانداردها در عایق‌بندی این خودرو را دارد. البته این ایراد در خودروهای ایرانی مشابه هم پیدا می‌شود و شاید تنها تندر نود مشکلی در این زمینه نداشته باشد.
  • رنگ بی‌کیفیت: بدنه جک جی ۵ مانند بسیاری دیگر از محصولات کرمان موتور به رنگ بی‌کیفیت آن مشهور است.
  • طراحی اتاق جک جی۵ قدیمی است تا جایی که یک دریچه هوا در پشت کنسول برای صندلی عقب قرار گرفته و هیچ هارمونی با دیگر اعضای اتاق ندارد.
  • مونتاژ نامناسب: این خودرو سانروف دارد؛ ویژگی که بسیاری از خودروهای هم‌طراز قیمتی از آن بی‌بهره‌اند اما چکه کردن آب از آن هنگام باران در برخی از دستگاه‌ها نشان می‌دهد که دقت کافی در مونتاژ آن وجود نداشته است.
  • مصرف سوخت مشابه مدل خودرو ایرانی: یک جک دنده‌ای به طور میانگین در هر ۱۰۰ کیلومتر ۵.۵ لیتر سوخت می‌سوزاند و این میزان برای یک خودرو خانوادگی سدان بسیار مناسب است؛ اما در مدل اتوماتیک با افزایش قدرت موتور آن از ۱۵۰۰ سی‌سی به ۱۸۰۰ مصرف بنزین آن نیز بیش از دو لیتر در ۱۰۰ کیلومتر افزایش یافته است. با اینکه مصرف سوخت مدل دنده‌ای و اتوماتیک در این دو متفاوت بوده ولی مصرف سوخت عمده خودروهای اتوماتیک داخلی نیز همین مقدار است. برای مثال دنا پلاس هم در ۱۰۰ کیلومتر ۷.۷ لیتر بنزین می‌سوزاند؛ با این تفاوت که شما برای داشتن دنا مبلغ کمتری هزینه می‌کنید.

جک را بفروشیم و چه بخریم؟

خودروی ایرانی امروز رقیبی برای جک j5 است. برای مثال اگرچه در مشخصات سرعت استاندارد آن نوشته شده که در ۱۱ ثانیه به ۱۰۰ کیلومتر می‌رسد اما مشتری‌های این خودرو می‌گویند از شتاب آن راضی نیستند.  برخی از آنها می‌گویند که حتی دنا نیز زودتر به این سرعت می‌رسد. تندر پلاس هم جایگزینی برای نسخه اتوماتیک جی۵ است. اما اگر علاقه‌ای به امتحان کردن شانس خود در زمینه خودرو داخلی ندارید، می‎توانید به آریزو۵ یا برلیانس H33 هم فکر کنید.

منبع : ویرلن

 

 

منبع: چرخان