کمی شاید بهتر است راحت‌ صحبت کنیم، برمی‌گردیم به حدود اواسط سال 1370 که واردات خودرو به کل در ایران ممنوع شد و این رویه حدود 10 سال به طول انجامید تا جاییکه اواسط سال 2006 میلادی بود که واردات خودرو دوباره به کشور شروع شد. اما طی این 10 سال چه گذشت؟ در آن سال‌ها قیمت خودروهایی چون هوندا آکورد و اوپل کورسا با توقف واردات، قیمت سرسام‌آوری به خود گرفت اما در آن سال‌ها صنعت خودرویی داخل با مشکلات حال روبرو نبود و دولت با عدم واردات خودرو مردم را به خرید محصولات تولید داخل تشویق می‌کرد. چه بسا در آن زمان خودروهای موجود جذابیت بیشتری برای خرید داشتند، از پژو 405 و 206 بگیر تا زانتیا، مزدا 323 و ماکسیما که هر کدام به نوعی با کیفیت مورد قبول جا پای خود را در صنعت خودرویی کشور محکم کرده بودند و نیاز به واردات خودرو کمتر احساس می‌شد و حتی شاید هم احساس نمی‌شد.
اما در اواسط دهه 80 با شروع واردات خودرو به کشور، صنعت خودروسازی کشور به مرور زمان ضعیف و ضعیف‌تر شد که این افول به عواملی چون واردات بی‌رویه خودرو و جایگزین نکردن محصولات جدید در چرخه تولیدات داخلی بر می‌گشت. البته بعضی از شرکت‌ها مانند بهمن موتور و پارس خودرو شیوه درستی را پیش گرفته بودند که دچار تحریم‌ها در سال 91 شدند و به کل برنامه‌ریزی آن‌ها را بر هم زد. این روند تا برجام که کورسوی امید رونق مجدد خودروسازی را روشن کرده بود ادامه داشت اما با برجام نیز اتفاق خاصی در صنعت خودرویی کشور رخ نداد. در بهترین اتفاق، ایکاپ پروژه پسابرجامی بود که با ایران خودرو قصد عرضه محصولات مختلفی را داشت اما اصلاً موفق نبود چراکه عدم تحویل به موقع نتوانست بازار خوبی برای این خودروها رقم بزند. اما در آن سوی میدان، خودروسازان با همکاری چینی‌ها و تولید محصولات چینی ضعف‌های محصولات پسابرجامی را تا حدودی پوشش دادند و لااقل سعی شد تا چند محصول جدید با چهره‌هایی متفاوت و پیشرانه‌هایی بروزتر معرفی شود.
اما به حال به شرایط سخت کنونی رسیده‌ایم. شرایطی کاملاً متفاوت نسبت به سال‌های گذشته، واردات خودرو کاملاً ممنوع شده و حتی ارز دولتی نیز به خودرو سازان و قطعه سازان اختصاص داده نمی‌شود. این بدان معناست که قیمت کارخانه به قیمت حال حاضر بازار نزدیک خواهد شد که شاید دور از تصور همگان باشد. قیمت‌هایی که شاید ارزش خرید محصولات را زیر سوال ببرد که این عمل در فروش هم تاثیر چشمگیری خواهد داشت و به شدت فروش بسیاری از محصولات کاهش پیدا خواهد کرد.
اما در شرایط موجود که تب خرید خودرو بسیار داغ است، شاید بهتر باشد بیشتر به سراغ خودروهایی بروید که با قیمت قطعی فروخته می‌شوند. حتی خرید خودرو تحویل فوری به نظر بسیار عاقلانه‌تر می‌آید. در هر صورت به زودی با عدم تخصیص ارز به خودروسازان و قطعه‌سازان و همچنین عدم واردات خودرو، موج جدیدی از گرانی‌ها به زودی بازار خودرو را مجدد غرق خواهد کرد!

منبع: خودرو بانک