سرعت ، همیشه یکی از عامل‌های بزرگ و مرز بین پیروزی و شکست افراد در جنبه‌های مختلف زندگی بوده است. قصد ما تشکیل کلاس جامعه‌شناسی نیست اما، اعتیاد به سرعت در گونه‌های مختلف وجود داشته که در صنعت خودروسازی از مهم‌ترین عوامل پیشرفت مهندسی بوده است.

Porsche Carrera GT / پورشه کاررا

مهم نیست که طرفدار خودروهای کلاس مختلف مانند شاسی بلند ، کراس اوور ، هاچ بک ، سدان ، اسپرت ، سوپراسپرت ، کروکیا حتی موتورسیکلت باشید، همیشه عطش به‌سرعت در وجود ما جلب توجه خواهد کرد. رانندگی با نهایت سرعت در اتوبان‌های آلمان، بزرگراه‌های آمریکا، جاده‌های خوش آب و هوای اروپای مرکزی یا جاده‌های پر پیچ و خم و کوهستانی ژاپن آرزوی تمام طرفداران دنیای خودرو است.

Pagani Zonda Clinque

در این بین، هیچ‌چیزی نمی‌تواند جایگزین رانندگی با خودروهای کروک و حس غیرقابل توصیف نبود سقف، گرمای خورشید و نوازش باد شود. تولید خودروهای قدرتمند کروک از ده‌ها سال پیش رواج داشته است و همچنان مشتریان این نوع خودروها تقاضای لازم برای خودروسازان را ایجاد می‌کنند. در این مقاله قصد داریم، سریع‌ترین خودروهای کروک (شامل تمام طرح‌های تارگا، اسپایدر،سقف نرم و ...) تاریخ صنعت خودروسازی را معرفی کنیم. افرادی که رانندگی با این خودروها را تجربه کرده‌اند، بدون شک جزو خوش‌شانس‌ترین‌ها خواهند بود. فهرست زیر توسط وب‌سایت اتوکار منتشر شده است که جای خالی پاگانی زوندا Cinque رودستر، پورشه کاررا GT و دیگر محصولات کونیگزگ غیر از آگرا RS، در آن به‌شدت احساس می‌شود.

۱۹- شلبی AC کبری

Shelby AC Cobra


نهایت سرعت: ۲۹۰ کیلومتر بر ساعت

قیمت مدل پایه: ۱۴۰ هزار دلار

اولین AC Cobra محصول دهه‌ی ۱۹۶۰ میلادی، یکی از سریع‌ترین و خاص‌ترین خودروهای دوران خود بود. کبری به شتاب‌گیری سریع شهرت داشت که نمونه‌ی مدرن آن با کد 378 هم از این سنت پیروی کرده است. فشردن پدال گاز کبری، شنیدن واضح صدای پیشرانه‌ی ۸ سیلندر V شکل و شتاب‌گیری تا سرعت ۱۰۰ کیلومتر بر ساعت در کمتر از ۴ ثانیه غیرقابل توصیف است. شنیدن زوزه‌ی سوپرشارژر بزرگ در کنار غرش V8 با قدرت ۵۵۰ اسب بخار در AC کبری، فقط محدود به افرادی خوش‌شانس و البته ثروتمند است.

۱۸- جگوار F تایپ SVR

Jaguar F Type SVR


نهایت سرعت: ۳۱۴ کیلومتر بر ساعت

قیمت مدل پایه: ۱۲۵ هزار و ۸۵۰ دلار

جگوار F-Type از سال ۲۰۱۳ تا امروز، همواره یکی از خوش‌صداترین کوپه‌های اسپرت بازار جهانی بوده است. این کوپه‌ی کروک بریتانیایی بارها با صدای زیبای سیستم اگزوز خود به‌خصوص پس از رها کردن پدال گاز، افسران پلیس کشورهای مختلف را به‌دلیل توقف اشتباه و تشخیص آن به‌عنوان یک خودروی دست‌کاری شده، خجالت زده کرده است. نسخه‌ی SVR اف تایپ محصول سال ۲۰۱۶، به پیشرانه‌ی ۸ سیلندر V شکل ۵ لیتری سوپرشارژ با قدرت ۵۶۷ اسب بخار مجهز شده تا یک کروک اصیل انگلیسی باشد. یکی از بهترین ویژگی‌های جگوار F تایپ SVR علاوه بر صدای گوش‌نواز، سواری راحت و کاربردی بودن آن در استفاده‌ی روزمره است که کمتر در این کلاس از خودروها مشاهده می‌شود.

۱۷- استون مارتین ونکوئیش S ولانته

Aston Martin Vanquish Volante


نهایت سرعت: ۳۱۷ کیلومتر بر ساعت

قیمت مدل پایه: ۳۱۵ هزار و ۷۷۵ دلار

تا امروز دو نسل از استون مارتین ونکوئیش، خودروی مأموری 007 سازمان جاسوسی بریتانیا عرضه شده است و به‌زودی نسل سوم این جنتلمن بریتانیایی هم رونمایی خواهد شد. زیبایی ونکوئیش ولانته، پیشرانه‌ی ۱۲ سیلندر و سواری هیجان‌انگیز ترکیبی است که در کمتر خودرویی یافت می‌شود. به‌جرئت می‌توان گفت که پیشرانه‌ی V12 بزرگ ۵.۹ لیتری استون مارتین، یکی از بهترین و خوش‌صدا ترین پیشرانه‌های تاریخ است که در مدل ولانته با پایین بودن سقف، نهایت لذت را از آن می‌توان برد. سقف  نرم ولانته در برابر مدل کوپه‌ی ونکوئیش S فقط ۹ کیلوگرم به وزن کلی اضافه می‌کند تا تجربه‌ی رانندگی دو مدل کروک و کوپه‌ تا جای ممکن نزدیک به هم باشد. جایگزین این مدل را فعلاً می‌توان DBS سوپرلجرا دانست که به‌زودی مدل کروک آن هم به‌بازار خواهد رسید. DBS سوپرلجرا با اینکه از نظر طراحی جایگزین مناسب ونکوئیش است، اما با تجهیز به توربوشارژر، نمی‌تواند جای تنفس طبیعی برادر بزرگ خود را پر کند.

۱۶- لامبورگینی هوراکان پرفورمانته اسپایدر

Lamborghini Huracan Performante Spyder


نهایت سرعت: ۳۲۳ کیلومتر بر ساعت

قیمت مدل پایه: ۳۰۸ هزار و ۸۵۹

برای درک سطح عملکرد این مدل، فقط کافی است که به نام آن توجه کنیم: پرفورمانته. ترکیب طراحی زیبای هورکان با مدل کروک و چاشنی پیشرانه‌ی ۱۰ سیلندر V شکل ۵.۲ لیتری تنفس طبیعی با قدرت ۶۳۱ اسب بخار تعریف هوراکان پرفورمانته اسپایدر است. مدل کوپه‌ی پرفرومانته (Performante) توانایی رسیدن به نهایت سرعت ۳۲۵ کیلومتر بر ساعت را دارد، اما آیا واقعاً ۲ کیلومتر بر ساعت سرعت بیشتر، ارزش محروم شدن از مدل کروک و غرش تنفس طبیعی V10 را دارد؟ افراد خوش‌شانسی که مدل کروک را بر مدل کوپه‌ی هوراکان پرفورمانته ترجیح می‌دهند، به‌دنبال لذت بیشتر خود هستند تا تقدیم کردن صدای V10 به افراد خارج از خودرو. هوراکان به‌عنوان جایگزین مدل پرفروش گالاردو (با تلفظ ایتالیایی گایاردو) در سال ۲۰۱۴ عرضه شد و سپس مدل‌های پرفرومانته کوپه و کروک در سال‌های ۲۰۱۷ و ۲۰۱۸ به بازار رسیدند.

۱۵- فراری 488 اسپایدر

Ferrari 488


نهایت سرعت: ۳۲۵ کیلومتر بر ساعت

قیمت مدل پایه: ۳۵۰ هزار و ۵۰ دلار

کروک اسپرت موتور میانی، پیشرانه‌ی V8 و محصول فراری؛ ترکیبی که همیشه جذاب بوده و مدل 488 هم از این قاعده جدا نیست. برادر کوچک‌تر 458 از سال ۲۰۱۵ با مدل کروک به بازار عرضه شده اما باوجود ظاهر مشابه، عملکرد فنی آن بسیار متفاوت است. 488 اسپایدر ۵۰ کیلوگرم از برادر کوپه‌ی خود وزن بیشتری دارد تا در برابر  سقف تاشو، نهایت سرعت کمتر را معامله کند. 488 یکی از پیشرفته‌ترین محصولات فراری است؛ وزن کلی سقف فیبرکربن آن ۲۵ کیلوگرم از سقف مدل 430 اسپایدر کمتر است.

۱۴- آئودی R8 اسپایدر V10 پلاس

Audi R8 / آئودی R8


نهایت سرعت: ۳۲۸ کیلومتر بر ساعت

قیمت مدل پایه: ۲۰۸ هزار و ۱۰۰ دلار

شاید در مورد نسل اول آئودی R8 محصول سال ۲۰۰۶ اختلاف نظر وجود داشته باشد، اما نسل دوم این کوپه‌ی موتورمیانی را باید جزو کلاس خودروهای سوپراسپرت حساب کنیم. بزرگ‌ترین ویژگی مثبت آئودی R8 کروک نسخه‌ی V10 Plus، قیمت پایین‌تر آن در برابر رقبای اروپایی آن بوده که بدون قربانی کردن عملکرد فنی یا سواری هیجان‌انگیز، لحاظ شده است. استفاده از ۶۰۲ اسب بخار قدرت و زمان ۳.۳ ثانیه در تست سرعت صفر تا ۱۰۰ کیلومتر بر ساعت با کروک خوش‌ساخت آلمانی ممکن می‌شود.

 ۱۳- مک‌لارن 570S اسپایدر

مکلارن 570 اسپایدر Mclaren 570s spider


نهایت سرعت: ۳۲۸ کیلومتر بر ساعت

قیمت مدل پایه: ۲۰۸ هزار و ۸۰۰ دلار

معمولاً در فهرست‌های مختلف خودرویی، محصولات مک‌لارن در ردیف‌های بالایی قرار دارند، اما نباید از مدل 570S عملکردی خارق‌العاده انتظار داشت. پیشرانه‌ی ۸ سیلندر V شکل ۳.۸ لیتری مجهز به دو توربوشارژر، 570S اسپایدر را در زمان ۳.۲ ثانیه به سرعت ۱۰۰ کیلومتر بر ساعت می‌رساند؛ از ویژگی‌ها مثبت 570S اسپایدر، می‌توان به زمان ۱۵ ثانیه‌ای و باز و بسته شدن سقف در حال حرکت (سرعت کمتر از ۴۰ کیلومتر بر ساعت) اشاره کرد.

۱۲- بنتلی کانتیننتال سوپراسپرتس

Bentley Continental Supersports


نهایت سرعت: ۳۳۰ کیلومتر بر ساعت

قیمت مدل پایه: ۳۷۰ هزار و ۶۲۵ دلار

وجود نشان مخصوص بنتلی از دهه‌ی ۱۹۲۰ و ۱۹۳۰ روی خودروهای کروک، همیشه عاملی مهم برای فروش بوده است. کانتیننتال سوپراسپرتس کروک (Bentley Continental Supersports) هم، با اینکه ۲۴۵۵ کیلوگرم وزن دارد اما عضوی از این خانواده‌ی مغرور و لوکس بریتانیایی است.پیشرانه‌ی ۱۲ سیلندر W شکل با قدرت ۷۰۰ اسب بخار، برای حرکت دادن این کروک سنگین وزن تا ۳۳۰ کیلومتر بر ساعت کافی است. سقف نرم این مدل، با داشتن چهار لایه، مرز بزرگی بین خودروی بدون سقف و گرندتورر با سقف را مشخص می‌کند.

۱۱- پورشه 911 توربو S کابریوله

Porsche 911 Turbo Cabriolet


نهایت سرعت: ۳۳۰ کیلومتر بر ساعت

قیمت مدل پایه: ۲۰۳ هزار دلار

امکان ندارد در فهرست خودروهای سریع کررک دنیا، خبری از بنچمارک خودروهای اسپرت تاریخ، پورشه 911 نباشد. تولید خودرویی با نهایت سرعت بیش از ۳۰۰ کیلومتر بر ساعت کار آسانی نیست و مهندسان این برند آلمانی برای مدل کروک 911 توربو، حدود ۲۹ هزار دلار بیشتر از مدل کوپه تقاضا می‌کنند. در این پکیج جذاب، ۴۰ اسب بخار بیشتر و افزایش نهایت سرعت از ۳۱۹ به ۳۳۰ کیلومتر بر ساعت هم وجود دارد. 911 کروک توربو جزو معدود خودروهای بدون سقف سریع دنیا بوده که ظرفیت اتاق آن ۴ سرنشین است؛‌ درواقع مهندسان پورشه، یک مدل کروک، اسپرت و خانوادگی فوق‌العاده پیشنهاد می‌کنند.

۱۰- مرسدس‌بنز SLR مک‌لارن رودستر

Mercedes Benz SLR McLaren 722S Roadster


نهایت سرعت:‌ ۳۳۵ کیلومتر بر ساعت

قیمت مدل دست دوم: حداقل ۳۴۰ هزار دلار

حاصل همکاری نزدیک مهندسان مرسدس بنز و مک‌لارن در دهه‌ی ۲۰۰۰ میلادی، گرندتورر جذاب SLR بود. مدل رودستر SLR، آخرین نسخه‌ی ویژه از این سوپراسپرت مجهز به پیشرانه‌ی V8 بود که همچنان، یکی از ارزشمندترین خودروهای تولیدی جهان است. مرسدس SLR مک‌لارن رودستر که بیش از ۱۰ سال از تولید آن می‌گذرد، به‌لطف پیشرانه‌ی ۸ سیلندر V شکل ۵.۴ لیتری سوپرشارژ با قدرت ۶۱۷ اسب بخار، در فهرست سریع‌ترین کروک‌های تاریخ قرار گرفته است. این مدل در حال حاضر جزو خودروهای کلکسیونی محسوب می‌شود و نمونه‌ای با قیمت کمتر از ۳۴۰ هزار دلار از آن یافت نخواهد شد.

۹- پاگانی هوآیرا رودستر

Pagani Huayra Roadster hypercar / ابرخودروی پاگانی هوایرا رودستر


نهایت سرعت: ۳۳۸ کیلومتر بر ساعت

قیمت مدل پایه: ۲ میلیون و ۴۱۰ هزار دلار

پاگانی هوآیرا (Huayra) محصول سال ۲۰۱۷ هیچوقت نتوانست به‌مانند زوندا، پرطرفدار باشد ولی با این‌حال، هنوز هم یکی از بهترین سوپراسپرت‌های بازار جهانی است. پیشرانه‌ی ۱۲ سیلندر V شکل ۶ لیتری AMG با دو توربوشارژر و قدرت ۷۳۵ اسب بخار، قلب تپنده‌ی پاگانی هوآیرا است. بزرگ‌ترین ویژگی منفی هوآیرا رودستر، اتوماتیک نبودن مکانیزم باز و بسته شدن سقف آن است؛ سقف باید به‌صورت دستی باز یا بسته شود و البته جایگاهی هم برای قرار دادن سقف پس از باز کردن آن، تعبیه نشده است.

۸- شورولت کوروت ZR1

شورولت کوروت ZR1 روباز / 2018 Chevrolet Corvette Convertible


نهایت سرعت: ۳۴۰ کیلومتر بر ساعت

قیمت مدل پایه: ۱۲۳ هزار و ۹۹۵ دلار

در فهرست سریع‌ترین خودروهای کروک جهان، آمریکایی‌ها سه نماینده دارند که شورولت کوروت ZR1 تازه رونمایی شده، ارزان‌ترین آن‌ها است. اگر نسبت قیمت به قدرت را در نظر بگیریم، ZR1 احتمالاً در صدر این فهرست قرار می‌گیرد اما قیمت کمتر، دلایل مشخصی دارد. شاید کوروت به خوش‌ساختی محصولات اروپا نباشد ولی پیشرانه‌ی ۸ سیلندر V شکل ۶.۲ لیتری سوپرشارژ آن با قدرت ۷۵۵ اسب بخار جذابیت خاص خودش را دارد. ۳۴۰ کیلومتر بر ساعت، زمان ۲.۹ ثانیه در تست سرعت صفر تا ۱۰۰ کیلومتر بر ساعت و قیمت کمتر از ۱۳۰ هزار دلار، کوروت ZR1 جدید را یک کروک جذاب نشان می‌دهد.

۷- پورشه 918 اسپایدر

Porsche 918 Spyder / پورشه 918 اسپایدر


نهایت سرعت: ۳۴۶ کیلومتر بر ساعت

قیمت مدل پایه: ۸۴۵ هزار دلار

هایپرکار پلاگین هیبرید پورشه 918 اسپایدر، سال ۲۰۱۳ در نمایشگاه خودروی فرانکفورت رونمایی شد تا رقابت پورشه، فراری و مک‌لارن بر سر عصر جدید ابرخودروها شدت بگیرد. مهندسان پورشه از سال‌ها پیش در تولید خودروهای کروک با سقف طرح تارگا تجربه دارند و 918 محصول چند دهه مهندسی آلمانی است. با اینکه سقف 918 به‌صورت دستی باز و بسته می‌شود، اما مکان لازم برای قرار دادن سقف باز شده در خودرو تعبیه شده است که خود امتیاز مثبتی محسوب می‌شود. ویژگی برتر دیگر 918 اسپایدر در برابر دیگر کروک‌های قدرتمند، قوای فنی پلاگین هیبرید آن بوده که به‌لطف آن، سوخت‌گیری در هر ۶۴۵ کیلومتر کارکرد نیاز است. از سال ۲۰۱۳ تا ۲۰۱۵ تنها ۹۱۸ دستگاه پورشه 918 اسپایدر تولید شد که نمونه‌های دست دوم آن، امروز حداقل یک میلیون و ۵۰۰ دلار قیمت خورده‌اند.

۶- لامبورگینی اونتادور SV رودستر

Lamborghini Aventador S / لامبورگینی اونتادور


نهایت سرعت: ۳۵۰ کیلومتر بر ساعت

قیمت مدل پایه: ۵۳۵ هزار دلار

اونتادور پس از توقف تولید مورسیه‌لاگو (با تلفظ ایتالیایی مورچه‌لاگو)، سال ۲۰۱۱ به‌عنوان پرچمدار جدید گاو خشمگین ایتالیا عرضه شد. در نسخه‌های مختلف لامبورگینی اونتادور، دو مدل کروک دیده می‌شود که سوپرولوچه (SuperVeloce) یا SV، از کروک S سریع‌تر است. سقف سوپرولوچه رودستر اتوماتیک نیست اما با صرف چند دقیقه برای باز کردن سقف، می‌توان از صدای ۱۲  سیلندر تنفس طبیعی V شکل لامبورگینی با حجم ۶.۵ لیتر لذت برد. شاید اونتادور، آخرین پرچمدار لامبورگینی با پیشرانه‌ی V12 تنفس طبیعی باشد. تنها ۵۰۰ دستگاه لامبورگینی سوپرولوچه رودستر در طول دو سال، تولید شده است.

۵- فراری لافراری آپرتا

Ferrari LaFerrari Aperta


نهایت سرعت: ۳۵۰ کیلومتر بر ساعت

قیمت مدل پایه: ۲ میلیون و ۲۰۰ هزار دلار

رقیب اصلی پورشه 918 اسپایدر در مدل کروک یا آپرتا (به‌معنی روباز در زبان ایتالیایی)، یکی از خاص‌ترین و ارزشمندترین خودروهای تاریخ فراری و جهان است. مدل کوپه‌ی هایپرکار لافراری سال ۲۰۱۳ تا ۲۰۱۶ عرضه شد اما مدل کروک آپرتا، تنها در ۲۱۰ دستگاه از سال ۲۰۱۶ تا ۲۰۱۸ تولید شد. لافراری آپرتا به‌منظور گرامیداشت ۷۰ سالگی برند فراری تولید شد؛ پیشرانه‌ی ۱۲ سیلندر V شکل ۶.۳ لیتری در کنار موتور برقی و سیستم KERS مشابه فناوری به‌کار رفته در خودروهای فرمول یک، نیروبخش محصول هیبرید و قدرتمند اسب سرکش ایتالیا است. جالب است بدانید که در ابتدا هدف بر تولید ۲۰۹ دستگاه لافراری آپرتا بود، اما سرانجام یک دستگاه دیگر هم تولید شد؛ مدل آخر با قیمت ۱۰ میلیون دلار در یک حراجی خیریه به‌فروش رفت.

۴- نوبل M600 اسپیدستر


نوبل M600


نهایت سرعت: ۳۶۲ کیلومتر بر ساعت

قیمت مدل پایه: ۴۵۰ هزار دلار

شرکت کوچک اما جاه‌طلب نوبل (Noble)، بیش از دو دهه به کلاس خودروهای سوپراسپرت وارد شده است. شاید M600 اسپیدستر چندان شناخته شده نباشد، اما این دلیلی بر دست‌کم گرفتن عملکرد فنی خارق‌العاده‌ی آن نیست؛ پیشرانه‌ی ۸ سیلندر V شکل ۴.۴ لیتری توئین توربوشارژ در مرکز بدنه‌ی این کروک ساخت بریتانیا قرار گرفته است. ترکیب ۶۵۰ اسب بخار قدرت و وزن کلی ۱۱۹۸ کیلوگرم (بوگاتی ویرون ۱۹۹۰ کیلوگرم وزن دارد)، باعث به‌وجود آمدن این موشک انگلیسی شده است. با اینکه نوبل M600 اسپیدستر در مقایسه با کروک‌های هم رده‌ی خود قیمت پایین‌تری دارد، اما استهلاک بالا مانع فروش قابل توجه آن شده است.

۳- بوگاتی ویرون گرنداسپرت ویتس

Bugatti Veyron Vitesse


نهایت سرعت:‌ ۴۱۰ کیلومتر بر ساعت

قیمت مدل پایه: یک میلیون و ۹۰۰ هزار دلار

بوگاتی در سال ۲۰۱۲ مدل کروک ویرون ۱۶.۴ گرنداسپرت را عرضه کرد تا در فهرست سریع‌ترین خودروهای کروک تاریخ، جایگاهی محکم داشته باشد. گرند اسپرت ویتس (Vitesse، به‌معنی سرعت در زبان فرانسوی) از سقف با طرح تارگا و پیشرانه‌ی ویرون اصلی، یعنی نمونه‌ی ۱۶ سیلندر W شکل ۸ لیتری با چهار توربوشارژر استفاده می‌کند. گرنداسپرت ویتس به‌لطف تجهیز به توربوشارژرهای بزرگ‌تر در مقایسه با مدل پایه محصول سال ۲۰۰۵ قدرتمندتر بود؛ نهایت قدرت و گشتاور این ابرخودروی کروک نزدیک به ۱۲۰۰ اسب بخار و ۱۵۰۰ نیوتن‌متر است. چندین نسخه‌‌ی ویژه از این مدل مانند ویتس SE و WRC تولید شد؛ نمونه‌های دست دوم بوگاتی ویرون گرنداسپرت ویتس حداقل ۳ میلیون و ۵۰۰ هزار دلار قیمت می‌خورند.

۲- هنسی ونوم GT اسپایدر

Hennessey Venom GT


نهایت سرعت: ۴۲۷ کیلومتر بر ساعت

قیمت مدل پایه: یک میلیون و ۳۰۰ هزار دلار

ابرخودروی هنسی ونوم GT، حاصل ترکیب بدنه و شاسی لوتوس اگزیج با پیشرانه‌ی ۸ سیلندر V شکل ۷ لیتری توئین توربوشارژ شورولت کوروت است. در طول ۶ سال، ۱۳ دستگاه ونوم GT شامل ۷ دستگاه کوپه و ۶ دستگاه کروک تولید شد. پس از ثبت رکورد سرعت ۴۳۵ کیلومتر بر ساعت با مدل کوپه، سال ۲۰۱۶ محصول کروک تیم مهندسی هنسی (Hennessey) آمریکا، با ثبت نهایت سرعت ۴۲۷ کیلومتر بر ساعت، عنوان سریع‌ترین خودروی روباز جهان را از آن خود کرد. بزرگ‌ترین مشکل ونوم GT، قابل اعتماد نبودن آن در مقایسه با محصولات اروپایی است.

۱- کونیگزگ آگرا RS

Koenigsegg Agera RS / کونیگزگ آگرا RS


نهایت سرعت: ۴۴۷ کیلومتر بر ساعت

قیمت مدل پایه: ۲ میلیون و ۱۰۰ هزار دلار

کونیگزگ آگرا RS، ابرخودروی تولید محدود سوئدی، سریع‌ترین خودروی جاده‌ای جهان است که رکورد آن در سال ۲۰۱۷ در کتاب رکوردهای جهانی گینس ثبت شد. پیشرانه‌ی ۸ سیلندر V شکل ۵ لیتری توئین توربوشارژ و بدنه‌ی آیرودینامیک مسئول اصلی سرعت باورنکردنکی این هایپرکار اروپایی هستند. آگرا RS از سقف کروک با طرح تارگا استفاده می‌کند که جایگاهی برای قرار دادن آن در کابین هم وجود دارد. برخلاف محصول قدرتمند آمریکایی‌ها، آگرا RS را می‌توان به‌عنوان یک خودروی جاده‌ای استاندارد استفاده کرد و صرفاً جهت رکوردشکنی تولید نشده است. مدل آگرا (Agera) از سال ۲۰۱۱ تا ۲۰۱۸ در چند نسخه‌ی مختلف مانند آگرا R و RS تولید شده است. مقامات این برند سوئدی وعده داده‌اند که به‌زودی پتانسیل کامل این مدل آزاد و ثبت رکوردی بالاتر از سرعت ۴۸۰ کیلومتر بر ساعت ممکن شود.
 

منبع: زومیت