لندرور دیسکاوری 2017 رخ نشان داد

کمپانی لندرور مدل SUV دیسکاوری 2017 خود را با یک موتور 4 سیلندر دیزلی معرفی کرد. پنجمین نسل از این خودرو قرار است تا در نمایشگاه اتومبیل پاریس 2016 به روی صحنه رود.

مگ گاورن، رئیس تیم طراحی این خودرو می گوید: “دیسکاوری جدید با تغییرات عمده ای در طراحی همراه شده؛ اما من گمان می کنم ما توانستیم این کار را بدون تغییر در عملکرد، توانایی و قابلیت های آن به انجام برسانیم.” موتور 2 لیتری 4 سیلندر دیزلی دیسکاوری 2017 قادر است تا 500 نیوتن متر گشتاور سالم تولید کند؛ اما تنها 171 گرم در هر کیلومتر دی اکسید کربن تولید خواهد کرد. طراحی به گونه ایست که ضریب درگ آیرودینامیکی به 0.33 کاهش یافته که برای یک SUV در اندازه های کامل، عدد بسیار چشمگیری است.

لندرور به لطف استفاده از یک پوسته آلومینیومی سبک وزن به جای شاسی فولادی استفاده شده در مدل قبلی وزن دیسکاوری جدید را حدود 20 درصد کاهش داده است. در داخل نیز وضعیت کمی فرق کرده است. فضای بار سخاوتمندانه تر از همیشه انتخاب شده و درب عقب هم یک تکه طراحی شده است. فضای کابین در دیسکاوری 2017 چیزی حدود 140 میلیمتر نسبت به نسل پیشین افزایش یافته و فاصله ویل بیس نیز با 40 میلیمتر افزایش به 2923 میلیمتر رسیده است؛ اما استفاده از شاسی دو ریله ارتفاع سقف را 40 میلیمتر کاهش داده است.

انتقال قدرت توسط گیربکس هشت سرعته اتوماتیک ZF انجام می گردد. موتور جدید دیزلی توربو دوقلوی 2.0 لیتری این در نسخه سطح پایین آن 237 اسب بخار نیرو تولید می‌ کند. لندرور دیسکاوری 2017 با این موتور قادر است تا صفر تا 100 کیلومتر بر ساعت را در مدت زمان 8 ثانیه به دست آورد. مدل متوسط آن، یک موتور V6 با حجم 3.0 لیتر است که می تواند 255 اسب بخار قدرت ارائه دهد. این مدل در مدت 7.7 ثانیه از حالت سکون به سرعت 100 کیلومتر بر ساعت می رسد و در انتها سطح بالاترین نسخه از این مدل دارای یک موتور V6 بنزینی 3.0 لیتری است که قادر است تا شتاب صفر تا 100 را تنها در 6.39 ثانیه به دست آورد.

لندرور می گوید که این خودرو همچنان بیشترین قابلیت را در جاده های آفرود ارائه خواهد داد. افزایش عملکرد دیسکاوری جدید با سبک تر شدن وزن خودرو و فاصله بیشتر شاسی از زمین بهبود یافته است. تجهیزات این خودرو برای چهار سطح مختلف طبقه بندی شده است. S، SE، HSE و مدل لاکچری HSE نسخه های متفاوت این اتومبیل هستند که با برچسب قیمتی 43,495 پوند در مدل ارزانتر شروع شده و به قیمت 65,695 پوند در مدل لاکچری ختم می شود. اندازه چرخ ها نیز با 18 اینچ در مدل S آغاز شده و به ترتیب در مدل های بعدی به 19، 20 و 21 اینچ در مدل لاکچری دیسکاوری می رسد. در لیست آپشن های آن چرخ های 22 اینچی نیز ذکر شده است.

تجهیزات استاندارد دیگری که در هر مدل دیسکاوری قرار گرفته شامل این مدل جدید نیز خواهد شد. وجود هفت صندلی بزرگسال، گیربکس اتوماتیک، چهار چرخ متحرک با محدوده قدرتی حداقل و حداکثر، صفحه نمایش لمسی 10 اینچی برای سیستم سرگرمی و ترمزهای اضطراری مستقل در این مدل هم بکار رفته است. اولین نسخه تولیدی از لندرور دیسکاوری 2017 در بهار سال آینده عرض اندام خواهد کرد. این کمپانی می گوید که در مرحله اول 600 دستگاه از این مدل با مشخصات سطح بالایی عرضه خواهد شد. تودوزی چرم، چرخ و پدال های اسپرت، شیشه های مات و رنگ های خاصی که با رنگ سقف آن در تضاد خواهد بود از جمله گزینه های اختصاصی است که در این 600 دستگاه اول دیده خواهد شد.

لندرور می گوید از زمانی که اولین مدل دیسکاوری در سال 1989 راه اندازی شد تا کنون چیزی بیش از 1.2 میلیون دستگاه از نسل های مختلف این مدل فروخته شده است.

نویسنده: امید اصغرزاده

منبع: autoblog