از میان خودروهای وارداتی قدیمی موجود در کشور، شایگاه جایگاه فولکس واگن گلف به نوعی ویژه باشد. در واقع بسیاری از خودروهای وارداتی به ایران در خلال دهه 70 و 90 میلادی مدل های نسبتا لوکس و گران قیمت بوده اند اما گلف از این نظر یک استثناست. هاچ بکی که از ابتدا به عنوان مدلی اقتصادی و ارزان قیمت به جهانیان معرفی شد و حتی با وجود تعرفه های سنگین واردات خودرو به کشورمان، در بازار داخلی نیز تا حدی این جایگاه را حفظ کرده است. هرچند این جایگاه اخیرا در پی واردات تعداد معدودی از نسل اخیر گلف به کلی از دست رفته است و گلف های جدید به نوعی رکورد قیمتی خودروهای هاچ بک را در ایران شکسته اند.
به هرحال اگر بخواهیم نگاهی به گلف های قدیمی موجود در بازار داشته باشیم، باید گفت نسل نخست این خودروها مربوط به دهه 70 اکثرا مجهز به موتورهای 1.6 لیتری با قدرت حدود 75 اسب بخار هستند و حالا در نمونه های سالم از ارزش کلاسیک نسبتا خوبی در سطح جهان برخوردارند، اما آنچه بیشتر در خیابان ها قابل مشاهده است، مدل های نسل دوم هستند که در بازار ایران مربوط به مدل های 1988 الی 1992 می شوند و اکثرا به موتورهای 1.6 لیتری و 1.8 لیتری مجهزند و توانی کمتر از 100 اسب بخار را ارائه می دهند. البته واقعیت این است که تعداد معدودی مدل های 2 لیتری با قدرت های بیشتر و ده ها مدل تقویت شده با موتورهای مدرن تر فولکس واگن و پیشرانه های توربو نیز در طی سال های اخیر در کشور تیونینگ شده اند اما گلف های فابریک خودروهای چندان سریعی نیستند و با ساختار دیفرانسیل جلو، گیربکس دستی و فنربندی نسبتا خشک خود، ویژگی عملکردی بارزی را ارائه نمی دهند. جالب است بدانید که این خودروها در مدل پایه حتی از کولر و فرمان هیدرولیک نیز بی بهره اند و به همین دلیل وجود این امکانات برای یک گلف نسل دوم، مزیت رقابتی محسوب می شود.
از طرف دیگر تا چند سال قبل این واقعیت وجود داشت که مشتریان فراری از خرید پراید های قدیمی می توانستند با قبول ریسک بیشتر به سراغ چنین خودروهای بروند، چرا که خرید یک گلف سالم با قیمتی کمتر از 15 میلیون تومان امکان پذیر بود، اما حالا در پی برهم خوردن نظم بازار، محدوده قیمتی برای خرید یک نمونه سالم از گلف نیز افزایش یافته و از سوی دیگر شاهد افزایش چند برابری قیمت قطعات یدکی و هزینه نگهداری از چنین خودروهایی هستیم که ناشی از افزایش سرسام آور نرخ ارز دارد. به همین جهت حالا شاید بتوان گفت که خرید چنین خودروهایی جز برای مصارف خاص و اصطلاحا ماشین بازی، نمی تواند توجیه منطقی دیگری داشته باشد و همین مسئله نیز احتمالا باعث رکورد در خرید و فروش خودروهای وارداتی قدیمی می شود.

منبع: خودرو بانک