در پی گمانه‌زنی‌های مربوط به افزایش قیمت خودرو به دلیل تخصیص نیافتن ارز دولتی ۴۲۰۰ تومانی برای وارداتقطعات ، با برگزاری جلسه دولت و مجلس مقرر شد که ارز دولتی در اختیار واردکنندگان قطعات خودرو قرار گیرد.

عضو کمیسیون صنایع مجلس با اشاره به وضعیت افزایش قیمت‌ها در بازار خودرو گفت‌:

یکی از عوامل اصلی در قیمت تمام شده خودرو، قطعه است. با توجه به اینکه برخی از قطعات وارداتی هستند و با ارز آزاد وارد می‌شوند، قطعا در قیمت تمام شده خودرو تاثیر چشم‌گیری خواهد داشت.

ولی ملکی

دکتر ولی ملکی افزود:

در این شرایط واردکنندگان قطعه، قطعات مورد نیاز خودروسازان را نمی‌توانند وارد کنند، چرا که خودورساز با آن قیمت قطعات‌ را خریداری نمی‌کند. در این شرایط خود خودروساز هم دست به واردات قطعه نخواهد زد، زیرا با ۷.۲ افزایش قیمت خودروی ایرانی، باز هم جوابگوی قیمت تمام شده محصول نخواهد بود؛ در نتیجه عملا بخش عمده‌ای از خودروسازی دچار توقف خواهد شد.

ملکی با اشاره به جلسه صبح امروز اعضای کمیسیون صنایع مجلس با وزیر صنعت ادامه داد:

با توجه به اهمیت موضوع، در شورای عالی اقتصاد تصویب شد که واردات قطعات خودرو نیز شامل ارز دولتی ۴۲۰۰ تومانی شود.

قطعات خودرو

دکتر ملکی در خصوص زمان اجرای این طرح گفت:

بر اساس آن‌چه که امروز مورد گفتگو قرار گرفت، تخصیص ارز ۴۲۰۰ تومانی ابلاغ شده است. بر همین اساس انتظار می‌رود ظرف چند روز آینده شرایط اجرای آن فراهم شود.

ولی ملکی

ملکی در پاسخ به این پرسش که آیا اختصاص ارز ۴۲۰۰ تومانی در کاهش قیمت خودرو تاثیرگذار خواهد بود، گفت:

تمام خودرو که قطعات وارداتی نیست، اما انتظار می‌رود مطابق میزان استفاده قطعات وارداتی، قیمت خودرو نیز به همان میزان کاهش پیدا کند.

 

 

منبع: زومیت