قیمت دلار، نابسامانی عجیبی در کشور ایجاد کرده و قیمت‌ها هر روز دچار تغییرات زیادی می‌شوند. حتما به یاد دارید که در برهه‌ای از تاریخ اگر می‌خواستیم با کسی شوخی کنیم و یا وی دچار حالت سکته شود، زمانی که صبح قصد بیدار کردن او را از خواب داشتیم، می‌گفتیم قیمت پراید ۱۰ میلیون شده. اما در حال حاضر همه ایرانی‌ها با کمترین هزینه مجهز به تکنولوژی روز دنیا در جلوگیری از سکته شده‌اند و اگر به فردی بگوییم پراید شد ۱۰۰ میلیون، هیچ حالت خاصی در آن رخ نمی‌دهد.

در این بازار آشفته و در شرایطی که شنیده می‌شود ساندرو ۲۰۰۹ در ایران ۱۰۰ میلیون قیمت دارد، بنظر می‌رسد بزودی شاهد عرضه خودروهای جدید ارزان قیمت از سوی خودروسازان خواهیم بود تا علاوه بر رفع نیاز هموطنان، منبع درآمد آنها نیز ادامه داشته باشد. امروز قصد داریم نگاهی به خودروهای آینده ایران داشته باشیم تا ببینیم خودروسازان چه محصولاتی را در آینده برای شما در نظر خواهند گرفت با ما همراه باشید…

۱- ایران خودرو ، مرسدس‌بنز G کلاس

حتما تعجب می‌کنید اگر نام مرسدس بنز در بخش خودروهای ارزان قرار داده شود. اما این G کلاس کمی متفاوت است. خودرو مورد نظر K7 نام دارد و یک کپی چینی با مشخصات منحصر به‌فرد است. این مشخصات به اندازه‌ای منحصر به فرد است که در هیچ جای دیگر جزء چین دیده نمی‌شود. K7 با یک موتور الکتریکی ۵.۳ اسب بخاری و یا پیشرانه ۶.۷ اسب بخار عرضه شده و حداکثر سرعتی معادل ۵۰ کیلومتر بر ساعت دارد و می‌تواند با بوگاتی و برخی دیگر از خودروها رقابت کند.

۲- پارس خودرو ، بوگاتی شیرون

در بالا گفتیم که مرسدس لیست ما می‌تواند با بوگاتی رقابت کند و در اینجا مصداق این قضیه را به شما ثابت خواهیم کرد. شاندونگ فنگ یک نمونه بی‌رقیب از شیرون را به بازار چین عرضه کرده است که حداکثر سرعتی در حدود ۶۰ کیلومتر بر ساعت دارد. قدرت پیشرانه این خودرو ۵.۳ اسب بخار  بوده و قیمت ۶۰۰۰ دلاری آن نشان می‌دهد که می‌توانیم در ایران با ۶۰ میلیون تومان یکی از این خودروها را داشته باشیم.

۳- سایپا ، ولوو XC90

شاید این خودرو چندان شبیه به ولوو نباشد اما تمام تلاش خود را بکار گرفته تا حداقل شباهت‌هایی در بخش جلوپنجره داشته باشد. این خودروی چینی حداکثر سرعتی معادل ۳۵ کیلومتر بر ساعت دارد و قیمتی در حدود ۲ هزار دلار برای آن در نظر گرفته شده است.

۴- ایران‌خودرو- مرسدس بنز CLA

شاید خود بنز هم تصور نمی‌کرد کمپانی‌های چینی بتوانند با این سطح کیفیت خودروی بنز بسازند. این غول زیبا ۱.۶ اسب‌بخار قدرت دارد و می‌تواند با حداکثر سرعت ۴۵ کیلومتر بر ساعت جاده‌ها را در نوردد.

۵- بهمن موتور ، پیکاپ مناسب آفرود

باتوجه به علاقه بهمن خودرو به پیکاپ‌های چینی، احتمالا شاهد حضور یک پیکاپ عجیب و فوق‌العاده قدرتمند از این برند خواهیم بود. H6 یک پیکاپ چند صد دیفرانسیل چینی است که می‌تواند ۱.۳ اسب‌بخار قدرت در اختیار شما قرار دهد. این وسیله حداکثر سرعت ۴۰ کیلومتر بر ساعتی دارد و در حدود ۶۲۵ دلار نیز قیمت‌گذاری شده است.

کلام آخر

اوضاع قیمت خودرو در ایران اسفناک است و این تنها به خودروسازان مرتبط نیست، چرا که هزینه دلار زمانی که بالا می‌رود این خودروسازان نیز در مراودات خود دچار مشکل می‌شوند و جزء افزایش قیمت، چاره دیگری ندارند. امیدواریم مسئولین تدابیری بیاندیشند، تا در آینده شاهد حضور چنین خودروهایی که به شما معرفی کردیمُ، نباشیم.

 

 

منبع: چرخان