بازار خودروهای وارداتی در حال حاضر برخلاف بازار خودروهای داخلی از ثبات خوبی برخوردار بوده و علت اصلی آن رکودی است که در بخش تقاضا وجود دارد و عملا معامله خاصی در این بازار انجام نمی‌شود. طبق گفته اکثریت اهالی بازار قیمت در بازار خودروهای وارداتی حبابی بوده و بیش از قیمت واقعی محصولات است و به همین دلیل خریداران به دنبال کاهش قیمت هستند!

به گزارش چرخان، بازار خودروهای وارداتی که تا حدود یکسال قبل با قیمت‌هایی نزدیک به نصف قیمت‌های حاضر دارای رونق خوبی بود، با افزایش قیمت شدیدی که در این بازار رخ داد عملا تقاضا و قدرتش را کاهش داد و در حال حاضر فروشندگان زیادی در این بازار حضور دارند ولی خرید به شدت کاهش یافته و معاملات نیز به صفر نزدیک شده است.

مرشدسلوک رئیس انجمن واردکنندگان خودرو در گفتگو با رسانه ها پیرامون وضعیت خودروهای خارجی گفت: در حال حاضر قیمت خودروهای خارجی دارای ۲۰ تا ۳۰ درصد حباب است که می‌بایست این حباب تخلیه شود چرا که قیمت واقعی این خودروها به این نرخی نیست که در حال حاضر توسط فروشندگان عرضه می‌شود.

وی در ادامه با اشاره به دلایل افزایش قیمت خودروهای خارجی در بازار گفت: قیمت این خودروها در پی تصمیماتی که برای واردات خودروهای خارجی گرفته شد بالا رفت و این اتفاق منجر به کاهش عرضه از سوی شرکت‌های ارائه کننده شد و همین کاهش عرضه باعث افزایش قیمت‌ها گردید. البته این کاهش عرضه و سایر شرایط منجر به افزایش قیمت‌ها میشد ولی بخشی از این افزایش قیمت‌ها غیر واقعی و به صورت حبابی بود و می‌بایست این حباب تخلیه شود تا قیمت‌ها واقعی شود.

مرشدسلوک رئیس انجمن واردکنندگان خودرو در ادامه افزود: یکی از راهکارهای اساسی برای ترکیدن این حباب و کاهش قیمت‌ها در بازار اجازه واردات ۲۰ هزار دستگاه خودرو است که پیش فروش شده و در حال حاضر شرکت‌ها برای عرضه خودروهای پیش فروش شده مشکل دارند. این شرکت‌ها قبل از ممنوعیت اقدام به پیش فروش و ثبت سفارش کرده بودند و مراحل مختف آن را طی نموده بودند ولی دولت با ممنوعیت واردات به طور کلی قراردادهای قبلی را نیز ملغی کرد و عملا با مشکل تامین خودرو مواجه شدیم.

وی در پایان گفت: ما با رایزنی‌هایی که انجام دادیم وزارت صنعت نظر مساعد خود را برای اخذ اجازه واردات نشان داده است و به نظر می‌رسد که با افزایش عرضه از این طریق یعنی واردات ۲۰ هزار دستگاه خودروی خارجی می‌توان شاهد کاهش قیمت خودروها باشیم.

 

 

منبع: چرخان