باتری جدید، شعاع حرکتی رنو زویی را به 400 کیلومتر رسانده است

در سال 2012 هنگامی که برای اولین بار نسخه تمام برقیرنو زویی (Renault ZOE) به نمایش درآمد، قادر بود تا در هر شارژ کامل مسافتی در حدود 130 مایل (209 کیلومتر) را طی کند. خوب، گویا همه چیز تغییر کرده است.

درهای نمایشگاه اتومبیل پاریس 2016 به روی همگان باز شد و آخرین نسخه از رنو زویی نیز به نمایش درآمد. ادعا شده که این خودرو به لطف پیکره بندی باتری جدید رنو، رنج حرکتی خود را به 249 مایل (400 کیلومتر) افزایش داده است. راز افزایش محدوده حرکتی زویی در استفاده از باتری جدید Z.E. 40 نهفته است.

در همکاری با کمپانی بزرگ LG Chem، رنو با بهینه سازی شیمیایی باتری های لیتیوم – یونی خود مقدار انرژی تولید شده را افزایش داد - ال جی کمیکال (LG Chem) یک شرکت صنایع شیمیایی بوده و بزرگترین تولیدکننده محصولات شیمیایی کره جنوبی بشمار می‌آید - در نتیجه باتری های جدید از لحاظ فیزیکی بزرگتر از نسل پیشین خود نبوده و حتی سنگین تر هم نخواهند بود؛ اما در عین حال باتری های جدید 41 کیلووات ساعت انرژی مفید را در خود ذخیره می کنند. این مقدار در باتری های قدیمی 22 کیلووات ساعت است. مدت زمان شارژ این باتری جدید نیز مشابه باتری های استاندارد است. تنها 30 دقیقه زمان کافی است تا رنو زویی جدید بتواند انرژی لازم برای حدود 80 کیلومتر رانندگی را بدست آورد.

البته لازم بذکر است که رنج حرکتی 400 کیلومتری، بر اساس تطابق با سازمان New European Driving Cycle اندکی کمتر از مقدرا اعلام شده است. رنو می گوید که باتری های Z.E. 40 می توانند در هر بار شارژ کامل چیزی حدود 300 کیلومتر از مناطق شهری و حومه را پوشش دهد. رنو ZOE جدید که به باتری های Z.E. 40 مجهز شده اند، از اول ماه اکتبر (امروز، 10 مهرماه) برای سفارش جهت خرید در دسترس بوده؛ اما تحویل آنها در پایان امسال انجام خواهد شد. اگر چه هیچ صحبتی درباره قیمت گذاری بر روی این مدل عنوان نشده؛ اما مسلما نباید ارزانتر از نسل اولیه زویی معامله شود. رنو زویی قدیمی که محدوده حرکتی کمتری را نیز شامل می شود، در حال حاضر و در بازار اروپا با قیمتی بیش از 20,000 دلار معامله می شود.

امسال در پاریس کمپانی های خودروساز بزرگی در این شوی جهانی شرکت کرده و با محصولات زیبا و طراحی های خلاقانه خود، ویترین این نمایشگاه را بیش از پیش دیدنی کرده اند. رنو نیز از این قاعده مستثنی نخواهد بود. این کمپانی همچنین با ارائه کانسپت جدید رنو ترزور در نمایشگاه خودروی پاریس 2016 مجددا قدرت خود را به رخ رقبایش کشید.

نویسنده: امید اصغرزاده

منبع: newatlas