لافراری آپرتا در نمایشگاه اتومبیل پاریس 2016 خودنمایی کرد

برای اولین بار خودروی کانورتیبلفراری در ماه جولای گذشته خودی نشان داد و اکنون تمام قد در نمایشگاه خودروی پاریس به روی صحنه رفت. طراحی و عملکرد آن مشخص شد و نام آن نیز اشکار گردید. لافراری آپارتا (LaFerrari Aperta) نام این محصول جدید است.

آپارتا در ایتالیایی به معنای “باز” است. این خودرو چندان شبیه به مدل اسپایدر این کمپانی نیست؛ اما المان های زیادی از خودروی 458 Speciale Aperta در آن دیده می‌ شود. ساخت یک نسخه کانورتیبل از یک سوپر اسپرت هرگز برای یک کمپانی خودروساز کار آسانی نبوده است و سختی این موضوع هنگامی خود را بیشتر آشکار می کند که بدانید یک موتور 949 اسب بخار هیبریدی می تواند این خودرو را از حالت سکون در کمتر از 3 ثانیه به سرعت 100 کیلومتر بر ساعت برساند. لافراری آپارتا قادر است تا در کمتر از 7 ثانیه خود را به سرعت 200 کیلومتر بر ساعت برساند.

کمپانی فراری در ساخت این مدل تلاش های خود را به دو بخش اصلی معطوف کرده است؛ شاسی و آیرودینامیک. در بخش شاسی، فراری با کمتر کردن ارتفاع این خودرو کنترل آن را ساده تر کرده است. این کمپانی امیدوار است که این خودرو با افزایش وزن اندکی که نسبت به نوع کوپه آن پیدا کرده از همان استحکام پیچشی برخوردار باشد. در قسمت ایرودینامیک نیز تیم مهندسی فراری با طراحی خاصی که انجام داده همان ضریب درگ کوپه فراری را برای این مدل نیز به ارمغان آورده است. این ضریب درگ چه با سقف باز و چه با سقف بسته دقیقا همان مقداریست که در کوپه فراری دیده می شود. دو فلپ L شکلی که در گوشه های شیشه جلو قرار گرفته به کاهش ضریب درگ لافراری آپارتا بخصوص هنگامی که سقف آن باز است، کمک شایانی می کند.

این غول خودروساز ماشین های اسپرت در حفظ عملکرد آپارتا نسبت به مدل کوپه فراری کاملا موفق بوده است. شتاب صفر تا صد زیر 3 ثانیه ای همان است که در مدل کوپه وجود داشت و حداکثر سرعت 217 مایل بر ساعت (350 کیلومتر بر ساعت) نیز همچنان سر جای خود باقی مانده است. این آمار و ارقام نشان می دهد که علیرغم وزن بیشتر این خودرو نسبت به مدل کوپه آن عملکرد این ماشین دچار نقصان نشده است. انتقال قدرت در لافراری Aperta با همان سیستم HY-KERS انجام می شود که در مدل کوپه مورد استفاده قرار است. یک موتور 6.3 لیتری V6  نیرویی برابر با 789 اسب بخار را تولید کرده که در کنار یک موتور الکتریکی 160 اسب بخار مشغول کار است.

فراری تولید مدل لافراری آپارتا را به 209 دستگاه محدود کرده است. تمام مدل های موجود در حال حاضر فروخته شده است؛ البته این اتفاق حتی قبل از آنکه جزئیات آن برای اولین بار در ماه جولای منتشر شود، انجام شده بود. این خودرو در نمایشگاه اتومبیل پاریس 2016 به زیبایی هر چه تمامتر خودنمایی می کند.

نویسنده: امید اصغرزاده

منبع: newatlas