اپل (Apple) و تسلا (Tesla) از مهم‌ترین شرکت‌های فعال در فناوری  هستند که شباهت‌ها و تفاوت‌های زیادی دارند.

اخیرا اپل تبدیل به اولین شرکت تريليون دلاری تاریخ جهان شده است و به نظر می‌رسد تسلا نیز در مسیر رشد یا تریلیون دلاری شدن باشد. هر دو شرکت تولید خودرو و خدمات مرتبط با آن را در نظر داشته‌اند. که البته تسلا دست بالاتر دارد و در وضعیت کنونی عملا یک شرکت خودروسازی بزرگ است. از طرفی دیگر اپل با تمام قدرت مالی هنوز زمانی طولانی تا تولید خودرو الکتریکی فاصله دارد. دیگر مشکل اپل تولید تمام محصولات در خارج از آمریکا است که در صنعت خودروسازی نکنه مثبتی نیست.

 

اما خودروی الکتریکی تنها کانون توجه اپل نیست و آن‌ها به موضوعات دیگری نیز توجه می‌کنند. اپل برای تولیدات خود نیاز به مهندسان، طراحان و تکنیسین‌های باتجربه و ماهر دارد. اپل عموما به افراد فنی با استعداد در زمینه‌های نرم‌افزار و باطری نیاز دارد. به نظر می‌رسد اپل این افراد با استعداد را از شرکت تسلا تصاحب می‌کند. مطابق گزارش خبرگزاری CNBC که از بررسی حساب‌های لینکدین (LinkedIn) به دست آمده در هشت ماه اول سال ۲۰۱۸ اپل حداقل ۴۶ نفر از کارکنان سابق تسلا را استخدام کرده است.

تسلا

مطابق این گزارش کارکنان به دلایل مختلفی محیط کار خود را عوض کرده‌اند. مثلا یکی از کارکنان فعلی تسلا که توسط همکاران سابقش برای پیوستن به اپل تشویق شده است، جو محیط کار، درآمد رقابتی و محصولات را مهمترین دلایل پیوستن کارکنان تسلا به اپل می‌داند. از لحاظ درآمدی تخمین زده شده است که حقوق‌های پرداختی اپل به طور میانگین یک و نیم برابر تسلا است.

در رابطه با این مساله تسلا بیانه ای منتشر کرده است:

ما برای آنان آرزوی موفقیت داریم، تسلا شدن مسیر سختی است. ما یک صدم اپل ثروت داریم پس طبیعی است که اپل می تواند حقوق بیشتری پرداخت کند. ما در جنگ سخت با خودروسازانی هستیم که سال گذشته صدبرابر ما، محصول تولید کرده‌اند. ما حتی پول کافی برای تبلیغات و یا دادن تخفیف به مشتریان نداریم ما با کیفیت محصولات، ادامه حیات می‌دهیم. ما به ماموریت خود، باور داریم و می‌دانیم این ماموریت ارزش فداکاری‌ها و تحمل منفی بافی بدخواهان ما را دارد. جهان باید به سمت منابع انرژی پایدار حرکت کند و اکنون زمان این تغییر است.

از این جملات می‌توان نتجیه گرفت، خودروسازی کار سختی است و کارکردن در تسلا سخت است. اگر می‌توان شغلی در اپل به دست آورد و از مسیر آسان‌تر، با درآمد بیشتر لذت برد؛  ترک تسلا و مهاجرت به اپل، منطقی است؛ اما اگر کسی به ماموريت تسلا باور داشته باشد، این خودروساز امریکایی، موقعیت شغلی مناسبی برای او خواهد بود.


 

منبع: زومیت